🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

България трябва да положи повече усилия да се продаде като инвестиционна дестинация

Питър Санфи, икономист на ЕБВР за България и Югоизточна Европа пред "Капитал Daily"

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Би било честно да кажем, че България не е постигнала особен прогрес в структурните реформи през последните години.

Питър Санфи е икономист от Европейската банка за възстановяне и развитие (ЕБВР) и специалист за региона на Югоизточна Европа. В момента той е зам.-директор към офиса на главния икономист на институцията, като отговаря за стратегията и политиката по страни. Миналата седмица ЕБВР повиши очакванията си за икономиката на България, като предвижда растеж от 1.9% през 2014 г. в сравнение с прогнозираните през януари 1.8%. "Капитал Daily" разговаря със Санфи по време на годишната среща на ЕБВР във Варшава, където бяха представени прогнозите на институцията.

Какви са прогнозите ви за развитието на българската икономика през 2014 г.?

- Очакваме растежът тази година да бъде от порядъка на 1.9%, а за следващата година очакваме ръст от 2%. Зад тази прогноза стоят редица фактори – както вътрешни, така и регионални. По отношение на вътрешните – когато става дума за България, говорим за икономика, която има редица привлекателни черти. От макроикономическа гледна точка страната е много стабилна, всичко е подкрепено от валутния борд, който се оказа много успешен централен стълб на макроикономическата политика в последните 16-17 години. Налице е и ценова стабилност – действително напоследък цените падат, но в по-общ план са стабилни – както и наследство от години на консервативна фиксална политика, в резултат на която публичният дълг е вторият най-нисък в ЕС в сравнение с размера на икономиката. Всичко това са благоприятни фактори, които обикновено биха подкрепили растежа. Същевременно, както много други страни в региона, България все още се бори с ефектите от глобалната криза отпреди пет години.

Тази криза се разви от модел, в който България и други страни се радваха на много евтини притоци на капитал и кредитен бум. И когато всичко това изведнъж спря, отне известно време за пренастройване на икономиката, като този процес все още продължава. Така в момента вътрешното търсене е потиснато, а кредитният растеж също е свит, но износът се представя относително добре и смятам, че бъдещият растеж ще бъде движен именно от него. Но в кратко- до средносрочен план очакваме да видим известно възстановяване и във вътрешното търсене. Отделно от това очакваме фискалната позиция да остане благоразумна и в съответствие с критериите от Маастрихт.

Що се отнася до външните фактори, това, което подчертаваме и в последната си серия от прогнози, е високата несигурност, която в този случай е по-висока от обичайно заради ситуацията в Украйна и Русия. Налице е и несигурност заради силата на възстановяването в еврозоната – има известно възстановяване, но предстои да видим колко силно ще е то. Ясно е, че по-добро възстановяване в еврозоната ще има позитивен ефект и за България. Така че, като вземем предвид всички тези фактори, мисля, че е разумно като краен резултат да очакваме скромен растеж в България от порядъка на около 2%.

ЕБВР всъщност увеличава прогнозата си за България спрямо публикуваната през януари, макар че през последните три месеца износът се свива, а в последните 5-6 месеца наблюдаваме дефлационни процеси – виждате ли противоречие в това?

- Разбира се, наблюдаваме и тези краткосрочни индикатори. Но когато говорим за индикатори за няколко месеца в краткосрочен план, те могат да се дължат на специфични фактори и могат да бъдат малко подвеждащи. Смятам, че ако гледаме годината като цяло, можем да очакваме известен ръст в износа, подкрепен от възстановяването в еврозоната. Очакваме инфлацията да остане ниска, но може да има известно увеличаване в края на годината. Започваме да наблюдаваме ръст на цените на някои стоки, увеличение и в цените на храните в глобален мащаб, така че може да има и известен ръст на инфлацията, но не повече от 5%.

До каква степен политическата ситуация в България оказва влияние върху икономиката на страната?

 - Би било честно да кажем, че България не е постигнала особен прогрес в структурните реформи през последните години. Но пък България не е и уникална в това отношение – наблюдаваме подобно развитие в много от страните, в които оперираме. Затова и годишният ни доклад за преход, публикуван през  ноември 2013 г., е озаглавен "Заседнали в прехода" – в него обръщаме внимание на факта, че много от страните от региона, в който ЕБВР оперира, като че ли са достигнали някакъв момент на блокиране по отношение на реформите си. Ето защо сега като банка се фокусираме върху това да реенергизираме прехода и да му дадем тласък да продължи. В случая на България отчитаме, че в момента ситуацията е трудна за правителството, което няма стабилно парламентарно мнозинство и това е усложняващ фактор за провеждането на структурни реформи. Въпреки това се надяваме, че реформите ще бъде задвижени. Говоря най-вече за реформи, насочени към подобряването на конкурентоспособността и привличането на повече инвестиции.

Това ли е най-голямото предизвикателство пред страната, за да постигне тя пълния си потенциал за растеж?

- България е страна с много потенциал за наваксване. По данни на Евростат БВП на човек от населението е на равнища наполовина по-ниски от средното за ЕС. Когато инвеститорите погледнат към България, виждат доста привлекателни неща – макроикономическата стабилност, ниските заплати, ниските данъчни ставки, стратегическото местоположение. Мисля, че България трябва да положи повече усилия да се продаде на инвеститорите като дестинация, като сигурно място, където те могат да дойдат и да поемат дългосрочни ангажименти. Нещо, което би могло да е от помощ за България, е да се обръща внимание някои от международните класации, изготвяни от организации като Световната банка и доклада й Doing Business, или такива на Световния икономически форум и ЕБВР, които идентифицират секторите с пропуски по отношение на прехода и предлагат анализ за това как да се запълнят тези дупки.

В момента разработваме и нова стратегия за България – разбира се, това е процес, който ще отнеме няколко месеца, но аз лично посетих София преди няколко седмици заедно с управляващия ни директор за региона Жан Марк Петершмит, имахме разговори с правителството, с централната банка и с клиенти и смятам, че е налице всеобщо съгласие, че трябва да се фокусираме върху развитието на частния сектор и конкурентоспособността. Разбира се, ще бъдем активни и в определени инфраструктурни проекти, което също е сфера, в която можем да допринесем за промяната.

А кое е основното предизвикателство пред възстановяването на растежа в глобален план?

- Има много неща, които трябва да се вземат предвид. Най-големите икономики – САЩ, Китай и т.н., са изправени пред собствените си предизвикателства. Доколкото е засегнат и регионът на ЕБВР, бих казал, че основното предизвикателство е силата на възстановяването в еврозоната, както и това дали все още съществуващите рискове в страните от периферията й ще бъдат овладени. Смятам, че до момента те бяха успешно овладявани, но все още налице са значителни рискове. Разбира се, от значение и е ситуацията в Украйна и как ще се развие тя – дали ще ескалира в по-дълбока криза, която ще доведе и до срив в търговията и инвестициите в по-широк мащаб, което би засегнало и много други страни.

Кога и как централните банки трябва да започнат да намаляват програмите за количествено облекчаване на паричните си политики?

- Миналата година, когато САЩ обявиха, че ще започнат този процес, имаше доста опасения и притеснения как ще се отрази това на развиващите се пазари. Мисля, че за момента процесът се управлява много внимателно. Смятам, че новият председател на Фед също иска да продължи внимателните действия и осъзнава много добре рисковете от евентуално внезапно изтегляне от програмата. Някои страни очевидно са по-уязвими от други, но не бих поставил България сред тези с по-висок риск.

Виждате ли рискове пред банките в ЦИЕ, причинени от процеса на свиване на балансите (т.нар. deleverage) на майките им в Западна Европа?

- Винаги има рискове, но и в този случай мисля, че до момента процесът се управлява сравнително внимателно. Tова, което помогна, е засиленият трансграничен диалог и сътрудничество, които бяха улеснени от Виенската инициатива и продължението й Виена 2.0, в които ЕБВР е много активна. Смятам, че рисковете се управляват много добре и доказателство за това са банките в България и други страни, които въпреки този процес в Западна Европа и въпреки високия дял на проблемни кредити в собствените си баланси останаха добре капитализирани и поради това съумяха да избегнат системни кризи.

Интервюто взе Мария Иванова

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    galbi avatar :-|
    galbi

    Коко време и нито един коментар!
    Как да коментираш за нещо от вън , като вътре ние не сме се оправили.
    Икономистите ни -кухи и надути балони!
    Приличат на нашите политолози.
    Още като говори наш икономист се вижда колко е далек от съществото.
    Да си учил сложни организации за използване на парите , а не знаеш същноста и предназначението на парите!
    Явно трябва да се върнат още в първобитния строй.
    Да почнат от двама с две стоки за размяна .
    Да смятат ! И като прибавят по една стока , и по един човек!
    Да до днешно време!
    Та белким разберат до къде е границата на парите и хората!

    Нередност?
Нов коментар