Коментар | Как Илън Мъск отблъсква и потребители на Х, и клиенти на "Тесла"

Германски фирми напускат бившия Twitter заради притеснения от имиджови щети, а подкрепата на Мъск за "Алтернатива за Германия" може да откаже купувачи на електромобили

Напълно вероятно е в Германия все повече хора, а не само фирми и политици, да започнат да напускат Х, бившата Twitter
Напълно вероятно е в Германия все повече хора, а не само фирми и политици, да започнат да напускат Х, бившата Twitter
Напълно вероятно е в Германия все повече хора, а не само фирми и политици, да започнат да напускат Х, бившата Twitter
Напълно вероятно е в Германия все повече хора, а не само фирми и политици, да започнат да напускат Х, бившата Twitter
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Андрей Гурков в коментар за Deutsche Welle

Преди беше Twitter, сега е Х: откакто Илън Мъск купи и преименува социалната мрежа, все повече германски фирми се чудят дали има смисъл да използват платформата за своите рекламни цели. "Растящият брой на фалшиви новини и потресаващият език на омразата, разпространяването на екстремистки политически възгледи сякаш силно озадачиха редица фирми", казва Бернхард Роледер, генерален директор на германската Асоциация на цифровата индустрия Bitcom, коментирайки скорошно допитване до германските компании.

В него 43 процента от фирмите са отговорили, че откакто платформата е поета от Илън Мъск, вече не публикуват толкова често или пък изобщо не публикуват новини в Х. Например 36 на сто отчасти или изцяло са прекратили и рекламните си публикации в мрежата. А една пета от компаниите направо смятат да закрият акаунтите си в бившия Twitter. Причината: опасения от възможни имиджови вреди.

Все пак тази тенденция не е масова, макар че според допитването отношението към преименуваната на X мрежа сред германските делови среди е доста скептично. Повече от половината анкетирани фирми смятат, че под ръководството на Мъск Х задълбочава разделението в обществото и германските фирми трябва да се оттеглят от платформата. Цели 74 процента настояват за по-строг контрол над социалната мрежа.

Скептичното и дори отрицателно отношение на част от германския бизнес към Х навярно дори ще се задълбочи. Допитването бе проведено през август и септември, а едно съвсем скорошно изказване на Мъск допълнително възмути част от германците. В края на септември милиардерът практически призова гражданите на Федералната република да гласуват за дяснопопулистката партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), което накара някои германски политици демонстративно да напуснат социалната мрежа.

Скептичното и дори отрицателно отношение на част от германския бизнес към Х навярно дори ще се задълбочи.

Какво точно се случи? Илън Мъск, който има около 158 милиона последователи в Х, препубликува видео на потребителя RadioGenoa, което показва спасяване на африкански бежанци в открито море, а в съпътстващия текст се твърди, че в момента осем кораба на германски неправителствени организации, субсидирани от правителството в Берлин, обикалят из Средиземно море "да събират нелегални мигранти и да ги разтоварват в Италия". Следва фразата: "Да се надяваме, че "Алтернатива за Германия" (АзГ) ще спечели изборите, за да спре това европейско самоубийство". Към всичко това Илън Мъск е добавил реторичния въпрос "Дали германското общество осъзнава това?".

Не е ясно дали собственикът на Х го осъзнава, но този негов пост се появи в самото навечерие на два ключови провинциални избора в Германия - в Бавария и в Хесен. Ето защо предизборната агитация от страна на Мъск предизвика много широк отзвук в германските медии и беше възприета като вмешателство на американския милиардер в избирателния процес - и то в полза на партия, в която все повече укрепват неонацистките сили.

Министерството на външните работи в Берлин мигновено отговори на въпроса на Мъск дали германското общество осъзнава: "Да. Това се нарича спасяване на човешки животи." От своя страна и Мъск реагира на тази позиция с думите: "Честно казано, аз се съмнявам дали преобладаващото мнозинство от германската общественост подкрепя това. Провеждали ли сте допитване?"

В предизвиканата от тези реплики полемика вестник "Зюддойче цайтунг" публикува коментар, който призовава читателите или изцяло да махнат своите постове от Х, или поне да прекратят активното си участие в мрежата. "Като хуманно настроени европейци трябва да се запитаме дали е редно и занапред да използваме тази социална мрежа, чийто шеф се намесва в политиката от такива крайнодесни позиции", се казва в него.

С други думи, напълно вероятно е в Германия все повече хора, а не само фирми и политици, да започнат да напускат Х, бившата Twitter. Но фактът, че Илън Мъск фактически застава на страната на "Алтернатива за Германия" може да нанесе щети на един много по-важен негов бизнес: продажбите на електрическите автомобили "Тесла", които се произвеждат включително и в Германия.

Защото сред германските купувачи на "Тесла" има немалко привърженици и избиратели на Зелените. Тези хора сигурно ще отчетат факта, че в момент, в който Зелените като коалиционен партньор в правителството в Берлин се опитват заедно с европейските партньори да намерят приемливо решение на такъв сложен и болезнен проблем, какъвто е потокът нелегални мигранти през Средиземно море, тъкмо шефът и най-голям акционер на компанията "Тесла" разпространява възгледи в подкрепа на ксенофобската дяснопопулистка партия.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    borodino avatar :-|
    borodino

    Мъск си е с вълчи усет за политиката. АзГ прави нечуван ръст в ЗАПАДНА (!) Германия - в Хесен и в Бавария, надскачайки властващите социалисти и зелени. И това е тенденцията, май. А и както е тръгнало, Германия е напът да каже "сбогом" не само на електрическите, а и на ДВГ автомобилите, защото Фолксваген закри СЕАТ в Испания, Шкода в Чехия закъса, производства изнася в САЩ. Така че тенденцията е германците, измръзвайки и огладнявайки, да се радикализират. Предстои АзГ да управлява. Е, не тази година...

    Нередност?
Нов коментар