🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Кои са българските иновативни предприятия за 2023 г.

Десет компании бяха избрани в конкурса на фондация "Приложни изследвания и комуникации", който се организира за 19-а поредна година

Победителите в конкурса
Бюлетин: Ритейл Ритейл

Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща

Десет компании бяха отличени в традиционния конкурс за иновативно предприятие, който се организира за 19-а поредна година от фондация "Приложни изследвания и комуникации", "АРК консултинг", Enterprise Europe Network - България, с подкрепата на Генерална дирекция "Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП" на Европейската комисия и "София тех парк".

В конкурса могат да участват иновативни предприятия от всички сектори на българската икономика. Иновативно предприятие е това, което през последните три години е реализирало на пазара нови или значително усъвършенствани продукти (стоки или услуги) и/или процеси. Иновацията се приема в широк смисъл като нововъведение, което подобрява икономическите показатели и конкурентоспособността на фирмите.

За участие в конкурса през 2023 г. са кандидатствали над 100 фирми от различни икономически сектори. От тях до номинации са достигнали 21, а жури от представители на държавни институции, бизнеса, научната общност и финансиращи организации определи победителите в осем области според въздействието на иновацията. Критериите за оценка на кандидатите включват: високо качество и оригиналност на иновациите, въздействие на националния и световния пазар, върху околната среда и обществото, ефективност на бизнес модела.

Номинираните фирми получават правото да използват марката на фондация "Приложни изследвания и комуникации" - "Високи постижения в иновациите" (Excellence in Innovation), както и възможност да достигнат до потенциални международни партньори и клиенти в над 60 държави чрез Еnterprise Europe Network.

Категории

Наградите се присъждат в осем категории:

  • Пазарно лидерство - иновация, наложила се на международния пазар
  • Качество на живот - иновация, водеща до подобряване на качеството на живот и здравето на потребителите
  • Зелена иновация - за устойчиво и екологосъобразно развитие
  • Социална иновация - отговаряща на социални предизвикателства, инициативи в подкрепа на развитието на човешките ресурси, млади таланти и предприемачи, КСО.
  • Иновативно новостартирало предприятие - до три години от създаването му
  • Иновация в креативните индустрии - в дизайн, дигитални игри, архитектура, градска среда, филмова и музикална индустрия
  • Дигитална трансформация - иновации за Индустрия 4.0, финтех, блокчейн технологии, иновации на работното място
  • Иновационен мениджмънт - управление на иновационните процеси, включително иновационна стратегия, иновационен жизнен цикъл, иновационна организация и култура, фактори за насърчаване на иновационната дейност и резултати от внедряване на иновативни разработки.

Наградените

За "Пазарно лидерство" награда получиха две компании - "Барин спортс" и "Бизпортал".

"Барин спортс" предлага интегрирана система за проследяване на състоянието на спортистите. Тя обединява всички типове данни за контрол на умората и предсказване на безконтактни контузии. Системата е лесно преносима и в нея са включени машинно самообучение и изкуствен интелект. Данните и кръстосаните анализи се представят в реално време, а самото устройство работи на големи разстояния, напълно автоматизирано, без необходимост от използване на множество сателити за предаване на голяма база данни.

"Бизпортал" разработва иновативни информационни продукти в областта на алтернативните данни. Чрез основния си продукт "Тендър алфа" предоставя данни за възложени обществени поръчки и проследява вериги на доставки на държавно и корпоративно равнище. "Бизпортал" разработва информационни масиви за глобални клиенти в областта на институционалното инвестиране, кредитния рейтинг, академичните проучвания и разузнаването.

В категория "Зелена иновация" за 2023 г. също са отличени две фирми - "Балевски и Киров" и "Ню енерджи тех".

"Балевски и Киров" е биосертифицирано предприятие за преработка на шипки. Фирмата използва отделения при преработката на шипките мъх и го прави на пелети, които се изгарят в собствено проектирана горивна камера и изцяло покриват нуждите от топлоенергия за сушене на плода. Компанията е изградила собствена фотоволтаична станция.

"Ню енерджи тех" произвежда горивни клетки за подобряване на изгарянето на гориво в дизелови двигатели чрез добавяне на оксиводород. Устройството управлява процеса в зависимост от състоянието на акумулатора. Клетката е с иновативна конструкция и нанопокритие, което като намалява консумацията на енергия, подпомага пълноценното изгаряне на горивото и освобождава повече механична енергия, без да отделя вредни емисии. По този начин удължава живота на устройството.

За "Качество на живот" за 2023 г. награда получи "Алгая" под марката "Водорасло". Компанията предлага устройство, което подобрява качеството на въздуха с помощта на конкретен щам аквакултура в комбинация с нанофилтърна мембрана. Устройството работи чрез фотосинтеза и изкуствено осветление, като аквакултурата абсорбира замърсяването и го трансформира в кислород и водораслова биомаса, която може да бъде използвана за наторяване. Устройството е подходящо за площи до 30 квадратни метра. За пречистване на въздуха в по-големи помещения могат да се изграждат модулни решения.

За "Иновация в креативните индустрии" е отличена фирма "Зекенг". Тя е създала усилвател за китара Dulo, подходящ за работа с всички типове ефекти. Устройството е изключително компактно и се събира в калъф за китара, което премахва необходимостта музикантите да носят със себе си обемните и тежки "глави" за китара. Усилвателят е максимално опростен, като същевременно не изкривява звука, което предизвиква интереса на най-големите доставчици на музикални инструменти.

В областта "Дигитална трансформация" наградата е за "Гига аутомота" - създател на първия български колаборативен робот. Animoto е спомагателен робот, тип роботизирана ръка, която тежи 22 килограма и предлага изключителна прецизност. Може да работи при големи температурни амплитуди и пренася товари до пет килограма на разстояние до един метър. За инсталацията на Animoto не се изисква специализирана техническа подготовка, а времето за настройка е намалено няколко пъти благодарение на иновативния софтуер за "обучение чрез показване".

В категорията "Социална иновация" за 2023 г. отличието е за "Утро България". Дружеството е разработило платформа за асистентска подкрепа в домашни условия на лица със здравословни проблеми. На платформата в реално време се въвежда информация за цялостното състояние на клиентите, приема на лекарства, задачите и напомнянията за асистента при следващи посещения. Клиентските профили позволяват извличането на пълни отчети за състоянието на лицата, улесняват тяхното диагностициране при посещение при специалисти и осигуряват пълна прозрачност при наемането на асистенти и проследяването на процеса на грижа.

"Иновативно новостартирало предприятие" за 2023 г. е Винарска изба "Царина", която е разработила иновативна система "Скиптър" за мониторинг и контрол на производството на вино. С помощта на изкуствен интелект софтуерът подпомага винопроизводителите при оптимизирането на производствения процес. На основата на анализ на данни в реално време системата позволява създаването на вина, съобразени със специфични предпочитания и изисквания на крайните клиенти.

В областта "Иновационен мениджмънт" за 2023 г. наградата е за "Лулис мел България", специализирана в производството на мелничарски продукти. Производственият процес е изцяло автоматизиран. Предприятието допринася за създаването на висока добавена стойност по отношение на партньорите си по технологичната верига (доставчици и индустриални клиенти), като съвместно с тях разработва и внедрява процесни и продуктови иновации, наложили се на пазара.

Финалисти за 2023 г.

  • "Био Бенямин" произвежда био веган шоколади. В производствената им линия може да се намерят шоколади с люти чушки, чубрица, черница, куркума, чия, джинджифил, киноа, шоколади за бегачи и др.
  • "Биофарма лабораторис" е българска семейна компания, производител на козметика под марката BRAVE.
  • "Гамифино" разработва международен продукт Gamifinnopoly. При него с прилагането на модерни технологии и методологии като игровизацията и AI (изкуствен интелект) се изграждат полезни и здравословни навици.
  • Експериментално конструкторско бюро "Фотоника" изгражда планетариум тип "Андромеда" в София под търговското название "Софийски планетариум". Главното преимущество на планетариумите тип "Андромеда" е куполът и постигнатият вътре в него физичен ефект, наречен "реверберация на звуковите вълни".
  • "ЛогиСофт" представя система за проекти в куриерския и онлайн търговски бизнес. Всичко в нея се реализира от един централен процесор.
  • "МайндФит" извършва посредническа дейност между служители в компании клиенти и подбрана мрежа от специалисти в сферата на психичното здраве. Услугата се извършва чрез собствена уеб-базирана платформа и собствен детайлен процес по подбор.
  • "Мултитест" представя автоматизираната ултразвукова система за контрол на разслой на тръби. Устройството работи със всички съществуващи до момента на пазара ултразвукови дефектоскопи, което го прави универсално.
  • "Мелексис България" представя MLX90632 - температурен сензор за точно безконтактно измерване на температурата. Той може да бъде открит в различни видове бяла техника, в интелигентни термостати за наблюдение на стайна температура, както и в часовниците Samsung Galaxy Watch 5 и Galaxy Watch 5 Pro.
  • "Рентроникс" предлага услугата Addit - за наем на електронни устройства в няколко категории: телефони, лаптопи, камери, дронове, смарт хоум (роботи, прахосмукачки, пречистватели), таблети, гейминг, детски продукти. Разработва и втора платформа - https://furbee.tech/, която предлага обновена електроника.
  • "Фуудобокс 2021" разработва мобилното приложение Foodobox, с което крайните потребители могат да закупуват непродадената храна от заведения за хранене в края на деня с поне 40% отстъпка. Приложението има над 60 000 потребители.
  • "Хомо деус" е създател на "Синдео" - приложна академия за образование, която има за цел да подпомогне учителите в изграждането на компетенции. Обученията са структурирани така, че съдържанието да бъде усвоено от учителите в периода от 2 до 4 седмици.