Прахосването на парите ни продължава

Петър Ганев в увода към "Черна книга на правителственото разхищение"*

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В периода 2009–2015 г. правителствата на България натрупаха бюджетен дефицит от над 12 млрд. лв. Прогнозите за следващите няколко години също предвиждат дефицит, което означава, че публичните финанси на страната най-вероятно ще направят пълно десетилетие на дефицитно харчене. Този факт е от особено значение, тъй като тази книга ясно показва как публичният ресурс у нас се прахосва в големи размери.

Петър Ганев



Намеренията винаги са добри – от магистрали и спортни зали до велоалеи, но в крайна сметка се вижда, че данъкоплатецът е платил твърде скъпо и често не е получил нищо смислено в замяна. Именно това прахосничество води до хронични дефицити и до по-малкото възможности за по-добър живот.

Черната книга излиза за втора поредна година и разкрива познатите недъзи на боравенето с публични средства в България. Тя обаче не е одитен доклад, а съдържа истински истории на прахосничеството - достъпни и разбираеми. Някои от тях са знакови – като ремонта на парка около НДК например или спортната зала "Колодрума" в Пловдив.

Други са по-всеобхватни – като поддържането и модернизирането на жп мрежата в страната или строителството на пътища. Има и по-злободневни теми като разследването за луксозните автомобили в публичните институции.

Сюжетите са различни, но всички са под общия знаменател на разхищението, злоупотребата и облагодетелстването с чужди пари – нашите пари. И тази година имаме примери за напълно безсмислени проекти - било то прекрасният празен стадион в община Дряново или дигата, която не пази Криводол от наводнения. Интересни са и къщите за гости, които бяха направени с европейски средства, но на практика не работят. Разхищението на европейски пари едва ли не се приема като нещо нормално у нас. Пристрастяването към усвояването им обаче води и до зависимост, която вече е видима в публичните финанси и трудно се лекува.

Публичните инвестиции, които в голямата си част се финансират с европейски средства, станаха заложници на прахосничеството на уж чуждия ресурс. Една от най-важните разгледани теми е употребата му за медии. Установяването на подобни финансови взаимоотношения между държава и медии, при това на всякакво ниво, е не просто спорно, а изключително вредно. Ефектите от подобни практики са не само икономически, те са свързани и със сериозно разклатеното здраве на демокрацията у нас през последните години.

Черната книга следва да има образователен характер и да провокира промяна в мисленето и в отношението към публичните институции у нас и изобщо към ролята на държавата във всекидневния ни живот. Прахосничеството се отнася и до заложените правила и норми. Те зависят и от читателя на Черната книга.

* В четвъртък беше представено второто издание по проекта, който се осъществява с подкрепата на германската Фондация за свободата "Фридрих Науман"

Как е възможно това

Даниел Кадик, директор за Югоизточна Европа на фондация "Фридрих Науман"

Докато подбирахме случаите за второто издание на Черната книга на пропилените пари на данъкоплатците, често си задавахме този въпрос. Понякога това става поради небрежност, друг път чрез проекти или в резултат на корупция, а най-пагубните съчетания и на трите фактора могат да се открият сред представените случаи в различни региони в България и в най-разнородни сфери - от инфраструктурата, през медиите до хотелиерството, чиято цел е да очертае широкия спектър на проблемите.

Идеята на книгата е да припомни защо контролът от страна на гражданите е от такова съществено значение и докъде може да доведе разходването на държавни средства, ако никой не го следи.

Но подобно усилие изисква и участието на българските граждани. Ето защо "Черна книга" е и покана да работим заедно за една по-прозрачна България – за България, отговорна пред своите граждани.
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bogry avatar :-|
    BoGry
    • + 17

    "Ядосайте се!" Доколкото си спомням, това беше казал Кадик по повод нашето овчедушие!
    Няма да стане, бихме му казали! Хоризонтът ни е нисък, челата - също! Вече "не сме народ, а мърша..."!
    Говорим за държава, в която пет фирми обират всички държавни поръчки. Не че ги изпълняват, само вземат парите, прехвърлят ги на знайни и незнайни подизпълнители, които ги изпълняват с десетина процента от стойността.
    За държава, най-бедната в Европа, в която депутатите се возят в нови лимузини, докато директорът на "Дойче банк" ходи на работа с велосипед!
    За държава, в която циганин общински съветник от ДПС може да накара обикновен човек да изяде суровата риба, която е наловил в "неговия язовир"! После можем да видим дъртия циганин, баща му, който казва, че няма да си купи костюм, та да посрещне "бракониера"!
    Нейсе... запуши я!

    Нередност?
  • 2
    bogry avatar :-|
    BoGry
    • + 11

    А, и Бойко не знае нищо за това?!
    За такава държава говорим!

    Нередност?
  • 3
    brastinkov avatar :-|
    Daniel Brastinkov
    • + 12

    И също понеже прокуратурата си върши работата,та за това...

    Нередност?
  • 4
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 1
    • + 3

    "Прогнозите за следващите няколко години също предвиждат дефицит, което означава, че публичните финанси на страната най-вероятно ще направят пълно десетилетие на дефицитно харчене."

    Греда. Това просто не е вярно, 2016 г. ще премине даже с излишък. Вероятно г-н Ганев не е знаел това. Не целя да го критикувам. Просто искам да изтъкна, че грешните представи за бюджетния дефицит замаскират точно прахосването на пари от политиците.

    Когато имаме малък дефицит, в последно време това се дължи на УМИШЛЕНО занижени приходи спрямо реалистичното. Това води до две неща. Първо, остават неусвоени средства за (почти) безконтролно харчене. Това на Бойко много му харесва - раздава ги за подаръци на електората и сподвижници. Второ, цяла година Капитал дъвче дъвки колко е нечестен дефицита, докато имаме рекорден излишък. Дори когато министърът намекне, че няма да има излишък, жвакането продължава, докато не го каже право куме в очи. В последствие обществото остава сляпо за факта как милиони се изплъзват пред очите му, защото това се споменава деликатно в един абзац от епопеи с заглавия като "Отново излишък".

    Нередност?
  • 5
    edin131 avatar :-|
    Nikoi
    • + 5

    До коментар [#4] от "Георги Георгиев":

    харченето на излишъците става в насока червени фирми и такива на ДПС , освен гербаджийските , за останалия народ общо взето остава огромните данъци и такси ,които се събират ,под биенето на тъпана как били се борили с контрабандата ,не ,не са се борили ,просто данъците ни станаха непосилни ,преди 2 години данъци иосигуровки бяха в фирмите ни по 2000 лв на месец , сега са над 4000 при същия оборот и печалби , в същото време никой не плаща данъци ,извън нас ,регистрираните , сума ти и хора се водят безработни ,бедни инвалиди и социални ,те карат по хубави коли от мен ,повече почиват ,по хубави жилища си купуват , а в същото време никой не ги проверява за нищо ,откъде имат доходи за това и защо нямат нито лев данъци ,платени последните 20 години , нещата не са равносилни , затова няма как да продължат така , ще харчат ,ама за последно , това е истината

    Нередност?
  • 6
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 1

    До коментар [#5] от "edin drug":

    Още по-лошо. Но и това се знае, просто като обърнеш камъка, под него винаги ще изкочат и още гадини. Главната ми теза беше, че дефицита вече е изкуствен, нереален и обявяването се ползва с други цели, които трябва да се фокусират и изследват.

    Колкото до данъците - те продължават да са сравнително ниски. Не ти знам бизнеса, но ако работиш за 4000 лв. печалба, като служител ще си по- на оферта. Осигуровките от друга страна вече стават непосилни и ще продължат да растат, докато правителството кляка пред пенсионерите за забавяне на реформата в социалния сектор. Именно последните получават и основните инвалидни доходи, въпреки че така и така не работят.

    ПС: Има други препинателни знаци освен запетаята.

    Нередност?
Нов коментар