🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Малката Италия

Как и защо все повече италианци намират пристан в България

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Има много начини да кажеш, че една страна е изостанала. Единият е с клишето "най-бедната страна в ЕС", залепено за България в новинарските емисии. Другият е "приличен стандарт на живот на най-ниска цена в Европа", както ни представя в Италия RAI 1.

Послание, което гали ушите на предприемачи, които се оглеждат за евтин труд и ниски данъци, на пенсионери, които след наема и сметките искат да им остава поне за едно хубаво еспресо, и на млади хора, които търсят бягство от омагьосания кръг на временните договори. Учудващо или не, но за различни групи от италианското общество двата часа полет с Wizz Air до България се оказват билет за ново начало. Така в София, Пловдив и Бургас изникват автентични италиански заведения, а по улиците все по-често се прозява онова напевно разтягане в края на думите, по което се познава истинският италианец. Те са тук, за да поостанат.

Няма много публични данни, с които да се нарисува тази картина, но дори и малкото, с които разполагаме, я потвърждават. Макар и да не са толкова много като абсолютен брой (в сравнение с руснаците например), италианците, които избират България, за да живеят и работят, се увеличават през последните години. След гърците и румънците те са най-голямата група граждани на ЕС, които се задържат тук за повече от снимка пред "Невски" (виж графиките).

Причините за това се крият по-скоро в колелата на буксуващата италианска икономика, отколкото в селската хубост на България.

Ciao, Италия

Алберто Кандусо, който от девет години живее в София, е роден в бившата автомобилна столица Торино. От общо десет души в неговата приятелска компания само трима са останали в Италия. Във фабриките на FIAT в Торино сега работят около 500 души. В детството на Алберто са били 30 хиляди, дошли от всички краища на страната. Около автомобилостроенето процъфтяват десетки други свързани бизнеси и индустрии. Днес дори баровете и ресторантите фалират един по един, защото няма кого да обслужват.

Торино е нагледен пример за трансформацията на една от най-големите икономики в Европа в бавно потъващ кораб. Публичният дълг на страната достигна 134% от БВП тази година и ако икономиката не започне да отбелязва по-висок ръст, обслужването на този дълг ще я дърпа надолу. Бизнесът се задъхва от драконовските антикризисни мерки, а прибираните от държавата данъци понякога достигат повече от половината от размера на доходите на домакинствата. За майката на Алберто, която има малък магазин в Торино, вече е трудно да изкарва до края на месеца. Средната класа в Италия се стопи, казва Кандусо. Да започнеш свой бизнес в момента според него е почти невъзможно, защото банките не отпускат кредити, а средствата, които трябва да изгориш в бюрократичния тунел, за да си откриеш фирма, достигат 9 хил. евро.

Безработицата сред младите и хората на средна възраст буквално копае дъното, стигайки най-внушителните си нива за последните четиридесет години. Ако преди няколко години заплата от 1000 евро се е считала за обидна сред образованите младежи, сега е чист късмет, ако се сдобиеш с такава. "Хората на моята възраст вече са развили такова мислене, че ако имат работа, стоят там, дори да я мразят, защото е единствената им възможност", разказва 35-годишната Луана Лумпеняни, която отскоро работи в застрахователна компания в София. Да успееш да си намериш работа на постоянен договор е сложно упражнение в днешна Италия, а без такъв забравяш и за ипотека за собствено жилище, и за лизинг за кола, и за собствено семейство. "Затова има хора на по 35, които още живеят при родителите си", казва Луана. 

"Италия за възрастни" също не е ваканция. Когато се пенсионира, бившият шофьор на камион Франко Луиджи Тенка си дава сметка, че не може да си позволи да остане в Милано. Пенсиите в неговия диапазон се облагат с близо 30% данък. С по-малко от 800 евро, които му остават, той трябва да плаща наем, сметки, да поддържа жилището си и колата си и да се храни. За него е въпрос на оцеляване да потърси друга опция. В България, освен че живее чудесно с тези пари, получава и брутната си пенсия, тъй като тук тя не се облага допълнително.

Като Италия от 60-те

И все пак защо всички тези италианци на различна възраст, с различни проблеми, очаквания и амбиции се спират точно на България, за да се спасят от кашлицата на Стара Европа? За бизнеса отговорът е сравнително ясен. Ресторантьорът Фабио Лонго, който държи квартално заведение в София, намира тук Италия от 50-те и 60-те години. "Малко диво, след голяма криза, но с ниски данъци, без фискалните белезници на Италия."

Търговският аташе на италианското посолство в София д-р Доменика Ротела го представя малко по-научно: причините България да е предпочитана от италианци с бизнес намерения са ниските оперативни разходи, благоприятното данъчно облагане, опитната трудова ръка с добър потенциал за професионално обучение и стратегическата географска позиция. Според нея броят на италианските компании тук се увеличава в последните години заради определено ниво на зрялост, което е достигнал българският пазар.

Към този микс от силни черти на България Пиетро Луиджи Гиа, председател на сдружението на италианските предприемачи "Конфиндустрия България", добавя и културната близост между двете страни, както и еврофондовете като двигател за привличането на нови индустрии. "Ако в следващия програмен период еврофондовете се използват правилно, сме сигурни, че страната ще расте по-бързо и по-добре", коментира той. Гиа също отчита засилен интерес на италианския бизнес към България, но не го смята за изцяло ново явление, а го отдава на добри традиции в търговското сътрудничество между двете държави.

Що се отнася до пенсионерите и младежите, това, което ги задържа тук, често отива отвъд прагматичното. Парадоксално, но и за едните, и за другите, е еднакво вероятно да срещнат любовта тук. Както ще ви обясни 70-годишният Франко Луиджи Тенка: "Голямата разлика между Италия и България е приятелството. Тук то все още съществува. В Италия всичко е само пари."

Вижте историите на различните групи италианци в България тук:

Италианските пенсионери: Тук все още има приятелство

Италианските предприемачи: Икономиката е малка, но здрава

Младите италианци: София е космополитен град

По темата работиха и Илин Станев и Десислава Лещарска

 

Колко е голям италианският бизнес в България

И според "Конфиндустрия", и според посолството компаниите с италиански капитал в България са около 1000, а според италианския статистически институт търговският обмен между България и Италия през 2013 г. се оценява на 4 млрд. евро. Секторите, към които италианците се насочват традиционно, са текстил, обувки и метали. Има обаче засилващ се интерес в сектори като енергия, електроника, инфраструктура, строителство и земеделие.

"Земеделието в България също има огромен потенциал. Италиански фирми имат интереси в този сектор и смятаме, че ако публичният сектор изиграе своята роля в опростяване на правната рамка и позволи по-силен поток на чуждестранни инвестиции, през следващите години процъфтяващото селско стопанство ще бъде една от икономическите характеристики на България, така както е било в миналото", казва Пиетро Луиджи Гиа, председател на сдружението на италианските предприемачи "Конфиндустрия България". "Енергетиката също е значим сектор и там има няколко инвестиции", добавя Гиа и отбелязва, че решенията на правителството на Орешарски по отношение на възобновяемата енергия са забавили този феномен. "Все пак сме убедени, че има огромни възможности и че инвестициите в бранша ще се подновят."

112 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    rosiraycheva50._ avatar :-|
    Роси
    • - 12
    • + 112

    България праща на Италия болногледачки и слугини,а Италия ни връща ресторантьори и бизнесмени.

    Нередност?
  • 2
    carmello avatar :-|
    carmello
    • - 5
    • + 172

    ами 21 век е все пак, ЕС, нали това е идеята- свободно пътуване и работа, и всеки да си търси щастието :)

    италиянците са симпати4ни хора- бях предубеден преди да се запозная и да прекарам време с тях, имаме и доста сходен манталитет, колкото и да е клише това

    Нередност?
  • 3
    raytcho avatar :-|
    raytcho
    • - 12
    • + 177

    по добре паста отколкото дюнери!
    хубави хора, хубава музика, хубава храна, хубави дрехи, хубави коли!
    е и италианките не са за изхвърляне - така, че и конкуренция ще има!

    Нередност?
  • 4
    robr avatar :-|
    lynyrdS
    • - 5
    • + 100

    .. много приятно за четене и добра стратегия за страната ... да привлича
    хора от разклатената средна класа на Запад...

    Нередност?
  • 5
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 3
    • + 89

    Прочетете тези думи внимателно, защото историята зад тях е позната на икономистите и е много поучителна:

    " Ресторантьорът Фабио Лонго, който държи квартално заведение в София, намира тук Италия от 50-те и 60-те години. "Малко диво, след голяма криза, но с ниски данъци, без фискалните белезници на Италия." "

    60-те години са времето на италианското икономическо чудо, преди да дойде характерната за цяла Западна Европа "социалната вълна", която за южняшките условия на Италия доведе до добра симбиоза на левите партии и профсъюзите с мафиотските кланове. Днес италианците се оплакват от същите неща, от които и българите, дип че имат 100 години повече капитализъм: бавно правораздаване, законодателство в полза на длъжниците и неизрядните страни по договора, тромав пазар на труда, на фона на огромна неформална икономика, която се разглежда като отдушник и никой не си прави труда да я преследва насериозно.

    Неодволството от италианската данъчна система, което виждаме и сред тези интервюирани, също е международно известно. При нея данъците са високи, но с безкрайно много на брой и сложни по логика възможности за приспадане на разходи. Така в крайна сметка фирмите могат да не платят и нищо, като съвсем нищо не плащат тези, които имат най-добър счетоводител. На повечето италиански компании финансовите отчети са плачевни - точно каквито бяха на българските компании преди въвеждането на общата ставка 10% плосък и корпоративен данък (е, да не забравим и 15% наказателна ставка за едноличните търговци, резутлат от параноичния изблик на омраза на някой чиновник).

    Нередност?
  • 6
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 3
    • + 65

    Асен Марчевски - дългогодишен преводач в посолството на България в Италия и Ватикана, вкл. по времето на процеса "Антонов" издаде книгата "Италиански потайности" със спомени от неговата работа. На една от официалните срещи не си спомням кой точно беше, Косига или Андреоти, беше отворил картата и показал на някое от нашите величия, че разстоянието между България и Италия по въздушна линия е под 500 км. Което ме подсеща за Коридор 8 като алтернатива на вечно претоварените алпийски проходи.

    Нередност?
  • 7
    putlernopassaran avatar :-|
    putlernopassaran
    • - 7
    • + 34

    До коментар [#6] от "cinik"- коридор 8 е бита карта заради македонската простотия и албанската дивотия, няма как да се излезе на море на запад - виа игнатия е по-приемливия вариант

    Нередност?
  • 8
    zmuz avatar :-|
    zmuz
    • - 12
    • + 74

    Дори и при типичната ни склонност към мърморене и оплакване следва да се отбележеи, че за хора с осигурен чист доход от около 1000 евро на месец - България е земен рай. За учудване ли е тогава, че все по-голям брой чужденци - и италианци и англичани и руснаци - искат да се установят в България? Това е процес, който следва само да се приветства и насърчава.

    Нередност?
  • 9
    patchev avatar :-|
    HXP
    • - 5
    • + 84

    Да идват италианците, да правят бизнес и да разкриват работни места!!

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал