🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

"Интегра пластикс" влага 40 млн. евро в завод до Елин Пелин

Предприятието ще произвежда рециклируема пластмаса и ще заработи през февруари догодина

“Интегра пластикс”    ©  “Интегра пластикс”
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Софийската компания "Интегра пластикс" изгражда в близост до гр. Елин Пелин завод за производство на рециклируема пластмаса. Инвестицията е в размер на 40 млн. евро, а предприятието трябва да заработи през февруари 2019 г. Финансирането е осигурено чрез собствени средства и банкови кредити, заяви за "Капитал" Юлиан Белев, изпълнителен директор.

37 000 vs 22 000

Заводът е разположен на близо 35 хил. кв. метра площ. Плановете са той да преработва годишно 37 хил. тона пластмасови отпадъци, от които да получава 22 хил. тона регранулат - основна суровина за производството на широка гама промишлени и битови пластмасови изделия. Балираните отпадни пластмаси ще се доставят от общински инсталации и промишлени предприятия.

Решението за този бизнес идва след отказа на Китай да приема пластмасови отпадъци от Европа. "Видяхме, че се отваря голяма пазарна ниша. Възможните решения за изхвърляните огромни количества пластмаси са няколко – депониранe, което обаче е доста компрометирано, изгаряне, което не е достатъчно ефективно, рециклиране. Рециклирането е отдавна познат метод, но проблемът при него е, че масово използваните технологии не позволяват да се получи изходен материал с достатъчно добри качества. Започнахме да търсим иновативни и ефективни технологии и това ни отведе в скандинавските държави", обясни за "Капитал" Юлиан Белев.

Без човешка намеса

Заводът край Елин Пелин ще е високотехнологичен, защото ще използва напълно автоматизирани процеси за преработка на отпадъците, без участието на човешка ръка. "Първата стъпка е прецизното сортиране. Разделянето на отделните типове пластмаси ще става чрез т.нар. оптични сепаратори във вид на поточни линии, разработени от скандинавски и германски компании. Система от лъчи позволява на оптичните сепаратори да разпознават продуктите по видове и качествени показатели, дори по цветове. Няма опасност от вредни емисии в атмосферата, тъй като при преработката не се извършват никакви горивни процеси", обяснява процеса Юлиан Белев.

Заетите в новия обект ще са 85, които ще преминат предварително през специално обучение.

От офиса в Солун

В Европа има 60 хил. предприятия, които потребяват пластмаси за производство на най-различни изделия. Само за опаковки се използват годишно 80 млн. тона пластмаси. Всичко това са потенциални наши клиенти, обясни Белев. Според него наличието на пазар е "извън съмнение".

"Предизвикателствата пред бизнеса са технологични – как от силно замърсен отпадък да произведем вторична високо качествена суровина, която се доближава до параметрите на пластмасата, произведена от петрол. Ако технологията осигури параметрите, към които се стремим, това ще позволи създаване и на други предприятия, подобни на нашето", обобщи Юлиан Белев.

"Интегра пластикс" вече е изградила свой търговски офис в Солун, който ще отговаря за продажбите.

Акционерите

Акционери в "Интегра пластикс" са три фирми. Мажоритарен дял от 51% държи "Бетаинвест" на Ангел Георгиев, който е собственик на търговеца на едро на зърно и фураж "Билдком" и на производителя на олио "Олива".

Една четвърт от акциите държи регистрираната в Кипър "Валенова лимитед", представлявана от гръцкия гражданин Константинос Зиогас. Той е собственик на фирма "Космотрейд" в Гърция, която е в бизнеса с управление на отпадъци.

Третият акционер с 24% дял е "Атмос инженеринг" със съдружници Юлиан Белев и Аспарух Делев. Юлиан Белев притежава миноритарен дял и е изпълнителен директор на Завода за производство на етанол от зърнени култури "Алмагест" край Ихтиман.

Пластмасите да не се превръщат в отпадък

Кръговата икономика изисква от отпадъците да се извличат максимално количество суровини, които да се върнат обратно в производствата, откъдето идват. Европейската комисия вече постави задача към 2020 г. общините да осигурят механизъм за възстановяване на минимум 50% от рециклируемите отпадъци. Този ангажимент трябва да нарасне до 70% през 2030 г., като са предвидени и междинни цели. Засега в България целта се изпълнява с темпове под 20%.
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    goshoeeeee avatar :-|
    goshoeeeee

    Страхотна новина. С печалбите могат да финансират кампания за популяризирането на разделното събиране на отпадъци.

    Нередност?
  • 3
    xtv avatar :-|
    xtv

    Господин Белев Вие сте директор и на Алмагест каква ще бъде неговата съдба затвори ли завода в Ихтиман общината умираа няма яя Благодаря !!!!

    Нередност?
Нов коментар