Моят все по-скъп банкер

Банките започнаха да повишават таксите, като засилване на тенденцията, която не е нова, се очаква от есента

За първите седем месеца на годината банките са начислили такси за услуги на фирми и граждани за 640.8 млн. лв. при 610 млн. лв. година по-рано
За първите седем месеца на годината банките са начислили такси за услуги на фирми и граждани за 640.8 млн. лв. при 610 млн. лв. година по-рано
За първите седем месеца на годината банките са начислили такси за услуги на фирми и граждани за 640.8 млн. лв. при 610 млн. лв. година по-рано    ©  Капитал
За първите седем месеца на годината банките са начислили такси за услуги на фирми и граждани за 640.8 млн. лв. при 610 млн. лв. година по-рано    ©  Капитал
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Темата накратко
  • Банките започнаха да повишават таксите, като засилване на тенденцията, която не е нова, се очаква от есента
  • Зад нея стоят ниските лихви, поевтиняването на евровите преводи от догодина и пакетните оферти
  • С повече съобразителност всеки може да минимализира ефекта от поскъпване на банковите услуги

От октомври всички клиенти на ОББ ще получават по 5 безплатни SMS-a месечно за извършени картови транзакции. Получаването на следващи известия след 5-ото известие в месеца ще става само след абонамент срещу месечна такса за SMS или през Viber, както и безплатно по мейл.***

Това е само една извадка от ясно оформяща се тенденция на повишение на банкови такси през тази година, която се очаква да се засили през есента. Наред с ОББ още няколко банки ще направят това – Уникредит Булбанк, Банка ДСК, Райфайзенбанк (списъкът почти сигурно ще се увеличава) обявиха повишение на таксите по основните операции като теглене и внасяне на пари, преводи, поддръжка на определени карти и сметка. Няколко други банки също промениха някои от тарифите си, но при по-специфични сметки и услуги.

Това не е ново – банките регулярно променят таксите за своите услуги не само нагоре, а и надолу. Последното най-често става при мобилното банкиране, за да стимулират използването му. Сега обаче може да се окаже, че предстоящото вдигане на такси ще е най-сериозното от известно време насам и то ще засегне ключови операции като парични преводи в друга банка, поддръжка на сметка, както и плащане на комунални сметки.

При всяка банка има промяна в различни видове такси и затова съпоставимостта е малко трудна. Освен това все по-често институциите предлагат и различни месечни пакети с включени безплатни преводи, което допълнително усложнява сравненията. Факт е обаче, че за първи път таксата за превод на пари по сметка в друга банка в клон вече достига 4 лв., а бързият превод в рамките на деня през РИНГС удари 20 лв.

Защо се повишават

Зад причините за промените в таксите в посока нагоре има една стара и две сравнително нови причина. Първата са ниските лихви през последните години, които силно свиха дохода от тях, и за да компенсират това, банките вдигат таксите по услугите си.

По-актуалните двигатели за таксите са законови и стратегически промени. Може би най-силният фактор за поскъпване, за който "Капитал" писа и прогнозира подобно стечение на обстоятелствата, е, че от края на годината предстои силно регулативно понижение на таксите по преводите в евро – те ще трябва да струват максимум колкото тези в левове. И за да компенсират поне частично този спад, банките превантивно вдигат таксите по левовите преводи и други услуги. Така от края на годината един превод в евро в страната или към държава от ЕС трябва да струва не повече от 3-4 лв. Сега обаче все още е различно - през миналата седмица проверка на "Капитал" показа, че за превод от 130 евро към френска банка от Уникредит Булбанк поискаха 46 евро такса върху тази сума. Отделно банките налагат и такси по входящите еврови трансфери, което ги оскъпява още повече.

Друга причина за покачване на таксите е все по-видимата и ясна стратегия на банките да продават месечни пакети от услуги по подобие на телекоми и телевизионни доставчици. За да постигнат това, банките ползват подобна стратегия на тази, която прилагат, за да стимулират клиентите си да ползват електронно банкиране. Например често наред с по-високите единични такси (особено в клоновете) се предлага пакет с фиксирана месечна такса с включен определен брой (а понякога и без лимит) безплатни преводи, тегления на банкомат и др.

Кой обяви повишение

Всяка банка вдига различни такси и е трудно да се направи съпоставимост в таблица. Показателно за посоката в цените на таксите обаче е фактът, че трите най-големи банки ги променят.

Уникредит Булбанк повишава таксата за паричен превод към сметка в друга банка от 3.5 на 4 лв., бързият превод през РИНГС става 20 лв., ако е нареден през офис на хартия. Силен ръст има при единичното комунално плащане – от 55 ст. то става 3 лв., а ако е периодично от сметката, се качва от 1.2 на 2 лв. Повишават се и сумите за внасяне и теглене на средства – при първото в левове повишението е с 1 лв. до 4 лв. за суми до 1000 лв., а ако е над тази сума, се начисляват 0.5%, т.е. при теглене на 1001 лв. таксата ще е 5 лв. Промяна нагоре има и за евровите сметки в най-голямата българска банка. Таксата за внасяне става минимум 3 лв. Банката вдига и месечната поддръжка по сметка с 50 стотинки. Промените влизат в сила от 16 октомври.

Банка ДСК – От 18 септември банката променя таксите по основни нейни операции. Преводът към друга банка вече ще е 4 лв. спрямо 3 в момента, а бързият през РИНГС поскъпва с 2 лв. до 20 лв. Месечна такса за дебитна карта Mastercard Space/VISA Space вече ще е 4.15 лв., което е повишение с 40 ст. Това не са най-масовите карти на банката, а специфичен продукт, който съчетава и функционалните възможности на кредитна карта, така че засегнати ще са малък брой клиенти. Повишават се и таксите по кредитните карти – по левовите те вече ще са 49.80 лв. на година (повишение с 4.80 лв), по евровите 26 евро (3 евро нагоре), по доларовите 33 долара, което е ръст с 3 долара.

ОББ – Третата по големина банка в България също повишава таксите по някои от най-масовите си платежни услуги. Преводът към друга банка вече ще е с лев по-скъп до 4 лв., скачат и експресните плащания през РИНГС – до 19 лв. в офис и 13 през мобилното банкиране. При последното също има леко повишение – от 0.8 на 0.9 лв. превод, когато е към друга банка. ОББ повишава и тарифите за теглене и вноска на каса, но при последната услуга до 3 хил. лв. е безплатно. За теглене таксата е минимум 3.5 лв. за суми до 2 хил. лв., а над нея 0.5% с предварителна заявка. Ако няма такава и сумата е над 10 хил. лв., то таксата е 0.6%, или 60 лв. Банката спря и безплатните есемеси и те вече са в пакет със съобщения или през Viber, като в зависимост от броя им таксата е между 2 и 5 лв. на месец. Безплатно е уведомлението по e-mail.

Райфайзенбанк – Преводът към друга банка стана 3 лв. от 10 септември при 2.5 лв. до тогава, с 20 стотинки се повишава и преводът към друга сметка в банката. Премахва се и максималният праг за теглене при всички сметки, като таксата за услугата от най-масовите разплащателни сметки е минимум 5 лв.

ЦКБ – банката прави промени и въвежда нови такси, които касаят предимно сметките, които са запорирани. За физически лица междубанковият превод по сметка на органа наложил запор поскъпва с 1 лв. до 7 лв. Ако той бъде канселиран по вина на наредителя/вносителя, се въвежда нова наказателна такса от 15 лв. Вдига се и месечната такса за поддръжка на сметка под запор в евро – от 10 на 12 евро.

Информирай се и заобикаляй

Следете информацията – банките информират предварително на своите сайтове за промени в тарифите и таксите, някои уведомяват и по имейл, както и с брошури в клоновете. Често обаче клиентите разбират, че има промяна, едва когато им се наложи да ползват някоя услуга, тъй като е ясно, че не всеки влиза периодично и търси информация за промяна на условията. Все пак не е лоша идея от време на време да има по-голяма заинтересованост, може да се направи и абонамент за известяване по електронната поща.

Право на отказ - клиентите имат право преди настъпването на промените в таксите да се откажат от услугата, която поскъпва, ако не са съгласни с това. Това става с уведомление до банката преди влизането им сила, като за това не би трябвало да се дължат допълнителни такси и комисиони. В повечето случаи обаче това е трудно да се случи, тъй като повечето клиенти са обвързани с повече от една услуга в банката - превод на заплата, кредити, депозити, и предпочитат да се примирят с по-високата такса, отколкото да сменят банката.

Алтернативните канали - единият от вариантите за по-ниски такси е използване на онлайн банкирането, което поддържа вече почти всяка банка. За него е нужно просто телефон или компютър, а освен че е лесно и удобно, таксите през него са повече от наполовина по-ниски. По-активните потребители на банкови услуги може да направят и месечен абонамент за услуги. Освен това се множат и финансовите компании, чрез които могат да се заобикалят високите банкови такси. Такива са финтек дружествата като Transferwise, Monese, Revolut, Phyre, Msitertango. При тях проблемът е че за да се възползват потребителите оптимално от услугите им, то и в повeчето случаи и насрещната страна е нужно да има акаунт в самото приложение, ако става въпрос поне за преводи. Освен това всяка от тях е специализирана в различни платежни и финансови услуги, но като цяло всички се движат към това да се превърнат в иновативните компании, които да предлагат цяла гама от финансово-банкови услуги.

*** КОРЕКЦИЯ: Първоначално от ОББ обявиха, че спират безплатните SMS-и от началото на септември, но срокът е бил удължен. В хартиеното издание на "Капитал" е посочен първоначалният срок. Редакцията се извинява за грешката.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    maddrum avatar :-|
    maddrum
    • - 1
    • + 4

    Затова.... Revolut, като трябва да се превеждат пари.

    Нередност?
  • 2
    kratun.ko avatar :-|
    kratun.ko
    • + 6

    Капитал, обяснете моля, как се е свила печалбата на банките, като преди има-няма седмица писахте, че тази година печалбата на банковия сектор ще е над милиард лева и е повече от миналата година? Смърди отдалече на голямо картелно споразумение и ненаситна алчност! Как може немската Шпаркассе при отрицателни лихви на ЕЦБ да се задоволява само с една такса от 2,50 евро на месец и всичко друго да ми е безплатно? Клоновете им са на половин работно време и всичко можеш да си го правиш през банкомата или електронното банкиране. Преводите ми към България са ми абсолютно безплатни!

    Нередност?
  • 3
    creaturebg avatar :-|
    Creature

    интересно... очаквах, че с навлизането на услуги като Revolut, българските банки ще се опитат да задържат клиентите си с по-изгодни и качествени услуги, а те гледат да изстискат максималното. не виждам как тази стратегия ще донесе нещо хубаво. грамотните потребители имат много алтернативи. неграмотните ще стават все по-малко и с по-малко пари за изстискване.

    Нередност?
Нов коментар