Глобални проблеми с реколтата вещаят високи цени на храните

Земеделските трудности не са свързани само с войната на Русия в Украйна

Проблеми с реколтите по цял свят карат експерти да са на мнение, че високите цени на храните ще се задържат
Проблеми с реколтите по цял свят карат експерти да са на мнение, че високите цени на храните ще се задържат
Проблеми с реколтите по цял свят карат експерти да са на мнение, че високите цени на храните ще се задържат    ©  Reuters
Проблеми с реколтите по цял свят карат експерти да са на мнение, че високите цени на храните ще се задържат    ©  Reuters
Бюлетин: Агробизнес и финансиране от ЕС Агробизнес и финансиране от ЕС

Най-важното от сектора на агробизнеса и еврофинансирането за земеделието всеки месец във вашата поща

Темата накратко
  • Войната в Украйна спря доставките на зърно от един от най-големите износители на суровината.
  • Проблеми със засаждането на реколтата има също така в Китай и Индия.
  • Лошото време кара много американски фермери да не засаждат нивите си, за да могат да получат обезщетение.

Нахлуването на Русия в Украйна доведе до рекордни цени на пшеницата, соята и царевицата по-рано тази година. Ситуацията е по-тежка и заради факта, че Украйна е един от най-големите износители на земеделски култури. Лошите метеорологични условия обаче намалиха реколтата от зърно в Китай, Индия, Южна Америка и части от Европа.

Подобни проблеми започват да се усещат и в САЩ. Земеделецът Ерик Бротен планирал да засее около 5000 акра царевица тази година във фермата си в Северна Дакота, но постоянните пролетни дъждове са ограничили площите до едва 3500. По този начин около една четвърт от планираната царевица може да остане незасята тази година.

Преди събирането на важната реколта в Северна Америка бавният процес на засаждане на зърното от Манитоба до Индиана предизвика притеснения за по-малко производство. По-слаба реколта в един от световните производители на царевица ще се пренеса във веригата на доставки и може да покачи цената на месото, тъй като царевицата е ключов източник на храна за добитъка.

Глобалните доставки на царевица са ограничени от началото на пандемията през 2020 г., когато поради проблеми с транспорта и силното търсене цените се покачиха драстично. В момента се очаква предлагането да намалее допълнително. Министерството на земеделието на САЩ (USDA) очаква запасите от царевица в САЩ в края на сезона да намалеят с 33% спрямо нивата преди пандемията преди тазгодишната реколта и с 37% през септември 2023 г.

Светът може би никога не е виждал това ниво на едновременни селскостопански смущения, твърдят ръководители на селското стопанство, анализатори на индустрията, фермери и икономисти, интервюирани от Reuters. Всичко това сочи към тезата, че може да са нужни години, за да се завърнем към глобалната продоволствена сигурност и невисоките цени на храната.

"Обикновено, когато сме в ограничена среда на търсене и предлагане, можете да я възстановите в рамките на един вегетационен период. В сегашната ситуация и ограниченията около увеличаването на производството и (войната в) Украйна... има две до три години преди да излезте от сегашната среда", казва пред агеницията Джейсън Нютън, главен икономист в производителя на торове Nutrien.

Засаждането намалява

Бротен успя да засади царевица едва в края на май, като той на два пъти е разменял семената си за по-къси сезонни и по-нискодобивни сортове, преди накрая да реши, че е твърде късно за засаждане. В идеалния случай той би приключил с процеса до първата седмица на юни.

Бавният темп на засаждането на пролетниците вече принуди USDA да понижи националната си прогноза за добив на царевица с 4 бушела на декар. Само това съкращаване намали потенциала за реколтата в САЩ с повече от 9 млн. тона, което се равнява на почти половината от китайския внос в САЩ миналата година, който беше рекорден.

Администрацията на американския президент Джо Байдън се опита да насърчи засаждането като средство за ограничаване на поскъпването на храните. Белият дом премахна ограниченията за засаждане на екологично чувствителни земи, увеличи финансирането за местните производители на торове и улесни застраховането в сектора.

Въпреки това ползите са минимални, а фермерите се колебаят дали да рискуват заради високите цени на семената и химикалите. Притеснението при тях е толкова голямо, че немалка част от тях планират да оставят незасадени около 3.2 млн. акра, предназначени за царевица. Целта на този ход е да подадат застрахователни искове за възпрепятстване на засаждането и така да бъдат компенсирани. Главният проблем пред процеса беше влошеното време, смятат икономисти от Университета на Илинойс.

Проблемите се простират и на север през границата в Канада, където обилният снеговалеж през април беше последван от майска дъждовна буря.

Проблемите най-вероятно ще се задържат

Фермерите може да се борят да се възстановят от предизвикателствата на този сезон по дълго от очакваното. Причината са високите разходи за суровини, от торове до горивото, което може да се отрази на реколтата. Възстановяването на производството на зърно в Украйна също най-вероятно ще отнеме години заради нуждата от възстановяване на разрушената инфраструктура за обработка, съхранение и транспортиране на реколтата. Страната осигуряваше 17% от световния износ на царевица и 11% от този на пшеница преди войната.

Дори след като войната приключи, глобалните доставки на зърно вероятно ще останат структурно ограничени, смята икономистът на Nutrien Нютон. Усилията за забавяне на изменението на климата засилват търсенето на култури за производство на биогорива вместо храна и Китай внася драстично повече зърно, тъй като изчерпва нова земя за земеделие.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    nikolayv avatar :-|
    Nikolay
    • + 1

    Тоше, тоше, нивите се засяват, не се засаждат. Засаждаш дърво, засяваш зърно. Нямаш ли си редактор, или и той през просото я кара?

    Нередност?
  • 4
    dabeda avatar :-?
    Da be.. da..
    • + 1

    Евт.... Тодор е или жълтопаветник, който е гледал крава или овца само по тиливизията, ... или,... което е още по-омерзително..
    ИИ бот..
    До коментар [#1] от "Nikolay":
    Дразнещо и безграмотно,.. Съгласни...

    Нередност?
Нов коментар