🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Световната банка: Европа има нужда от реформа

Европа има нужда от нов социален консенсус, за да се справи със сериозните си проблеми

Застаряването на населението е сред основните проблеми, пред които е изправена Европа
Застаряването на населението е сред основните проблеми, пред които е изправена Европа
Застаряването на населението е сред основните проблеми, пред които е изправена Европа    ©  Reuters
Застаряването на населението е сред основните проблеми, пред които е изправена Европа    ©  Reuters

Европа има малки шансове за бързо възстановяване, дори ако сегашната рецесия се окаже слаба, и е изправена пред слаб растеж в обозримо бъдеще заради дълговете си, които може да не спаднат до управляеми нива до 2030 г., прогнозира Световната банка във вторник.

Само значими реформи в правителствата и работните навици ще избавят континента от спиралата на застаряването, намаляващата работна сила, високия дълг и непосилните публични разходи, смята  банката, цитирана от Reuters. "Силен ръст може да накара дълговите проблеми да избледнеят, но перспективите за силно възстановяване са слаби", коментира банката в свой доклад. В него международната финансова институция прогнозира, че икономическите показатели ще останат слаби до 2016 г. заради ограничаването на разходите на правителства и домакинства и предпазливостта на инвеститорите.

Според банката, въпреки усилията си, Западна Европа едва ли ще успее да сведе дълговете си до 60% от БВП преди 2030 г. От членките на еврозоната само Естония, Финландия, Люксембург, Словения и Словакия ще имат задължения под това ниво през 2012 г. Опасността от изпадане в нова рецесия поставя Европа пред трудната дилема между насърчаването на растежа и ограничаването на дълга, които трябва да бъдат съчетани с намаляване на растящата пропаст между богатия Север и по-бедния Юг.

"Кризата няма да бъде решена без растеж", отбелязват анализаторите на Световна банка. Според тях европейските правителства трябва да станат по-малки и по-ефективни, отбелязвайки, че при развитите европейски икономики разрастването на правителствените разходи с 10% води до намаляване на ръста с една трета в дългосрочен аспект. Според банката регионът, известен с високия си жизнен стандарт, трябва да приеме нов "социален консенсус", за да се справи със сериозните си проблеми.

През следващите 50 години работната ръка на Стария континент ще намалее с 50 млн. души, което може да застраши възможността на икономиката да расте с устойчиви темпове. Отворилата се дупка трябва да бъде запълнена чрез емиграцията, която в момента е деликатен въпрос в Европа заради високата безработица.

"Застаряването не само подкопава растежа, но и прави обществените финанси трудни за подобрение заради директната си цена – най-вече разходи за пенсии и здравеопазване", се казва в доклада. Според Световната банка Европа трябва да насърчава хората да работят по-дълго и да санкционира ранното пенсиониране. Към 2007 г. френските мъже са получавали пенсии 15 години по-дълго отколкото през 1965 г., а полските – повече от 12 години, дават пример от банката.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • + 2

    Като чета "... Според банката регионът, известен с високия си жизнен стандарт, трябва да приеме нов "социален консенсус", за да се справи със сериозните си проблеми. ..." май банката е взела на сериозно препоръките на ББ относно нивото на пенцийките в ЕС и еврозоната..... и борбата с кризата Браво, Браво :-)

    Нередност?
  • 2
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • + 1

    " ... Европа има малки шансове за бързо възстановяване, дори ако сегашната рецесия се окаже слаба, и е изправена пред слаб растеж в обозримо бъдеще заради дълговете си, които може да не спаднат до управляеми нива до 2030 г., ...."
    А меркозето ще си строшат краката да не би случайно спекулантите с държавен дълг да пострадат....... от глуповатите си инвестиции....

    Нередност?
  • 3
    peshokev avatar :-|
    peshokev
    • + 3

    "...дилема между насърчаването на растежа и ограничаването на дълга, които трябва да бъдат съчетани с намаляване на растящата пропаст между богатия Север и по-бедния Юг." - със същият успех, могат да приемат и закон за 20% намаление на гравитацията.
    Това което не се казва тук е, че истинските отговорни за проблемите днес, са правителствата и в частност неспособността им да се справят с обективната реалност. Не малко политици са го разбрали и отдавна са минали на печелившата страна, като протекционират, приемат лобистки закони и като цяло, като се корумпират.
    Парламентарните избори все повече ми заприличват на човек, засилващ се към бетонна стена, с намерение да я разбие с глава. След неуспеха се изправя и пак се засилва към стената...

    Нередност?
Нов коментар