България се излага с третокласен национализъм

Ултиматумът към Северна Македония

   ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Един от парадоксите в българската политика към Македония е, че двете неща, с които държавите са си много близки - езика и историята, в момента ги раздалечават най-много. Тази седмица България изпрати до ЕС "обяснителен меморандум", в който поставя под въпрос цялата национална идентичност и езика на Северна Македония. Идеята е, че ще се блокира пътят на съседката ни към съюза, докато тя не се откаже от себе си. Единственият сигурен ефект от това е, че България рискува трайно да отчужди Македония и да изпадне в изолация в ЕС.

От гледната точка на европейските партньори страната ни активно работи против общия интерес и против своя собствен - европейската интеграция означава по-нататъшно търговско сближаване със съседката ни и повишена сигурност за целия регион, както и защита срещу дългогодишните руски интереси за дестабилизация и разделение на Балканите.

Разбира се, в историческия конфликт между двете държави има проблем. Ако България прецени, че трябва да отстоява позициите си в спора за миналото, а от 2018 г. съществува и арена за това - създадената чрез Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество между двете държави съвместна експертна комисия по исторически и образователни въпроси, която не е заседавала от 10 месеца, ако сегашният меморандум е начин да се окаже натиск над македонските историци, то той е успешен - по думите на проф. Ангел Димитров, председателя на българската част на комисията, от Скопие са се обадили в деня на редакционното завършване на броя на "Капитал", за да поканят българските си колеги на заседание.

Въпросът обаче не е само в решенията на тази комисия. Ако България иска да има някакво влияние в Македония, това не трябва да става с натиск чрез ЕС, а като се води битка за сърцата и умовете на хората там. Ултиматумите като сегашния само пречат. Нещо повече - България в момента се показва пред цяла Европа като злобна и вторачена в миналото държава.

16 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    scuby avatar :-(
    scuby
    • - 11
    • + 5

    Тук съм съгласен. Ама утре други такива като вас ще излезнат и ще кажат "защо разрешихме така лесно на Северна Македония да влезне в ЕС без да решим спорните исторически въпроси". И пак всичко на главата на кръволака Борисоя. Защото в тази страна всеки мрънка, всеки недоволен каквото и да се направи и няма угодия. И прокопиевските и пеевските медии разделят общестовто непрекъснато по абсолютно всички въпроси и теми. Сега идват едни 29 милиарда евро и двете групировки ще се избият, пък и една гражданска война като нищо ще ни спретнат. А полезният идиот, който вярва на Христо му Иванов, наивно мисли и вярва, че прокопиевската групировка е по-малко алчна от пеевската. Блажени са вярващите!

    Нередност?
  • 2
    vxa15365434 avatar :-?
    Ликующий
    • - 5
    • + 8

    След 10 години в България ще се преселят македонци или ще се окаже че има много такива. И ще поискат ТВ програми на македонски, изучаване на македонски в училище и македонски вестник в Горна Джумая, както и партия на македонското малцинство. И ако им бъде отказано, ще се позоват на законите на ЕС и ще заведат дело в ЕСПЧ
    Това е проблемът!

    Нередност?
  • 3
    solt avatar :-|
    solt
    • - 2
    • + 11

    За този "третокласен национализъм" умряха дестки хиляди и други сотици хиляди се преселиха от Македония в България !
    Остана ни едната история , дайте и нея да оставим и да се разпускаме като нация и държава, това ли предлага авторът на статията ?

    Нередност?
  • 4
    solt avatar :-|
    solt
    • - 2
    • + 9

    Интересно защо гърците не мислят по същия начин.. да им бяха оставили името и Александър Македонски в името на търговията. Като гледам авторът предлага в името на някое и друго евро да се откажем от всичко. Безобразие ... и всичко това в българска медия !

    Нередност?
  • 5
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 6

    До коментар [#2] от "Сатана Ликующий":

    Ами това вече го има в Германия с турското малцинство, във Франция с арабите и тъмните от бившите им колонии, в Холандия, Белгия... Да не говорим за мултиетническите САЩ.
    Но хайде да погледнем и от другата страна: нашите сънародници в Западните покрайнини в Сърбия, в Болградско в Украйна. Те права за обучение на майчин език, за вестници и ТВ, за библиотеки не трябва ли да имат?
    И исканията им за всичко това с какво нарушава правата на местните национални мнозинства?

    Много избирателно се дразним,а?

    Нередност?
  • 6
    drakon avatar :-|
    Vassil Stoychev
    • - 2
    • + 5

    До коментар [#3] от "solt":

    Само загиналите в трите войни между 1912 - 18 са над 200 хиляди мъже. Отделно са тези от въстанието през 1903, отделно са онези в гражданската война след това.
    Стамболов правилно го е казал "Македония ще бъде гробницата на България". Толкова усилия и жертви са положили предците ни - и за какво ? Потомците им днес да ни се смеят и да ни обиждат с измислените си истории. И с "предците" си докарани кой знае от кое афганско село.
    Този въпрос трябва да се реши веднъж завинаги. Пък после не македонци, ако искат марсианци да се наричат...

    Нередност?
  • 7
    drakon avatar :-|
    Vassil Stoychev
    • + 3

    До коментар [#5] от "D-r D":
    Въпросът с българските общности в чужбина се решава много лесно. Формираме няколко избирателни района извън България (за всяка държава по един) и от всеки се излъчва по един депутат. Така хем няма да имат ролята на балансьор в НС, хем ще се чува гласът на българите там и ще се обсъждат проблемите им. За съжаление , на управляващите и преди и след 1989 въобще не ги е грижа не само за българите в чужбина, но и за тези в България.

    Нередност?
  • 8
    nik34 avatar :-|
    nik34
    • - 1
    • + 8

    "Капитал" се излага с третокласен анализ-позиция по българската външна политика.

    Проблемът с изопачаването и присвояването на българската история и с опита за монополизиране на името "Македония" от македонизма/днешна Република Северна Македония има дълбоки корени и засяга не само двете страни. Той се отнася не само до историографията, но и до настоящето и бъдещето на България, включително на нейната част от Македония - Пиринския край.
    Проблемът тежи на отношенията в Югоизточна Европа и не трябва да се привнася в ЕС. Сега е моментът да се направи крачка към неговото решаване, а статията де факто адвокатства на Скопие и допринася за сгъстяване на кашата в региона.

    "Северна Македония" и "Македония" не са синоними, както внушава текстът на първия абзац. Държавата Северна Македония е едно, а Македония е друго - историко-географска област, включваща гръцката Южна Македония, българската Пиринска Македония и Република Северна Македония.

    Нередност?
  • 9
    chernomorski avatar :-|
    Chernomorski
    • + 3

    Лесно е да се критикува една публикация и да се правим на горди патриоти.
    Според мен България пропусна преговорите за името, което сега отразява единствено гръцката позиция. Защото е ненормално България да граничи на запад със "Семерна Македония". Една "Нова Македония" щеше да бъде много по смислено, без географски парадокс и с политически потенциал да се решават дискутираните исторически проблеми. Не сме единственият народ в Европа и света, разделен на две държави, ако това искат патриоти -националисти.да бъде признато и записано в някакви си документи. Важното е да направим тези съседи свои приятели и да развиваме с тях възможно най-добросъседски отношения.Напук на комунистическата идеология, която преиначи историята и съвременните й продължители биха се радвали на разделението, а не на единението.

    Нередност?
  • 10
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 3

    До коментар [#7] от "Vassil Stoychev":

    Не става така.
    Опитомяването на едни народи е дълъг и упорит процес, в който са впрегнати и двете държави. Има съгласувани стратегически цели, програми и се работи неотклонно, за да се постигне ефекта за снижаване на нетърпимостта и омразата.

    Така постъпиха през 70-те години Германия и Франция, които откак се помнят - все воюват. Изчистиха от учебниците си по история "острите камъни", дадоха възможност на млади хора да живеят и да учат в другата страна, дадоха възможност за бизнеса да инвестира изгодно у съседа.
    Младите видяха с очите си, че съседите не ядат деца, а живеят като тях и имат същите проблеми, а от друга страна учебниците престанаха да обясняват провалите на техните политици с вероломността на другите.

    И когато нямаш ВМРО да те ръчка да мразиш, когато не четеш във всяка статия, че съседите ти крадели историята, когато имаш възможност да живееш и учиш сред тези хора, ти започваш да имаш свои собствени възприятия за тях, а не чужди, натрапени от медии и политици.

    И освен това - 50 г. , т.е. две поколения, неотменно и упорито следване на стратегията за пречупване на исторически наложените представи за другия.

    Македонците отдавна са си отделна нация.Какво печелим, като продължаваме да се бием в гърдите, че били българи, говорели на български и т.н? Нищо не печелим, но избиваме национални комплекси, че всичката ни гордост е поне отпреди 100-150 г. Оттам насетне просто няма с какво да се изтъкнем...

    Колкото по-рано го осмислим, захвърлим историческата патерица за националното самочувствие и вземем сами да се измъкваме от последното ни място по всичко: доходи, продължителност на живот, образование, справедливост, раждаемост..., толкова по-малко смешни и причудливи ще сме в очите на всеки небългарин.

    Всъщност ние по един или друг повод мразим всичките си съседи.- Не само македонците.

    Време е да пораснем като нация.

    Нередност?
Нов коментар