Новите дрехи на ДПС: Защо Пеевски няма да е депутат

Един от символите на задкулисието вече няма да има публичен параван, но това едва ли ще намали неформалната му власт

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Въпреки че е трудно в момента да се правят ясни прогнози как точно ще изглежда следващият парламент, едно е ясно - съставът му ще бъде много различен от досегашния.

Текстът е част от по-дълга поредица на "Капитал" за кандидат-депутатските листи на политическите формации с най-големи шансове да преминат 4 процентовата бариера и да влязат в следващия парламент. А именно ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" на Слави Трифонов, ДПС, "Демократична България", коалицията "Изправи се! Мутри вън!" около Мая Манолова, и ВМРО.

На националната си конференция в средата на декември миналата година председателят на ДПС Мустафа Карадайъ обяви, че целта на движението е да влезе официално във властта, и, изглежда, партията си е изградила стратегия как да стане това. Това е най-очевидното обяснение на факта, че след четири мандата в парламента изглежда, че Делян Пеевски няма да е депутат. От листите отсъства и друг виден представител на бизнес крилото със завиден стаж като депутат - Камен Костадинов. Начело на част от листите са членове на младежката организация на движението, а опитните кадри на ДПС от парламентарната скамейка са сменили регионите си, откъдето обикновено се кандидатират за народни представители.

На тези рокади очевидно от ДПС разчитат първо да убедят публиката, че в движението се извършва трансформация с отстраняването на компрометираните лица и лансирането на нови фигури. И на следващо място изглежда като знак към останалите основни политически играчи в парламента - ГЕРБ и БСП, чиято цел е да придаде легитимност за евентуално официално партньорство в следващия парламент, ако движението влезе в някаква управленска конфигурация.

За този опит на ключови фигури в ДПС да минат на заден план с идеята движението да се приведе във формат, удобен за коалиране с други партии, си има логично обяснение. В сегашния парламент партията на Доган и Пеевски участваше задкулисно в изпълнителната власт чрез квотата на "Атака" в управлението и крепеше мнозинството на ГЕРБ в парламента в ключови за правителството на Борисов моменти. В следващото Народно събрание обаче ролята на ДПС като балансьор изглежда застрашена.

На този терен ДПС ще има сериозен конкурент в лицето на новата формация на Слави Трифонов "Има такъв народ", на която социолозите отреждат засега третото място във вота. Заплахата за ДПС е партията на шоумена да се превърне в "незаобиколим фактор" в следващия парламент - без нейните гласове да не може да се състави мнозинство. Това оставя на движението само възможността за директно участие във властта. Ключовите хора от ДПС отдавна не са доволни от скритата подкрепа за правителството. Тя е много изгодна за "бизнес" крилото в движението, но огромна част от партийната номенклатура - активисти в София и по места, стоят извън властта от правителството на Орешарски насам. Някои от тях успяват да се доберат до постове на ниски нива, като например директори на горски стопанства, шефове на дирекции и позиции по места, но това не е достатъчно. ДПС има нужда от официално участие във властта, за да нахрани и развива активистите си.

Разграничаването от Пеевски

Официалното обяснение от ДПС за неприсъствието на Пеевски в кандидатдепутатските листи на движението е, че "той сам така е пожелал", въпреки че и за тези избори бизнесменът получи най-много номинации за листите от почти всички областни структури на партията. От формацията дори се опитаха да създадат съспенс около въпроса дали бизнесменът ще е отново кандидат за депутат или не. Първо от централата спуснаха контролирано в медиите имената на по-голямата част от водачите на листи, от които стана видно, че в регионите на Пеевски, откъдето той се кандидатира за депутат - Пазарджик и Благоевград, на челните места са Искра Михайлова и зам.-председателят на партията Халил Летифов. После неофициално отговаряха уклончиво на въпроса дали Пеевски отново ще е кандидат за депутат с аргумента, че го "убеждават да се кандидатира". Така или иначе, към момента името на Пеевски не фигурира в листите на движението. Дали обаче решението за това е изцяло негово?

През годините депутатът бизнесмен на няколко пъти се опита да изчисти безуспешно името си. Наскоро се освободи от медийния си бизнес, а по време на първата вълна на кризата около коронавируса разви и бурна дарителска дейност. Тази акция по препиране на имиджа му обаче едва ли е постигнала целта си - петната са прекалено големи, за да бъдат махнати. Така че въпросът сега по-скоро е дали отстраняването на Пеевски, който контролира армия от избиратели, става с негово съгласие, или е решение на Ахмед Доган.

За ДПС е от изключително значение да спечели максимален брой депутатски места, за да има максимална тежест в следващия парламент. Неслучайно на първите две места в листата в Благоевград са поставени близките до бизнесмена зам.-председатели на партията Халил Летифов и Йордан Цонев, а тази в Пазарджик се води от Михайлова, на която Пеевски отстъпи мястото си на евродепутат след изборите през 2014 г.

Като част от тази привидна трансформация е и отсъствието от листите на друг виден представител на бизнес лобито в движението - Камен Костадинов, неизменна част от кандидатдепутатските листи на ДПС. Подобно на обяснението за Пеевски и това за Костадинов е, че "не желае да бъде депутат". Костадинов обаче беше компенсиран, като влезе отново в ръководството на партията след националната конференция.

Самият Пеевски не губи особено от това, че няма да е депутат. До момента от тази му позиция имаше няколко ползи:

  • легитимация, че е част от държавата
  • по-трудно наказателно преследване
  • възможност да ползва екстри, като например НСО.

Тези три плюса вече не са му толкова нужни. Неговата неформална власт е много по-голяма от тази на народен представител, а охраната от НСО беше премахната след скандала с резиденцията на Доган в "Росенец". Сериозното влияние на ДПС в съдебната система, във ВСС и прокуратурата му дава практическа безнаказаност - много по-сериозно предимство от депутатския имунитет.

Така, накратко, Пеевски нищо не губи от това, че няма да бъде депутат, а ДПС печели. Това, че той няма да е в парламента, не означава, че изпада в немилост - позициите му навсякъде другаде се запазват. Остава само интригата дали случващото се е по негова инициатива, или решението му е наложено.

На какво ще разчита ДПС

На тези избори ДПС очевидно ще разчита и на гласовете на младите хора, защото начело на листите в три региона - Велико Търново, Хасково и Бургас, са представители на младежката организация на движението. Властелинът на ромските гласове в Монтана и сегашен депутат от ДПС Димитър Аврамов оглавява отново листата в региона. А на трето място в листата на София-област е поставен Александър Методиев (Бат Сали), който беше депутат от движението в предишния парламент.

Освен консолидирането на младежкия и ромския вот в полза на движението е и още един факт. ДПС остана самотно на терена на етническия вот, след като партията на бившия председател на движението Лютви Местан се разпадна. Опитът за създаването на някаква алтернатива на ДПС за тези избори в лицето на бившия земеделски министър от правителството на Симеон Сакскобургготски Мехмед Дикме и остатъци от ДОСТ и НПСД не се състоя, след като сдружението им ДЕН подкрепи ГЕРБ на тези парламентарни избори. Така ДПС остана без конкуренция и в Турция, откъдето също ще черпи ресурс от гласове, особено след като лично турският президент Ердоган поздрави активистите на движението по време на националната конференция на партията в края на миналата година.
8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    katia_1 avatar :-|
    Rational
    • + 6

    За да бъде една партия балансьор, тя трябва да е вътрешно стабилна и обединена. Събраните в последния момент хора в партия на Слави Трифонов са много далеч от това определение. Твърде е вероятно, малко след като влязат в Народното събрание, част от групата им да стане независима и да подкрепя мнозинството, дори самият Слави да го играе опозиция. Очертават се още 4 години безвремие.

    Нередност?
  • 2
    newmann avatar :-P
    von Newmann
    • + 3

    Явно г-н Пеевески ще се отдаде на издателска дейност, която му се удава бай дифолт.

    Нередност?
  • 3
    chitatelsz avatar :-|
    Читател
    • + 1

    До коментар [#1] от "Rational":

    Се ла ви.

    До коментар [#2] от "Newmann":

    Той продаде всички свои медии. По-скоро ще продължава да отмаря край луксозния басейн с джакузи в Дубай, с коктейл в ръка и любимата Ц.Я. в прегръдките си, докато ни гледа сеира.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 2
    • + 13

    Тцъ. Не е това пътят за разсъждение. Пък и Пееф е просто елемент от големия пъзел.
    Мисля, че нещата са на повърхността, защото ДПС не може да измисли нищо по-различно от ъпдейт на стари (успешни за ДПС) модели:

    1. Турците искат на всяка цена да влязат във властта. Новото е, че този път през официалния вход. И огласената им стратегия е това да стане не чрез като досегашните удавящи коалиции, а по отработения прийом: експертен (на националното спасение) кабинет, подкрепен от "национално отговорни партии". Беров 2.0...

    Това е вероятната причина най-дразнещите фигури, чието присъствие може да се изтъкне като пречка за осъществяването на модела, да бъдат прибрани. Не отстранени! Просто прибрани п`о на сянка;

    2. ДПС вече изобщо не желае да е просто балансьор.
    Те се самоопределят като "двигател на промяната". Естествено, никаква промяна няма да има, но не пречи думичката да се набива в съзнанието на електората. Турците ще го играят доброто ченге и ще кандърдисват партиите от НС да се прегърнат и да "спасят държавата".

    Тая буфоопера сме я гледали в изпълнение на Тройната коалиция. След падането на завесата двете прими - НДСВ на царя изчезна, а червените на Станишев бяха прокълнати и 11 г. не спечелиха нито едни избори. И докато всички им премятахме кокалите, Доган тихом-мълком си присвои държавата;

    3. Замисълът "всички за народното спасение" в следващото НС е осъществим. И най-вече заради заплахата, че ако политическите брокери на ДПС не си свършат работата, на ход е служебното правителство на неуправляемия от тях президент.

    Че най-отпред на "спасителите" ще са Герб (от себе си ли ще ни спасяват?) е извън съмнение, защото изпускането им от властта ще повлече небивала прокурорска активност.
    Затова и Герб се събра с отцепниците от ДПС Дикме и Местан. Не, за да разбие турския електорат, а да не даде възможност на недолюбващите Доган турци да гласуват за Слави, Мая, Ицо. Доволните/наплашените - при Доган, опозиционерите му - при баце.

    Няма логика БСП да е сред "спасителите", защото синдромът "Станишев" още им държи топло. Пък и Корнелия няма как да направи такъв аксел без да унищожи на мига както себе си, така и партията си.
    Ако ВМРО прескочи, и те ще се гушнат със "спасителите". Демек - три от досегашните управляващи партии са ясни.
    Не стигат.
    Четата на Слави? Е, не цялата, но от аморфното й тяло може да се откъсне достатъчна бройка "осъзнали се", които да осигурят недостигащата подкрепа.
    Сред въжеиграчите на Мая също могат по класическия начин да се уговорят отделни фигури да се осъзнаят рязко.
    Пък и градската десница душа дава да поуправлява отново. Веднъж-два пъти вече го прави в първото и второто правителства на баце и в първото служебно на Плевнята. Та знаят как да гънат гръбнак.

    Ще спаси ли България такова "спасително" управление тип "орел, рак и щука"?.
    Точно толкова, колкото гробари могат да възкресяват...

    Честит Ден на Освобождението от турско робство!

    Нередност?
  • 5
    biocompost avatar :-|
    Ahmet Arapoğlu
    • + 2

    В предишния коментар е подчертано че ДПС едва ли не е турска партия!
    Помаците ли са турци или ромите ? Знаете ли че голяма част от гласуващите в Турция не са турци!ДПС е олигархична формация! ДПС е патерица на надписващата крадлива чета ГЕРБ!

    Нередност?
  • 6
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 2

    До коментар [#5] от "Ahmet Arapoğlu":

    Ахмет, сигурно репликирате мен.
    Абсолютно сте прав. Извинявам се. "Турска" трябваше да сложа в кавички.
    Това е трафарет, залегнал в българското политическо съзнание покрай генезиса на партията ДПС.

    Но в горния си коментар не се занимавам с това, както и с финансирането и инфилтрацията на "турската" партия в държавните структури и икономиката.
    В разсъжденията си обръщам внимание на безгрешната технология, с която вече 32 г. ДПС подмолно управлява страната.
    И тъй като е 3 март, смятам, че отново трябва да потърсим помощ, за да отхвърлим това ново робство.

    Много голям въпрос е мотивацията на етническите турци, българомохамеданите и циганите целокупно да гласуват за "турската" партия. Обяснението ми е, че освен чистите помисли, там има по много принуда, натиск, тривиално купуване на вот. Знаете, вярвам, що за затворени общности са турските и помашките села и как протича общуването в тях.

    Виждал сте, вярвам, пазарджишки цигани, които отведнъж станаха заклети уахабити? Гласовете за ДПС там растат. Как го обяснявате?
    В ззащо в Берковица, където последният турчин е била ханъмата на Иван Вазов, когато е бил мирови съдия там през 1879 г, като един циганите от махалата Раковица гласуват за ДПС. Имате ли обяснение?

    Тъжната истина е, че "етническият" вот на мнозинството се размива, докато вота на етническите (и верско) малцинства е компактен, управляем и става определящ.

    Познавам турци и помаци от Родопите. Чувал съм историите им. Убеждението ми е, че в "онези" райони върлува политически феодализъм. И страшното е, че тая част от България в много отношения е отделена от другата България.

    И абсолютно не съм съгласен, че "ДПС е патерица на надписващата крадлива чета ГЕРБ!"
    Като се вземат предвид историята и умствения им потенциал определено е обратното.

    Честито Освобождение от турско робство!

    Нередност?
  • 7
    dabeda avatar :-|
    Da be.. da..
    • + 2

    ДпС е крадократска корпорация, прикрита като ПП.... но имат нъжда от електората, за да реализират схемите за захлебване... затова и плебеите се държат в мизерия и тотална зависимост - за да вървят мурафетите на Грух и обитателя на сараи...
    Верно Свиню си гради кочинка в Дубай... чудно кво си казват, като се засекат с Божков... Прас не е никакъв бизнесмен, а подставено лице на ДС олигархията.. до каквото се е докопал, го е съсипал - вестници, ДРезерв, Булгартабак... лафки... засега библиотекарите го търпят... ама той си знае каква му е ролята в постановките...

    Нередност?
  • 8
    fbr45306322 avatar :-|
    MyTwoCents

    Та Пеевски ще остане без имунитет, така ли? Сега остава и да се върне като следовател, за да му тече магистратския стаж. Пък току виж напуснал магистратстването с почести и няколко заплати. Опа, повърнах...

    Нередност?
Нов коментар