Коронавирус в България и по света
Коронавирус в България и по света
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email
Снимка

Да

Христина Митрева

управител на Националния осигурителен институт

Режимът за изплащане на обезщетенията за болест трябва да се промени временно. В момента болничните се използват и от трите страни - работодатели, работници и лекари, не по предназначение, а за решаване на други проблеми. Когато осигурителната система започне да плаща от четвъртия ден, контролът ще се засили.

Основна теза Заключителна теза
Снимка

Не

Пламен Димитров

вицепрезидент на КНСБ

Няма причина да се преразпределя натоварването при изплащането на болничните. Няма основание да се прехвърля тежест върху работодателя и работника. Няма основание, след като аз плащам коректно моите вноски, някой да ми прехвърля тежести по упражняването на моите права, които осигурителната система би трябвало да ми генерира.

Основна теза Заключителна теза

Резултати от гласуването на този етап

33%29 гласа
 Благодарим за вашия глас!
67%60 гласа

Екатерина Попова

Модератор
Болнични само в краен случай. Такъв ефект цели шейсетата антикризисна мярка на правителството, която разбуни духовете напоследък.

Държавата иска осигурителната система да плаща обезщетения за отпуск по болест от четвъртия ден. Сега работодателите плащат 100% от полагаемото се възнаграждение за първия ден, но не повече от 15 пъти в годината. Осигурителният институт поема сметката от втория ден на заболяването, като покрива 80% от дохода, върху който са правени осигуровки.

Според първоначалната идея за ново разпределение на финансовите ангажименти работодателите трябваше да дават 80% от заплатата за първите два дни от отпуска по болест, а за третия работникът да не получава пари. Последната редакция на предложението размества дните: първият ден от болничните няма да се плаща, вторият и третият ден ще се поемат от работодателя с 80% от възнаграждението. И при двата варианта осигурителната система ще плаща от четвъртия ден (80% от средния осигурителен доход за предходните шест месеца).

Промяната в режима за изплащане на болничните беше лансирана изненадващо от кабинета в последния ден от преговорите със социалните партньори. Това е единствената антикризисна мярка, по която в Националния съвет за тристранно сътрудничество не беше постигнат консенсус. По време на дискусията работодатели са изказали готовност да направят компромис и да поемат още един ден от болничните. Синдикатите обаче са категорично против лишаването на коректно осигурените работници от доход, макар и само за един ден.

Въпреки липсата на общо съгласие правителството се кани да направи необходимите законодателни промени и да въведе новия принцип на плащане от 1 юни т.г. Неговият основен аргумент: Така ще се спрат масовите злоупотреби. Сега, когато предприятията са финансово затруднени, болничните се използват, за да гарантират доход на работниците за сметка на осигурителната система вместо на работодателя.

За да заработят новите правила, те трябва да бъдат обсъдени в парламентарната комисия по труда и социалната политика и гласувани в пленарна зала. Така че големият дебат по този проблем предстои. Ние решихме да го започнем на сайта на "Капитал", като представим двете противоположни гледни точки по темата. Очакваме вашите мнения.
Снимка

Христина Митрева

Позиция Да
Режимът за изплащане на обезщетенията за болест трябва да се промени временно. В момента болничните се използват и от трите страни - работодатели, работници и лекари, не по предназначение, а за решаване на други проблеми. Когато трябва да минат на намалено работно време, хората получават половината от възнаграждението си, а когато са в болнични, вземат 80%. В същото време работодателят спестява фонд "Работна заплата".

Данните потвърждават, че болничните се използват за тази цел: през първото тримесечие на 2010 г. броят на хората, излезли в отпуск поради болест, е със 160 хил. повече спрямо първото тримесечие на 2009 г. Увеличението спрямо края на миналата година е със 130 хил. души, при това без да има епидемия. Това е някакъв абсурд! Разходите за обезщетения през януари-март т.г. спрямо същия период на 2009 г. са скочили с 27%, което е с над 17 млн. лв. повече.

По-голямата част от хората са коректни. За съжаление има и много некоректни, които в крайна сметка използват обществени средства, предназначени за друго нещо. Досега работодателите и синдикатите не реагираха на тези обезпокояващи тенденции. Когато обаче осигурителната система започне да плаща от четвъртия ден, контролът ще се засили, ще започнат да се следят едни други. Това е механизъм за прекратяване на злоупотребите.

Де факто тази мярка може да започне да се прилага най-рано от 1 юни т.г., защото всичко това трябва да бъде законодателно уредено. Искаме да я въведем временно вероятно до края на 2011 г. или пък само до края на 2010 г. - зависи как се възстановява българската икономика. Ако междувременно мярката постигне необходимия ефект, ние веднага можем да я отменим.

В момента 18 страни прилагат режим, при който първите дни изобщо не се изплащат нито от осигурителната институция, нито от работодателите. Това не е прецедент, не нарушаваме никакви норми на Международната организация на труда, както се твърди. Съществува т.нар. изчаквателен период, европейското законодателство го разрешава. Всяка държава членка по време на криза може да прави известни отстъпки от нормата. Ние няма да го правим като постоянна, а като временна мярка. Освен това ние не въвеждаме три дни изчаквателен период, при нас става въпрос за това един ден да не се заплаща, защото работодателите са съгласни да поемат обезщетенията за първите два дни от отпуска по болест.

Тази антикризисна мярка беше предложена и дискутирана в последния ден от преговорите. Вярно, нямаше консенсус - синдикатите не бяха съгласни, но нямаха някакви по-сериозни мотиви и когато подписваха пакета от мерки, дори не отбелязаха особено мнение.
Снимка

Пламен Димитров

Позиция Не
В момента няма никаква причина да се преразпределя натоварването при изплащането на болничните. Няма основание да се прехвърля тежест върху работодателя и работника. Няма основание, след като аз плащам коректно моите вноски, някой да ми прехвърля тежести по упражняването на моите права, които осигурителната система би трябвало да ми генерира.

Ако някой иска да направи промяна, трябва да се обоснове защо. Ако целта е превенция срещу фалшивите болнични, не е това правилното решение. За да има някаква допълнителна мотивация за бизнеса да следи по-изкъсо издаването на тези документи, може би трябва да се преразпредели това, което той в момента така или иначе има задължение да плаща, ако се появи като искане. Сега работодателят плаща първия ден от болничните, но не повече от 15 пъти в годината. Може би е по-добре да плаща по три дни от болничните не повече от четири пъти в годината. Такава промяна би довела след себе си не намаляване на права за човека и натоварване на бизнеса и работниците за сметка на разтоварването на системата, а повишаване на контрола.

Контролът може да се затегне и чрез електронизация на цялата дейност. Става дума за изграждане на система, в която болничните се регистрират от лекарите и се наблюдават в реално време от всички контролни институции - НОИ, НЗОК и дори НАП, а работодателят се информира автоматично в реално време. Ако направим това, лекарят ще бъде силно демотивиран да лъже държавата, да не кажа застрашен от това действие и няма да издаде фалшив болничен. Освен това могат да се завишат санкциите за издаване на такива документи с невярно съдържание.

Фалшиви болнични наистина има. По данни на самия Национален осигурителен институт около 20% от проверените болнични са обжалвани в съда и са отменени. Другите 80% от хората обаче наистина са били болни. А какво иска да направи държавата: заради 20% да накаже всички останали!

Действително в 18 държави има изчаквателен период - т.е. болничните не се плащат от първия ден. Това обаче не може да бъде аргумент за България, защото нашите реалности са други - и заплатите, и услугите, които получаваме от осигурителната и от здравната система. При нас ще стане така, че ако съм болен, осигурителната система няма да ми плати, а на всичкото отгоре ще отида в болницата, където трябва аз да си платя под масата.

Един от аргументите на държавата е, че 102-а конвенция на МОТ, която регулира минималните режими на плащания, дава възможност да се прилага такъв изчаквателен период. Но държавата е длъжна да заяви, че въвежда изчаквателен период, още когато ратифицира конвенцията, не впоследствие. А България е ратифицирала отдавна тази конвенция, без да заяви, че ще въвежда такъв период. Това вече е правен казус.

И още нещо: начинът, по който се предлага да бъде решен проблемът - НОИ да плаща болничните от четвъртия ден, дебалансира постигнатия с много усилия крехък консенсус между нас - синдикатите, бизнеса и държавата. Това създава проблеми със съгласието по останалите антикризисни мерки, някои от които също имат непопулярен характер, но ние въпреки това приехме. Не мога да кажа, че ще има революция от утре, но ако промяната бъде направена, недоволните хора сигурно ще станат повече и това ще се отрази на някои други индикатори, например на доверието към политиците и властта.

За нас като синдикати това е по-малкият проблем. За нас по-важното е, като сме договорили нещо, то да се изпълнява, а не в последния момент да се появява нещо допълнително. Ако доверието сега се разруши, не знам как ще бъде възстановено за още по-важни и по-дългосрочни теми като пенсионната и здравната реформа например.

Това намерение на държавата да промени режима за изплащане на болничните е израз на общия начин на мислене, който продължава да доминира - първо да мислим за фиска, пък после за бизнеса и за хората. Изцяло грешно като философия!

Резултати от гласуването на този етап

33%29 гласа
 Благодарим за вашия глас!
67%60 гласа
Този етап е приключил

14 коментара

Избор на тип:
Преглед на профил chiqui Рейтинг: 62 Неутрална
12 апр 2010 12:18 1
- +Оценка
-7 +8

В някои страни в Европа първите три дни не се плащат.И после се дават за седмица т.е. личният лекар ,ако имаш по-дълго заболяване не ти пише директно 10 или 15 дена,а ти преценява състоянието всяка седмица.Болнични се издава се само от GP лекарят, който разбира се съобразяра от мнението на специалиста.Болничният се дава в три екземпляра-за работника,за работодателя и за касата.Ако има нужда за лечение повече от месец т.е. дълго лечение мнението на личният лекар трябва да се потвърди и от медицинският трибунал на касата.Там в определеният ден болният трябва да се представи с всички свои документи-анализи,кардиограми,мед.експертизи..........Понякога мнението на личният лекар и това на трибунала не съвпадат.

 
Преглед на профил mto Рейтинг: 973 "Не"
12 апр 2010 12:19 2
- +Оценка
-6 +19

Повечето от нормално работещите хора нямат интерес изобщо да боледуват. И в тази връзка - най-често ако им се наложи, ползват максимум 3 дни болнични. Т.е. от тях се иска да си плащат социалната и здравната осигуровки, а да не получават нищо. С две думи - "танто за кукуригу"
Нямам нищо против да променят режима за изплащане на болничните, ако не ми търсят първите 15% от осигурителната вноска. Само че, на тях няма да им хареса тогава...

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил mto Рейтинг: 973 "Не"
12 апр 2010 12:42 3
- +Оценка
-2 +19

И изобщо - крайно време е да се отделят осигурителните плащания от данъчните такива! Нали осигуровките не бяха данък?
Най-добре ще бъде управляващите да се концентрират върху създаването на ефикасен контрол срещу недобросъвестното източване на средства, а не върху затрудняването на достъпа до права или услуги, за които си плащаш!

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил шуменско пиво Рейтинг: 442 Неутрална
12 апр 2010 13:02 4
- +Оценка
-3 +8

Живея от доста години в Португалия. Откак съм тук, системата е именно такава. Даже нещо повече - първите три дни не се плащат от никого. Ако ви се наложи да търсите лекар по спешност отивате в Спешната помощ. Там ви назначавт лечение и изписват лекарства. Ако ви трябва болничен, на другия ден трябва да идете при личния си лекар. Останалото е както го е описал #1. Всички случаи на болнични по-дълги от 15 дни се гледат задължително от консилиум на Социалното Осигуряване. Тук изобщо не се говори за здравна каса, макар че тя си съществува като подразделение на Соц. Осигуряване. Също и вноските се правят накуп върху реално изплатеното възнаграждение, а не както у нас всичко поотделно. Работодателя плаща 22 %, работника 11% и толкова. Оттам нататък за кое по колко отива нито знам, нито ме интересува. Но факт е, че системата работи и поне засега - не лошо.

_____

шуменско пиво
 
Преглед на профил polyabo Рейтинг: 0 "Да"
12 апр 2010 14:32 5
- +Оценка
-5 +6

Трябва да се започне от някъде. Съгласна съм, че освен болничните като "кранче" на здравната каса трябва да се проверят и още много други по източващи схеми, но и тази не е маловажна. В моя кръг от познати на всеки 3-4 има по един, който през месец взема болнични с цел - почивка. Затова трябва от всички страни да се разгледа проблема с неправомерното отпускане на средства.

 
Преглед на профил Макарин Свенсон Рейтинг: 8 Неутрална
12 апр 2010 16:50 6
- +Оценка
-6 +4

Мярката е добра . Така народа ще стане по-здрав.

 
Преглед на профил Веселин Рейтинг: 1366 "Не"
12 апр 2010 18:20 7
- +Оценка
+13

Така народът ще стане по-болен.

Причината е елементарна - за най-разпространените болести по работещите, ОВИ, с продължителност на болничния 3-4-5 дни, хората ще бъдат насърчени да ходят на работа още болни - на 3-тия ден. От една страна грип се лекува с почивка, от втора - на третия ден човек е заразен, от трета - неизлекувания грип води до усложнения - пневмонии и т.н. Клиничната пътека за една пневмония е доста по-скъпа от спестения 1 ден болничен.

Така ще мултиплицират злото.

 
Преглед на профил aksys Рейтинг: 225 "Не"
12 апр 2010 23:17 8
- +Оценка
-1 +9

Всички поддръжници на тази "гениална" идея очевидно не ги осигуряват на МИНИМАЛНИ заплати за разлика от по-голямата част от българите. Това само по себе си прави ползването на болничен крайна възможност, а да не споменавам отношението на агро босовете, които и без това правят проблеми ако не гребеш ежедневно.
На мен лично ми писна от сополиви колеги сеещи обилно зараза, стоически седейки на работа, тъй като щедрият ни работодател удържа от паричките под масата ако си вземеш отпуск или си в болничен. Сега и гНОИ като спре да изплаща и без това смешните обещетения, нещата съвсем отиват на зле.
Да не говорим за майките с деца в предучилищна възраст, които ползват болничен през седмица.
И така, от всичко излиза, че когато съм болен и имам най-високи разходи - работодателя ми ме прецаква, после гНОИ не ми плаща, въпреки, че аз плащам всеки месец на гНОИ. Ами да му ххх ххххххх и държава. Тъпанари.

 
Преглед на профил mto Рейтинг: 973 "Не"
12 апр 2010 23:49 9
- +Оценка
+9

До коментар [#5] от "polyabo":

Ако в твоят кръг има такива хора, в моят - няма. И не виждам защо заради хора, като твоите приятели (очевидно непочтени), трябва да страдат други хора (очевидно почтени), вместо да се търсят начини първите да бъдат накарани да заиграят по правилата.
Ако всяка антикризисна мярка започва с "Хайде да дадете...", аз не мисля, че това е правилната посока.

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил goblenka Рейтинг: 660 "Не"
13 апр 2010 11:02 10
- +Оценка
+5

Не са ми малко годините. За съжаление са изпълнени с горчив опит. Много рядко опирам до публични фондове , като болнични например. За последните двадесет и няколко години съм била болнични веднъж, за 15 дни. Това ми е и посещението при лекар. Иначе, била съм болна, но съм го карала на крак, без откъсване от ежедневните задължения. Плащала съм си чинно. И какво? Най - често се издават болнични за 3 до 5 дни. Това са обикновенно вирусни инфекции. Т.е., остро заразни. Хората, лишени от платен болничен, ще ходят на работа и ще сеят зараза. Ами, ако става дума за дете? Те често прихващат такива болести. Родителите им какво да правят? Да ги водят на работа? В моя живот, когато дойде ред аз да ползвам правото си, като изряден член на колектив, или обществото, правото се отменя, или колектива се разпада. Нямам мотивация за колективни фондове. Желанието за промяна в режима на изплащане на болнични потвърждава мнението ми, че е по -добре всеки да се погрижи за себе си. Никой не може да му гарантира в по-далечна перспектива права.

_____

goblenka
 
Преглед на профил ras16377431 Рейтинг: 1366 "Не"
13 апр 2010 20:08 11
- +Оценка
+7

Да престанем тогава и с грипните ваканции! Как така здрави ученици ще почиват заедно с болни ученици!?

За щастие този дебат малко ме засяга, защото в моята месторабота политиката е, когато си болен - обаждаш се и си стоиш вкъщи и никой не ти търси болнични и не те занимава с глупости. Ако можеш да ставаш от леглото, работиш си от вкъщи. Да, понякога болестта може да е махмурлук, но не съм забелязал някой да злоупотребява системно или работният процес да е пострадал.

_____

gradinko.bg
 
Преглед на профил donboneti Рейтинг: 225 Неутрална
13 апр 2010 22:08 12
- +Оценка
+6

Плащам си осигуровките и ако не дай боже се разболея какво няма да ми платят? Значи ми са нарушени правата. Не може правителството Да налага такива рестрикции. След като ще си плащам в болницата всички лекарства и консумативи, щото здравната каса не ги поемала, сега и болничните няма да ми изплаща, се питам защо да плащам здравни осигуровки, след като се оказа, че и министъра не плаща. Как става така, че на ромите, дето една стотинка не са платили за осигуровки в болниците се обръща повече внимание, отколкото да речем на баща ми, дето го оставиха цяла нощ със спрял пейсмейкър(ако оживее) това ли ни е здравната и социалната система. Всеки месец във фиша си виждам графа "забол."Значи държавата си прибира парите, а когато се наложи да ти върне една част от това-не може.Нямам изгода да ползвам болнични и ако ползвам значи съм в болница. Не стига, че от всякъде в здравната система те рекетират, ами сега и това. Пак обикновения човек ще спасява държавата. Колко пъти вече ще ни обират.

 
Преглед на профил svetla68 Рейтинг: 8 Неутрална
15 апр 2010 09:55 13
- +Оценка
-3 +3

Като се има в предвид, че от началото на годината съм приела във фирмата в която работя повече от 30 болнични, за повечето от които имам подозрение, че са фалшиви, съм на мнение, че режимът на болничните трябва да се промени. Лекарите масово злоупотребяват с издаването на болнични, особено на свои пациенти, които в момента трябва да излязат в неплатен отпуск, поради това че фирмите нямат работа и изпитват финансови злоупотреби. Сигурна съм, че ако не се злоупотребяваше с болничните нямаше да се стигне до този дебат.

 
Преглед на профил conservoir Рейтинг: 442 "Не"
15 апр 2010 14:25 14
- +Оценка
+5

много добре е казано по-горе че парите плащани под масата са начин да се изкриви информацията за реалното боледуване. НОИ си гиплаща 80-те % от декларираната заплата като си болен, но работодателя не ти плаща недекларирания.

Електронната система за следене в реално време е най-доброто решение. трябва да иам прозрачност и отговорност кой и защо издава болнични. така ако се прекъснат половината от тези 20% фалшификации, фискалният ефект ще е по-голям и няма да бъдем принудително наказавани за това че не мамим системата.

 

Искам да получавам известия за развитието на дебата.

Какво следва?

В следващите етапи на дебата очаквайте коментарите на още експерти по темата. Можете да дадете мнението си в анкетата и да се включите с коментар или въпрос към участниците във форума.