🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Третият великан на центъра

Столичният площад "Македония" ще се сдобие с още един необстъргач - 107-метровата кула ITower

Дизайнът на "Проарх", който вероятно ще бъде използван за изпълнението на сградата
Дизайнът на "Проарх", който вероятно ще бъде използван за изпълнението на сградата
Дизайнът на "Проарх", който вероятно ще бъде използван за изпълнението на сградата    ©  Строителство Градът
Дизайнът на "Проарх", който вероятно ще бъде използван за изпълнението на сградата    ©  Строителство Градът
Имоти

Бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи за развитието на пазара на недвижими имоти в България и по света.

Новият гигант ще изостава по внушителност само от първенеца по височина в страната - Capital Fort.

В бизнес районите на големите градове всеки квадратен метър е безценен и затова имат навика да растат на височина. София трудно може да се впише в тази картина към момента, но обликът на централната част на града около площад "Македония" в скоро време може тотално да се промени в такава посока с наличието на три стърчащи кули.

Първата е построената преди 37 години сграда на КНСБ, която се издига на 88 метра. Втората - с не по-малко внушителните 74 м, е наскоро размразеният проект City Tower на гръцката GEK Terna, който ще бъде завършен през 2017 г. До три години на мястото на изгорелия софийски цирк и настоящ паркинг на площада ще се издигне и италианска кула - ITower. Тя ще бъде висока около 107 метра и ще изостава по ръст само от първенеца на столицата Capital Fort. Така на малко отстояние един от друг в сърцето на София ще заформи умалена и доста по-недомислена версия на лондонския бизнес квартал Canary Wharf, на парижкия Defence или може би най-точно (предвид на близостта на Българската фондова борса) на Wall Street в Ню Йорк.

Строителната площадка на новия италиански гигант вече е разчистена, а информационната табела обещава завършването му през октомври 2018 г. - почти година след заявеното откриване на сградата на гърците. Инвеститорът в новата кула е фирмата "Ай Ти риъл истейт", в която съдружници са италианска, кипърска и португалска компания. Земята от 4.6 дка е купена още през 2003 г. за почти 7 млн. лв., а плановете на различни проектантски бюра датират от далечната 2007 г., когато потъват насред кризата. Справка в регистрите показва, че предприятието и имотът са заложени в Уникредит Булбанк още през 2006 г. срещу 8.25 млн. евро заем, а по отчет за 2014 г. задълженията към финансови институции са 18.8 млн. лв. В такава обстановка започването на големия проект точно сега не звучи като най-логичното решение. Но изтичащото скъпо струващо разрешително за строеж е добър мотиватор за поставяне на основите на новия софийски гигант. Кога ще започне и реалното му изграждане обаче предстои да разберем, тъй като поне засега собственикът мълчи относно предстоящите си планове.

Високи амбиции

Инвеститорът в проекта ITower (съкратено от Italian tower - от англ. италианска кула) има две разрешителни за строеж от края на септември 2012 г. Първото е за високата над 100 метра многофункционална сграда с офиси, апартаментен хотел и търговски комплекс, а второто - за по-малка многофункционална сграда с подземен гараж. Общо двете разрешителни са стрували на "Ай Ти риъл истейт" 1.2 млн. лв. Тъй като давността на документите е три години, инвеститорът не е имал друга опция, освен да даде (поне формално) старт на строителството сега. Причината за това е, че ако реши да рестартира проекта по-късно, таксата, която ще трябва да плати, е половината от немалката сума за разрешително. От друга страна, според разпоредбите собственикът трябва да издигне зданието на груб строеж до две години, но ако не успее, наказателните такси са значително по-малки от издаването на ново разрешение за строеж. Тоест за фирмата е по-изгодно да обяви проекта за възстановен, а да започне реалното му изпълнение в по-нататъшен момент, какъвто най-вероятно е планът. Въпреки че раздвижване по терена все още няма, строителната фирма "Сиенит" вече е поставила свой фургон на строежа. От компанията не коментираха какво предстои и как ще протече строителния процес, тъй като за това им трябва изрично разрешение от инвеститора. От "Сиенит" обаче не успяха да се свържат с италианската компания и поради това новини за строителния процес не бяха съобщени.

Собственикът на кулата

Опитът на "Капитал" да разговаря с инвеститора също беше неуспешен. Причината е, че "Ай Ти риъл истейт" няма актуални контакти в интернет, също както и международните компании собственици на дружеството. Българската фирма е основана през 2006 г. и се управлява от Ланфранко Ландзара, Виторио Гори и Стоян Аргиров. Българинът участва в управлението на няколко други дружества, сред които "Първа индустриална зона - Аврен", "Булпродакшън", "Агро-Стоян Аргиров", които обаче също нямат актуални контакти в интернет. През октомври 2007 г. дружеството "Итауър", което е закупило и земята за проекта, е преобразувано в "Ай Ти риъл истейт". През 2009 г. същото е заложено, а през ноември 2012 г. е наложена възбрана на недвижимия имот. Към момента те все още не са отменени.

Финансовите резултати на компанията са очаквано отрицателни. През 2014 г. приходите са 1.34 млн. лв., а отчетената загуба е 608 хил. лв., а през предходната същите показатели са 1.08 млн. лв. и 225 хил. лв. Предвид липсата на дейност приходите стоят малко мистериозно в графа други и са в размер грубо колкото да покрият лихвените разходи от по над 1 млн. лв. годишно. През февруари тази година е извършено увеличаване на дружествения капитал от 5 хил. лв. на 12.9 млн. лв. от трите международни собственика, но не с парични вноски, а чрез апорт на вземания.

Как ще изглежда

Макар големината на проекта да е неоспорима, засега все още не е потвърдена визията на новия небостъргач. В интернет има няколко проекта - на бюрата PS Architects и Enzo Calabresi Studio, както и на "Проарх", чийто дизайн вероятно ще бъде използван за изпълнението на сградата (виж визуализация). Дизайнът на вътрешния интериор вероятно ще бъде на студио IDEA. "Проектите, които изготвихме, бяха одобрени и приети от строителя", коментира съоснователят Александър Ковачев. Според сайта на фирмата сред задачите й са били да разработи концепция за италиански общи части – входни фоайета за офисите, както и за 6-те жилищни етажа и търговската зона. "Освен тези проекти успяхме да спечелим и дизайна на ресторантската част на търговската зона, както и панорамния ресторант. Впоследствие разработихме и проекти за обзавеждането на офис частта и два демо апартамента", посочват на страницата от IDEA.

В сектора все още има различни предположения как ще бъде решено предназначението на ITower. Сред популярните слухове обаче е, че международната верига Hayatt има планове да влезе в страната именно в италианския проект.

Трудно е да си голям

Възобновяването на проекта на "Ай Ти риъл истейт" в края на октомври определено предизвика силен интерес и отклик в социалните пространства. Причината обаче не са само внушителните му размери и все още непотвърдена визия. Локацията на гиганта - на ъгъла на бул. "Христо Ботев" и ул. "Позитано", изглежда, меко казано, неподходяща за такъв грандиозен проект. Трафикът по булеварда и сега е предизвикателство, а когато там се издигнат още две значително големи сгради, остава въпросът какво ще се случи с движението по "Христо Ботев" и околните улици...

Новата кула ще трябва да преодолее и друго предизвикателство. Инвестицията в подземни  паркинги, особено когато са на 4 и повече етажа, е значителна, а това допълнително оскъпява проекта, обясни Христо Асенов от консултантската компания MBL. За инвеститорите обаче повишаването на наемните нива едва ли ще бъде опция, тъй като ще се съревновават за вниманието на наемателите с още няколко големи мултифункционални сгради - съседния на италианския проект City Tower, както и гиганта "Милениум център" до НДК.

Не на последно място, известен факт е, че най-активни на офисния пазар са компаниите от секторите IT и изнасяне на бизнес процеси, припомни Асенов. За тях обаче не е от особено значение да са в центъра. Много по-важно е да са добре обезпечени като достъп - най-добре метро, тъй като има доста голяма част от служителите, които ползват този тип транспорт. Тези фирми искат да са в близост до някакъв вид среда, която да им даде възможност както за забавление, така и за хранене, шопинг и социални активности.

25 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    zo avatar :-|
    zo
    • - 2
    • + 57

    > Дизайнът на вътрешния интериор

    Айде и вие по Бойко Борисовски „външен екстериор“, „вътрешен интериор“.

    Нередност?
  • 2
    saveral avatar :-|
    saveral
    • - 9
    • + 44

    Много грозен проект. Черният цвят на кулата не се вписва на нищо.

    Нередност?
  • 3
    vas14395741 avatar :-|
    vas14395741
    • - 5
    • + 20

    До коментар [#2] от "saveral":

    Какво значение има, като от двете и страни ще има други небостъргачи. Проектът е доста смешен, но нека си строят, ще влязат пари в икономиката... Хората там спокойно могат да ходят и с метро.

    Нередност?
  • 4
    skyfighter avatar :-|
    skyfighter
    • + 14

    Аз от цялата статия разбрах, че Булбанк са се нашили със заем и то за покупка на имота, а не за строителството, което е по-малко рисковият етап. Там в този район офисите не вървят добре, голямата сграда до борсата, Perform мисля се казва, е доста празна. Така де, нищо подобно на 100 метра кула няма да се строи там според мен.

    Нередност?
  • 5
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 25

    Небостъргачът е рендван върху доста старичка снимка. Кулата на югозападния ъгъл вече е на кота 8-ми етаж, а ДНСК дадоха добър (и непоследван досега от никого) пример, като си скриха стотиците капещи климатици зад декоративни елементи.

    Нередност?
  • 6
    m_todorov avatar :-P
    m_todorov
    • - 5
    • + 21

    Седи грозно и неестествено. Много ме забавлява сравнението с Уол Стрийт, може би планът е да се открие огромен инвестиционен мениджър за високочестотно търгуване на БФБ, където близостта до борсата е ключова. А да, забравих, че оборотът на тази борса е по-нисък от този на зеленчуковата борса в Дружба. Единственото полезно предназначение на тия високи сгради във вече уреден център, където само загрозяват гледката на софиянци, може да бъде ако диков бъде хвърлен от покрива им.

    Нередност?
  • 7
    mirkoni avatar :-|
    Миркони
    • - 7
    • + 7

    На мен ми харесва идеята - центъра или Бизнес парка, разбира се, че центъра. А какви са основните аргументи против? Паркоместа? Всякакъв градски транспорт до центъра. Загрозявал центъра? Кое му е толкова хубавото на центъра? И в Лондон има небостъргачи и стари сгради в близост.

    "За тях обаче не е от особено значение да са в центъра." Да, ако живота ти е офиса - вкъщи - офиса

    Нередност?
  • 8
    veragena avatar :-|
    Vera Genadieva
    • - 3
    • + 15

    На това място има една уникална, според мен, сграда - тази на Министерство на земеделието. Новите кули смазват всичко наоколо. Поредните безмозъчно изплескани сгради...

    Нередност?
  • 9
    scaryteam avatar :-|
    scaryteam
    • - 3
    • + 13

    Това ако го позволят е пълно безумие, центъра на София няма нужда от такива сгради.

    Нередност?
  • 10
    ibb54533880 avatar :-|
    ibb54533880
    • + 1

    Селяците които се плашат от небостъргачите могат да си ходят на село. Там живота за тях ще бъде по спокоен. Но София трябва да се развива като съвременен град, както и всички други градове.

    Нередност?
Нов коментар