Коронавирус в България и по света
Коронавирус в България и по света
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email

Заключителни тези - Държавата, работодателите и синдикатите преговарят за промените в плащането на болничните

Снимка

Осигурителната система ще плаща отпуските по болест от четвъртия ден

Христина Митрева

Позицията на НОИ остава непроменена - осигурителната система ще плаща отпуските по болест от четвъртия ден нататък. По-правилното е първият и вторият ден да са за сметка на работодателите, а третият да не се плаща - това, което бяхме предложили на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Основна теза Заключителна теза
Снимка

Няма логика да се отнемат права на хората

Пламен Димитров

Няма причина да има промяна в позицията ми, защото няма логика да се отнемат права на хората. Ако смисълът е да се минимизира броят на фалшивите болнични, просто не е това решението. Решението е другаде, с други средства - при общопрактикуващите лекари, които издават кратките болнични, с които най-много се лъже.

Основна теза Заключителна теза

Резултати от гласуването на този етап

41%18 гласа
 Благодарим за вашия глас!
59%26 гласа

Екатерина Попова

Модератор
Седмица след началото на дебата "за" или "против" промяната на режима за изплащане на болничните основните участници в него - управителката на НОИ Христина Митрева и вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров, остават на първоначалните си твърди позиции. Мненията на двамата гост-експерти наклониха везните в полза на позицията на осигурителния институт, но изглежда не успяха да убедят напълно читателите в сайта на "Капитал" - те остават разделени на два лагера.

Сега е моментът за финалното гласуване. То е важно не само за "Капитал" като организатор на дебата, който живо се интересува от общественото мнение, но и за страните в националните преговори за промените в плащането на болничните - държавата, работодателите и синдикатите. Тези преговори са в разгара си. Включете се в тях чрез своя глас и своето мнение. Те имат значение за окончателното решение на проблема.
Снимка

Осигурителната система ще плаща отпуските по болест от четвъртия ден

Христина Митрева

Позиция Да
Позицията на НОИ остава непроменена - осигурителната система ще плаща отпуските по болест от четвъртия ден нататък. По-правилното е първият и вторият ден да са за сметка на работодателите, а третият да не се плаща - това, което бяхме предложили на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

За нас най-доброто беше първите три дни да се плащат от работодателите, както беше до 2004 г. Самите работодатели обаче предложиха тежестта да се подели между тях и работниците в съотношението, в което се поделя осигурителната вноска - 60:40.

Няма как след промяната на режима на плащане на болничните да намалим осигуровките, защото сегашната вноска за общо заболяване и майчинство не покрива риска. Тя трябва да е с 1 пункт по-висока - 4.5% вместо сегашните 3.5%, за да поеме всички разходи на фонда. Ако наистина тази непопулярна мярка промени поведението на трите страни по веригата - работодатели, осигурени лица и медицински органи, които недобросъвестно ощетяват осигурителната система, просто по-бързо ще я отменим.

Това е въпрос и на по-добър контрол, върху който ще наблегнем. Ние вече работим в тази посока. Първо, с НЗОК започнахме да проверяваме болничните листове, които се издават от общопрактикуващите лекари и от медицинските заведения. Второ, проверяваме кои са лекарите, които издават много над средния брой болнични листове, за да видим дали там се увеличава заболеваемостта или става дума за неправомерно отпускане на болнични листове. Трето, с НАП хващаме работодатели, които неправомерно използват този механизъм и чрез Главната инспекция по труда ще бъдат наказани за нарушаване на трудовото и осигурителното законодателство с всички санкции, които позволява законът.

Проверките текат в момента. Резултатите не могат да се очакват веднага - все пак в този процес са ангажирани три институции и това изисква технологично време.
Снимка

Няма логика да се отнемат права на хората

Пламен Димитров

Позиция Не
Няма причина да има промяна в позицията ми, защото няма логика да се отнемат права на хората. Ако смисълът е да се минимизира броят на фалшивите болнични, просто не е това решението. Решението е другаде, с други средства - при общопрактикуващите лекари, които издават кратките болнични, с които
най-много се лъже.

Да, изчаквателният период е част от режима на плащане на болничните в други държави, но здравните системи в една Германия или в една Австрия са не знам колко пъти по-добре работещи и гарантиращи качествена грижа отколкото тази в България. Там няма да ми платят първия или втория ден болнични, но когато стигна до болницата, ще ме излекуват безплатно - срещу това, което съм си плащал като вноски. А при нас какво се случва: няма да ми платят един ден, а ако наистина съм болен и стигна до болница, там отделно ще си плащам. Не може да се съчетаят едно кило зеле и две череши - някак си не върви...

Категорично е ясно, че трябва да бъде засилен контролът върху начина, по който се издават болничните, както и възможността на работодателите и синдикатите да участват в целия процес на прозрачност и контрол. Ако болничните бъдат въвеждани в електронен вид, което не е никакъв проблем, и работодателят бъде уведомяван в реално време, че негов служител излиза в отпуск по болест, той може да се споразумее със синдикатите да участват в проверката дали човекът наистина е болен или не. Има всякакви начини на косвена или пряка проверка. Когато повече хора се включат в контрола, той е по-лесен.

Резултати от гласуването на този етап

41%18 гласа
 Благодарим за вашия глас!
59%26 гласа
Този етап е приключил

17 коментара

Избор на тип:
Преглед на профил michael Рейтинг: 225 Неутрална
20 апр 2010 20:07 1
- +Оценка
-1 +11

След като се внасят осигуровки за болест /освен здравните/ няма причина да не се плащат всички болнични.Би могло да не се плащат, но тогава трябва да отпаднат вноските и да се върнат внесените вече суми.

 
Преглед на профил Ивайло Велинов Рейтинг: 8 "Да"
20 апр 2010 21:01 2
- +Оценка
-10 +4

Както винаги профсъюзите не са адекватни в обществото. След като се злоупотребява с болничните наистина трябва да не се плаща 3-ят ден болничен.

 
Преглед на профил mto Рейтинг: 973 "Не"
20 апр 2010 21:09 3
- +Оценка
-1 +13

До коментар [#2] от "Ивайло Велинов":

Това, че някой злоупотребява не оправдава наказването на всички останали, които не злоупотребяват, нали? Вместо това би трябвало да се затегне ефикасно контрола по издаването на документите, което ще гарантира достъпа до осигурителните права.
И ако някой си мисли, че правата му са гарантирани - ето нагледен пример - те трябва да бъдат отстоявани.
Нека всички, които са против, да кажат честно - знаят ли какви суми внасят те и какви суми внасят работодателите им за осигуровки. Ха, сега отново да помислят дали са "ЗА" или "ПРОТИВ".

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил свилен станулов Рейтинг: 8 "Не"
21 апр 2010 00:06 4
- +Оценка
-1 +3

Самият ПРОБЛЕМ "БОЛНИЧЕН" е не коректтно представен като такъв! Сравняването на двата периода (Първо тримесечие на 2009 спрямо първо тримесечие на 2010) е не коректно. През първото трим. на 2009г. за първи път сумите за отпуск по болест се ИЗПЛАЩАТ ОТ НОЙ директно, без да минават през работодателя! В резултат на промяната на процедурата на изплащане:
1. Увеличава се броя на боледуващите - той и преди това е бил пак такъв, но след като до сега самите болни не са виждали ефект от Болничният лист, - поради това че обезщетенито за болничен се изплаща на работодателя, а той ако РЕШИ, изплаща нещо на работника си и като се има в предвид, че сумите за осигуровки се разминават с реалните доходи, то е ЯСНО и на Колчо Слепеца Защо част от хората не са упражнявали "това свое право" - след промените същите тези хора просто упражняват това свое право и ЛЕЛЕ - Проблем - Здравната каса се източва!?!
2. В първоначалният период на промяната в процедурата за изплащане на обезщетение поради болест всичко живо което можеше да мърда, не използваше "Болничен" защото обезщетениятя се бавеха два, три и повече месеци. И сега ще сравняваме двата периода ще отчитаме ръста и понеже не можем да посочим друга причина (виж горните две) ще обявим всичко над миналогодишните показатели като опит за източване на НЗОК и като следствие на дестабилизация на Държавата.
И З В И Н Е Т Е ! ! !

 
Преглед на профил charlyb Рейтинг: 828 "Да"
21 апр 2010 04:11 5
- +Оценка
-4

Има само два дачина накараш българинът да спазва правила - като му бръкнеш в джоба или в задника. Резултат обаче може да очакваш само ако комбинираш двата.

_____

Протестите ще стимулират управляващите да започнат реформи – протестират нереформираните, онези които смучат от държавата!
 
Преглед на профил mto Рейтинг: 973 "Не"
21 апр 2010 09:22 6

До коментар [#5] от "charlyb":

Тогава се очаква да се получи перпетуум мобиле...

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил silviq70 Рейтинг: 0 "Не"
21 апр 2010 11:59 7
- +Оценка
+4

След като си плащаме осигуровките дали навреме или не, но с доста лихви, то няма логика държавата да не изпълнява поетите ангажименти като постоянно се оправдава с кризата. За работодателите кризата е по-осезаема, а няма защо работниците и служителите да бъдат вечно от към губещата страна и да плащат за грешките на управляващите. Правителството да измисли по-адекватни решения за справяне с кризата, а не да трупа всички негативи за сметка на обикновенните хора, които и без това едвам свързват двата края. А ако има проблем с фалшиви болнични, то това е проблем между здравната каса, личните лекари и НОИ - да си се оправят помежду си.

 
Преглед на профил metzanviolinov Рейтинг: 497 "Да"
21 апр 2010 12:49 8
- +Оценка
-2 +2

Добре де, народът хубаво си плаща, ама като няма пари после как да се дават болнични? Както бях казал, това, което вие давате за фонда, от където идват обезщетенията за болест и майчинство, са 1.4% - т.е. вие до този момент плащате един вид около 3.5 дни в годината, при които боледувате. Т.е., когато сте нетрудоспособни 4 или повече дни, вие вече получавате повече, отколкото сте дали...

Какво излиза - ок, държавата да бъде задължена да изплаща обезщетения за абсолютно всеки ден, които да са равни на дневната надница. Но тогава трябва да се увеличи вноската към фонд "Общо заболяване и майчинство". Ако това стане и реално се покачи на 4.5%, то тогава работникът ще плаща 1.8% от дохода си. Което се равнява на надницата за около 4.5 дни в годината...

С други думи, няма смисъл да се роптае срещу мярката единия ден, през който работникът е болен, да не му се плащат болнични. Това за повечето от вас ще бъде абсолютно същото като да ви вдигнат осигуровката - което е другият възможен сценарий.

Нека внеса едно важно уточнение, защото именно тук е редно да се направи. Предлаганата мярка, както и единствената ѝ алтернатива, имат за цел да подсигури това във фонда да идват толкова пари, колкото и излизат от там, така че да не се чувстваме наказани за нечии други грешки. Но разликата межу тази мярка и въпросната алтернатива е именно и "възпитателния ефект", който оказва (и срещу който, поради незнайна за мен причина...

Прочитане на целия коментар
толкова се роптае).

 
Преглед на профил mto Рейтинг: 973 "Не"
21 апр 2010 13:31 9
- +Оценка
-1 +3

До коментар [#8] от "metzanviolinov":

Е, досега 15 години плащам. Да се е наложило да излезна в болнични 2-3 пъти за тези години досега (дано и да не ми се налага!) . Значи, плащам солидарно, а когато ми стане на мен необходимо - няма да мога да ползвам... така излиза. Защото този или онзи си взимал фалшив болничен. Значи, аз се стягам, не боледувам, не харча пари на НОИ и работодателя, пък когато ми се наложи - оправяй се сам... Именно за хората, които се стараят да бъдат здрави и работоспособни, тази мярка е дискриминационна, защото дори и един път в годината някакъв грип да ме повали за 3 дни - прощавай - не ти се полага...
1. Да се наложи контрол върху издаването на болнични от лекарите.
2. Ако е необходимо - да се създадат здравни досиета на всички осигуряващи се и да може във всеки момент да се види кой колко често се разболява или "разболява" и ако стане съмнително - винаги да минава през комисия оттук-нататък.

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил metzanviolinov Рейтинг: 497 "Да"
21 апр 2010 19:06 10
- +Оценка
-2

Ама то сега пак ще ти плащат болнични. Освен ако не планираш да боледуваш на няколко пъти по малко, това решение няма да ти се отрази повече на теб самия, отколкото решението за вдигането на осигуровката.

А иначе, разбирам възмущението ти, но именно заради нарушенията, няма как да продължава същия модел. Би могло да бъде наложен по-строг контрол, но разбери, че това е инвестиция, която не знам до колко НОИ може да направи, при все, че говорим именно за недостиг на пари.

Между другото, тук има нещо, което не ми харесва в аргументацията на хората, които са против идеята. Досега все се казва "може да бъде направено това и онова", ама без да добавят нищо конкретно. Хубаво, синдикатите (тук всъщност визирам по-скоро г-н Пламен Димитров) като са против идеята, да кажат каква друга алтернатива виждат. Да кажат според тях колко ще струва въвеждането на тази идея, за какво време ще стане, да обосноват някаква прогноза доколко такава алтернатива ще помогне в текущата ситуация...

Такива неща трябва да се казват в такива случаи, защото решението не е хубаво, ама, както би казал Чърчил, няма по-хубаво от него. И аз не съм въодушевен един ден боледуване да е на сметката на болния, ама никой досега не е дал аргумент, че някаква алтернатива реално ще допринесе за повечето пари във фонда, както и повечето пари от фонда към хората, които наистина ще се нуждаят от тях.

 
Преглед на профил mto Рейтинг: 973 "Не"
21 апр 2010 20:17 11
- +Оценка
+1

До коментар [#10] от "metzanviolinov":

Абе, то ми е ясно, че пак се предвижда да ми плащат болнични (но - с един ден по-малко). Но, я си представи какво става следващата зима с майките (пък и таковци има!), когато децата започнат да се разболяват... Или ако те повали два-три пъти грип... един път ноември, един път януари и един път в края на март... Именно това ти казвам - и да не искаш да боледуваш, и да гледаш бързо да се излекуваш - най-много точно ти ще го отнасяш.

Вместо това - всички болнични да се издават със специализирана програма, през интернет и постоянна връзка с касата. Налага ти се всеки месец - ОК, но първо на комисия!

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил tedd Рейтинг: 8 "Не"
21 апр 2010 22:05 12
- +Оценка
+2

Въпросът за неплащане изобщо не стои!
Властта, я по-сериозно! Защитава бизнеса, а не пита за ежемесечните съкращения, уволнения, освобождаване от 40 годишните и т.н.

С това късогледство ще останат само социално ЧАКАЩИ. Социално АКТИВНИТЕ ще са бизнесмените, които се осигуряват на минимална РЗ. Тогава ме питайте пак за четвъртия ден ;)

 
Преглед на профил Алисия Рейтинг: 0 "Не"
22 апр 2010 11:23 13
- +Оценка
-1 +2

Идеята на управляващите е безумна и не е ясно защо НОИ с претенциите на незанисима институция се съгласява! Компенсациите на болнични при временна нетрудоспособност е едно от историческите завоевания на трудещите се хора през 20век и това право задължително следва да се отстоява. Какво ни се предлага?- 3 дни да не получаваш заплащане - т. е боледуваш и не получаваш процент от така мизерната си заплата, а от 4-тия да се получава 70-60-50..%( защо не предложите 20%???) от трудовото възнаграждение. Ами при грипни състояния и сезонни настинки, точно реакцията през първите 12-24часа е решаващо да не се разпространи грипната епидемия или да се овладее състоянието. И какво ще се получи - ще ходим болни на работа, защото 75-90лв завъпросните 3 дни (при дневна ставка от 25-30лв) -това са значителен ресурс за един работещ при средна работна заплата. Като сложиш още 20-30 лв. за прескъпите лекарства- просто да умираме още сега , за да се осигурят заплатите от по няколко хиляди за чиновниците от НОИ!

 
Преглед на профил Батков-вън Рейтинг: 501 "Да"
22 апр 2010 16:57 14
- +Оценка
-1

горе-долу съгласен
но когато имаш дълго тежко заболяване не трябва да има такова ограничение

то трябва да важи за еднодневните и двудневните болнични, там е голямата далавера

 
Преглед на профил Тони Гетова Рейтинг: 442 "Не"
22 апр 2010 17:14 15
- +Оценка
+2

Напомням на г-жата че НОИ пракитчески не плаща нищо, тъй като това са парите на ония дето евентуално ще боледуват. И стига простотии от рода понеже Иван лъже,

 
Преглед на профил Тони Гетова Рейтинг: 442 "Не"
22 апр 2010 17:15 16
- +Оценка
+1

то Драган, Петкан и Гошо също ще го отнесат. Това и в училище не става вече. Извинявам се за прекъснатото съобщение.

 
Преглед на профил miraem Рейтинг: 225 "Не"
22 апр 2010 23:02 17
- +Оценка
+2

Категорично съм против - ние плащаме за определен осигурителен риск и не разбирам каква е логиката да ми бъде отказвано компенсиране, когато този осигурителен риск настъпи. И не разбирам защо трябва да се наказват коректните заради некоректните. Измислете правила за прозрачност, въведете ги и тогава, ако някой лъже - му режете главата до кръста.
Това ми прилича на вица, че не трябва да се произвежда оцет, защото имало хора с киселини.

 

Искам да получавам известия за развитието на дебата.

Какво следва?

В последния етап на дебата ще обобщим мненията на експертите и участниците във форума. Междувременно може да дадете мнението си в анкетата и да коментирате ползите и недостатъците на новата идея за изплащане на болнични.