🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>
Промените в Плана за възстановяване

Проектът за батерии всъщност остава в Плана за възстановяване, но наполовина

Новата схема предполага 3000 мВтч, без схема за грантове за бизнес и домашни инсталации

Проектът за батерии е лансиран още от кабинета "Петков" и постоянно претърпява промени, а самият ПВУ бива връщан с отрицателни коментари от ЕК
Проектът за батерии е лансиран още от кабинета "Петков" и постоянно претърпява промени, а самият ПВУ бива връщан с отрицателни коментари от ЕК
Проектът за батерии е лансиран още от кабинета "Петков" и постоянно претърпява промени, а самият ПВУ бива връщан с отрицателни коментари от ЕК    ©  Надежда Чипева
Проектът за батерии е лансиран още от кабинета "Петков" и постоянно претърпява промени, а самият ПВУ бива връщан с отрицателни коментари от ЕК    ©  Надежда Чипева

Проектът за 6000 мВтч батерии е "афектиран" в преработения проект на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), обяви финансовият министър Асен Василев през миналата седмица, когато посочи, че от преработката на документа във връзка с намаления бюджет от ЕК са засегнати 18 проекта. Това създаде впечатлението, че батерии въобще няма да има и именно такива заглавия се появиха в редица медии.

Подобно развитие е в синхрон с гласуваното през януари решение на Народното събрание, че големият проект за батерии, който Асен Василев лансира като вицепремиер в кабинета "Петков", трябва да се трансформира в грантова помощ за бизнеса и домакинствата, която да покрива 50% от разходите им за батерии.

Само че след като решението на Министерски съвет от 29 септември, с което бяха изменени проектите в плана, бе публикувано, се вижда, че големият проект за батериите не изчезва, а вместо 6000 мВтч са заложени 3000 мВтч и няма разписана схема за грантова помощ. С 50% се съкращава и бюджета - от 1.5 млрд. лв. на 750 млн. лв. Това само по себе си е странно, след като от страна на правителството нищо подобно не беше обявено в публичното пространство и, изглежда или решението е взето в последния момент, или нарочно не е обявено по този начин.

Заради голямото закъснение в изпълнението обаче въобще не е ясно дали проекта за батериите, макар и наполовина по-малък, ще може да бъде завършен дори до 2026 г.

Митичните батерии

Според първоначалните планове щяха да се инсталират батерии с общ капацитет 6000 мВтч, които да могат да отдават в мрежата по 1000 мегавата на час в продължение на 6 часа. Това е равно на работата на един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй", като тук би имало много по-малко загуби по мрежата (обикновено около 8-10%) тъй като батериите ще са пръснати из цялата страна.

В началото на 2022 г. този проект беше мотивиран от Асен Василев като необходима мощност, която да замести въглищата и все пак да осигури някаква заетост в комплекса "Марица-изток" - част от батериите трябваше да се сглобяват именно там.

Батериите имат няколко предимства - много гъвкави са, може да се захранват с местен ресурс (слънце, вятър, вода) и да поддържат по-добре честотата и сигурността на мрежата. Освен това, докато едни батерии се разреждат, други могат да се зареждат и обратното. Но имат и недостатъци. Все още са скъпи, трудно се намират големи количества за кратък период и не създават никакви работни места по време на експлоатация. Точно затова задължителна част от плана на правителството е да се изгради фабрика за производството на такива батерии, вероятно в региона на Стара Загора. От една страна, там ще бъдат наети немалко хора, а от друга - България сама ще може да си осигури нужните батерии, което ще даде силно конкурентно предимство. А в следващите години батериите биха могли да се изнасят, тъй като търсенето им неминуемо ще се увеличи.

Впрочем подобен проект сега се реализира в Румъния и се очаква да разкрие до 8000 работни места.

Ще го бъде

Още при представянето на проекта преди повече от година експертите заявиха, че подобна инициатива не е реалистична на този етап на развитие на технологията.

Затова разпределянето на системите за съхранение в домашни инсталации и при бизнеса не звучеше като лоша идея - така изпълнението се децентрализира още повече. В това несъмнено има логика, тъй като се премахват спекулациите с концентрирането на целия ресурс в едно, пък било то и държавно предприятие. Освен това се дава реална възможност за изпълнение на проекта, като доставките и инсталирането на батериите се диверсифицират между стотици кандидати.

Според описанието в най-новото решение за плана е записано следното: "Въвеждане в експлоатация на системи за съхранение на електроенергия с 3000 MWh използваем енергиен капацитет в съответствие с техническите насоки за прилагането на принципа за ненанасяне на значителни вреди"

Като изтъкнатите причини за промяната, а не отмяната, са "забавеното начало на изпълнението, необходимостта от дефиниране и провеждане на съответните процедури, както и очакванията за забавяния във веригите за доставки за инфраструктура за съхранение". Същите неща обаче продължават да важат и за новия вариант на проекта.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    myrmor avatar :-|
    Мърмор

    Обикновено "наполовина" води до сериозни проблеми, тъй като най-често се реализира изцяло. Не вярвайте на "наполовина". Вреди на вашето състояние.

    Нередност?
Нов коментар