🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Надежди и страх в Полша заради проучванията за шистов газ

Варшава силно се надява, че ще преодолее зависимостта си от "Газпром"

Въпреки проучванията зашистов газ Полша остава зависима от доставките на синьо гориво от Русия.
Въпреки проучванията зашистов газ Полша остава зависима от доставките на синьо гориво от Русия.
Въпреки проучванията зашистов газ Полша остава зависима от доставките на синьо гориво от Русия.    ©  Stringer/russia
Въпреки проучванията зашистов газ Полша остава зависима от доставките на синьо гориво от Русия.    ©  Stringer/russia

Висока сонда за шистов газ, която се издига насред изорани полета и селски къщи в Полша, събуди както надежда за благоденствие за местната общност, така и страхове, че пасторалният селски живот ще бъде унищожен.

Сондата в село Шимково в централната част на Полша е собственост на базираната в Канада компания Talisman Energy - една от над 20-те международни компании, които търсят на хиляди метри под земята в цяла Полша находища на природен газ, смятани за огромен нов източник на гориво, пише в репортаж агенция АП.

Пионер в Европа

Ентусиазирана от огромния успех на шистовия газ в САЩ, Полша се превърна в пионер за Европа и упорито започна да осъществява проектите си в тази сфера, докато други страни от Европейския съюз като Франция, Германия и България наложиха мораториум заради опасенията, че използваната за добив на шистов газ сондажна технология ще отрови подпочвените води и ще замърси въздуха, припомня агенцията.

Полша силно се надява, че ще преодолее сегашната си 70-процентова зависимост от несигурния внос от руския доставчик "Газпром", ще създаде нови работни места и ще намали непрекъснато растящите цени на енергията.

Юстина Кулаковска, която е жител на слабо населения район около Шимково, съвсем не е толкова ентусиазирана. Тя не вярва, че шистовият газ - ако бъде намерен, ще подобри живота в селото. На хората в селото "ще платят жълти стотинки", смята тя, докато други ще забогатеят.

Високата 40 метра сонда, която се издига над изорано равно поле с пръснати по него дървета, доминира пейзажа - заедно с разположената наблизо малка вятърна електроцентрала, построена преди две години.

Притесненията

"Накрая, след като те си отидат, за нас няма да остане нищо, само миризмата", каза 33-годишната Кулаковска, чиято нова, боядисана в розово къща е само на 200 метра от сондата, издигната тук миналия месец. Цената на нейния дом вече паднала с 30 на сто, продължи тя.

"Загрижена съм за водата, тъй като селото има свой източник на питейна вода", каза Кулаковска. "Те казват, че няма опасност, но всичко може да се случи. Би било прекрасно, ако не намерят газ". Ориентираното към бизнеса правителство на премиера Доналд Туск подхранва надеждите за големи находища, макар мечтите, че шистовият газ ще направи Полша независима за векове напред, малко да поизбледняха.

Количеството шистов газ в предполагаемите находища е много по-малко от първоначалните прогнози, като количествата, които могат да бъдат извлечени - по данни на правителствен доклад, разпространен миналия месец - варират между 346 и 768 млрд. куб. метра. Това е достатъчно напълно да задоволи нуждите от газ на страната за около седем десетилетия.

Поддръжниците

Привържениците на проекта изтъкват, че грубите оценки се основават на данни от преди 1990 г. и вероятно ще се променят, след като компаниите достигнат до газовите находища и анализират търговската им рентабилност. Ще минат поне няколко седмици, преди да стане възможно да се определи обемът на находището в Шимково, намиращо се в пореста скала на 4200 метра под земята. Проучвателният кладенец е достигнал до 2975 метра и сондирането продължава денонощно със скорост около 7 метра на час.

"Надяваме се да установим, че това находище ще може да бъде експлоатирано рентабилно", заяви Фиби Бъклънд от отдела за връзки с инвеститорите на Talisman Energy. "Но все още е рано да се говори за прогнози, все още сме на първоначалния етап", подчерта тя след посещение на покритата с бетон площадка с площ около 3 хектара, обградена с все още кални след зимните снегове поля.

Talisman Energy е направила още два проучвателни сондажа в Полша и все още анализира скалните проби, за да може да прецени какви са резултатите. Извличането на шистов газ се извършва, като в шистовата скалата се инжектират големи количества вода, примесена с химикали и пясък. Идеята е скалата да бъде разбита, така че природният газ да бъде освободен. Защитниците на околната среда се безпокоят, че методът на извличане ще доведе до замърсяване на подпочвените води и на въздуха и че дори ще предизвика земни трусове. Енергийните компании обаче настояват, че техниката е безопасна.

Спорът за технологията

"Технологията, която ние използваме тук, е напълно безопасна и няма никаква опасност от замърсяване", заяви Ядвига Швйечицка, говорител на Talisman Energy в Полша. Компанията организира срещи с местните власти и с жителите преди да започне сондажи и беше посрещната "със смесени чувства, често със скептицизъм", главно заради съмненията, че подпочвените води ще бъдат засегнати, призна тя.

"Но има и много хора, които вижда това като шанс за района, като стимул, като нови работни места и допълнителни приходи за местните фирми", подчерта Ядвига Швйечицка. В зеленчуковата си градина, разположена на 300 метра от сондата, безработният електротехник Пьотър Пуаш не се оплаква. "Това е единствената алтернатива на въглищата и петрола, които все не достигат и чиито цени непрекъснато растат", посочи той. "Моите кучета и колите, които минават наоколо, вдигат повече шум".

През последните години Москва на няколко пъти затваряше кранчето на газа заради спорове за цени с Украйна. Мнозина поляци са силно недоволни от зависимостта от Русия, въпреки че от свалянето на подкрепяния от Москва режим са минали вече 23 години.

Пуаш се надява, че ще бъдат намерени достатъчно залежи от газ, че проучвателната сонда ще бъде демонтирана и че кладенецът ще бъде свързан с полската газопроводна мрежа, с което ще помогне да бъдат задоволени потребностите. "Не би трябвало да купуваме газ някъде от чужбина, където други определят условията и цените", заяви той. "Трябва да имаме собствени запаси".

21 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    thetheacher avatar :-|
    The.Teacher
    • - 19
    • + 8

    "Ориентираното към бизнеса правителство"

    Поне поляците са дочакали това чудо.

    Нередност?
  • 2
    tiggo avatar :-|
    Тихомир Гочев
    • - 3
    • + 35

    То и нашето е ориентирано към бизнеса... на шепа хора!

    Нередност?
  • 3
    dearleader avatar :-P
    JR Ewing
    • - 3
    • + 9

    Капитал, кой ви е кореспондент във Варшава? Да се обади да пием по една медовина.

    Нередност?
  • 4
    slon avatar :-|
    slon
    • - 5
    • + 22

    Бензина не става за пиене, бе хора ! Това не го ли разбрахте ?!

    Нередност?
  • 5
    jackdaniels avatar :-|
    jackdaniels
    • - 4
    • + 14

    супер, сега да изчакаме няколко години да видим какви ще са проучванията от почвата и водата там и ако няма замърсяване и ние може да пробваме

    Нередност?
  • 6
    vakill avatar :-|
    vakill
    • - 2
    • + 7

    До коментар [#5] от "jackdaniels":
    Няма нужда от чакане колега.Резултата е налице. http://www.duma.bg/duma/node/25120

    Нередност?
  • 7
    ivo21 avatar :-?
    Иво
    • - 2
    • + 5

    Още подробности около шистовия газ в Полша и Европа:

    http://e-vestnik.bg/14303

    Нередност?
  • 8
    bigman avatar :-|
    BGman1
    • - 10
    • + 5

    Добре правят поляците ще се отърват от монополиста Газпром...

    Нередност?
  • 9
    bluewater avatar :-P
    BlueWater
    • + 11

    До коментар [#7] от "Иво":

    Ето и цитат от статията:
    "За да добива Полша 14 млрд. куб. метра газ, т.е. толкова, колкото сега потребяваме, е нужно да правим минимум хиляда сондажа годишно и да докараме тръбопроводи до тях. При съществуващата плътност на населението, нежеланието да се инвестира в енергийни мрежи и обществената съпротива, това е невъзможно. По най-оптимистични прогнози, ние ще можем да правим толкова сондажи, колкото да си осигурим 25-30% от потребностите. И този газ не е евтин, надеждите за ниски цени са безоснователни. Освен това стои въпросът за рентабилността, защото, когато се спука спекулативният балон, руският газ ще струва под 200 долара. Ние няма да станем газова държава и няма да победим "Газпром", дори ако медиите твърдят обратното".

    Нередност?
  • 10
    bluewater avatar :-P
    BlueWater
    • + 8

    До коментар [#6] от "vakill":

    Цитат:"От общо 127 дадени разрешения за проучвателни сондажи до момента в Полша са реализирани едва десетина. Но се оказа, че компаниите няма с какво особено да се похвалят. Газ естествено има, но не е това, което се е очаквало. От първия сондаж "Марковола-1" дойдоха резултати, които от PGNiG определиха като "не много вдъхновяващи". Сондажът "Тшек-3" на компанията Aurelian Oil&Gas край Познан е дал "два-четири пъти по-малък приток на газ от очакваното". Освен това водата в сондата била твърде много. От компанията съобщават, че осмислят тези "разочароващи новини". Други сондажи като "Тшек-2" и "Тшек-1" или "Плавце-2" дават по-добри резултати. Но има една особеност. За разлика от САЩ, където шистовият газ се добива на дълбочина от няколкостотин метра до два километра, в Полша компаниите дупчат от 4 до близо 7 км дълбочина. Което неизбежно ще се отрази на цената му, а оттам изобщо на перспективите пред отрасъла.

    Нередност?
Нов коментар