Новият институт в София и картата, на която искаме да ни има

Най-важната новина от тази седмица не са парите за пътища, нито спорът за БНБ

Проф Вечев е идеологът, моторът и залогът за бъдещето на този проект
Проф Вечев е идеологът, моторът и залогът за бъдещето на този проект
Проф Вечев е идеологът, моторът и залогът за бъдещето на този проект    ©  Надежда Чипева
Проф Вечев е идеологът, моторът и залогът за бъдещето на този проект    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Загубени в инфлацията и постоянните грижи дали бензинът, желязото или олиото ще поскъпнат, често забравяме една важна истина. Най-скъпата стока в днешната икономика е знанието.

Можеш да привлечеш инвестиции и да построиш заводи, да реновираш пътища и да добиваш злато, но без хората, които да измислят как да се ползват тези заводи, къде да насочиш тези инвестиции, какво да се движи по тези пътища и как да инвестираш това злато, икономиката ти ще буксува на място (както Русия е на път да разбере).

Затова най-важната новина от тази седмица не е дали ще дадем 500 милиона лева на пътния картел, нито дали ще има нов шеф на БНБ, а фактът че в българското висше образование се появи истинско research звено или институт за развойна дейност.

INSAIT e колаборация между два от водещите европейски университета и Софийския университет (виж текста). Той е важен сам по себе си - ако се напълни със съдържание и се развие добре, ще бъде магнит за умни хора - професори и докторанти. Но и като повратна точка за висшето образование - университетите тук произвеждат хора с дипломи, но не и наука, камо ли практически насочена такава. А без това бизнесът няма откъде да черпи добавена стойност, или нови идеи. Резултатът е миграция на талант и бавен ръст на икономиката. Ако успее дори частично да промени това уравнение, INSAIT ще бъде драматичен успех.

Разбира се, възможно е да се провали. Но има два фактора, които сочат, че по-скоро няма да се случи така. Първо, личният ангажимент на създателя му - проф. Мартин Вечев. Да създадеш такова звено в кооперация с водещи университети е почти невъзможно без лична репутация и лични контакти. Най-добре пазената стойност в света е ноу-хауто на рисърч университетите (най-добрият от тях - MIT, има само два филиала, и двата създадени с лични контакти на професори). Вечев постигна триумф, който ангажира и е трудно да си представим, че ще го пропилее леко.

И второ, моментът в който това се случва. Регионът привлича обратно хора, а в пространството между Виена и Истанбул, университетите на световно ниво са кът. Ако София изгрее на тази карта, бъдещето наистина ще изглежда различно.

Все още няма коментари
Нов коментар