🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Финландски стартъп променя процеса по производство на дрехи

Компанията използва отпадъчни материали от текстилната индустрия при създаването на предложенията си

Финландският стартъп Infinited Fibre иска да завърши цикъла облекло - отпадъци - облекло
Финландският стартъп Infinited Fibre иска да завърши цикъла облекло - отпадъци - облекло
Финландският стартъп Infinited Fibre иска да завърши цикъла облекло - отпадъци - облекло    ©  Reuters
Финландският стартъп Infinited Fibre иска да завърши цикъла облекло - отпадъци - облекло    ©  Reuters
Темата накратко
  • Компанията използва технология, която трансформира текстил, който в противен случай би бил изгорен или изпратен на сметища, в ново влакно за облекло.
  • Стартъпът ще инвестира 400 млн. евро в изграждането на първата си фабрика в Лапландия.
  • Приблизително 92 млн. тона текстилни отпадъци се създават всяка година.

Текстилната индустрия е една от най-замърсяващите в днешно време. Много дрехи се носят едва по няколко пъти, а след това се изхвърлят заради загуба на първоначалния им вид. Приблизително 92 млн. тона текстилни отпадъци се създават всяка година, сочат данни на Global Fashion Agenda. Освен това самият процес по производство изисква сериозно количество енергия, която обикновено не идва от екологично чисти източници.

Финландският стартъп Infinited Fiber обаче иска да промени всичко това. Компанията използва технология, която трансформира текстил, който в противен случай би бил изгорен или изпратен на сметища, в ново влакно за облекло. Наречено Infinna, влакното вече се използва от световни марки, включително Patagonia, H&M и Inditex. "Това е текстилно влакно с първокласно качество, което изглежда и се усеща естествено - като памук", заяви пред BBC Петри Алава - изпълнителен директор на компанията. "И това решава голям проблем с отпадъците", добавя той.

Мостри от рециклираните влакна на Infinited Fiber приличат на вълната, защото са меки, пухкави и кремави на цвят. Алава пояснява, че продуктът се произвежда чрез сложен, многоетапен процес, който започва с раздробяване на стар текстил и премахване на синтетичните материали и багрила и завършва с ново влакно, регенерирано от извлечена целулоза.

След това новият материал може спокойно да бъде използван с модерните технологии, които се прилагат в бранша. Компанията привлича сериозен интерес към технологията си, като наскоро обяви, че ще инвестира 400 млн. евро в изграждането на първата си фабрика в Лапландия. Целта е да произвежда 30 хил. тона влакна годишно, след като работи на пълен капацитет през 2025 г. Това е еквивалентно на влакната, необходими за приблизително 100 млн. тениски.

"Мисля, че въздействието може да бъде доста голямо, ако помислите за цялата текстилна система, какво съществува в момента и колко текстилни отпадъци имаме", твърди Кирси Ниинимаки, доцент по модни изследвания в университета Аалто. "Това е наистина добър пример как всъщност можем да "затворим цикъла" и наистина да започнем да преминаваме към кръгова икономика", добавя Ниинимаки.

Infinited Fibre не е сама

Дейността на Infinited Fibre не е уникална за пределите на Финландия. Местното правителство още през 2016 г. създаде план за преминаването на местната икономика към кръгова, в която отпадъците да се използват ефективно. Няколко други стартиращи компании търсят начини за производство на нови текстилни влакна в голям мащаб, като същевременно намаляват вредните емисии и химикали. Те включват Spinnova, която превръща целулозата от сурова дървесна маса в готови за предене влакна. Фирмата си партнира със Suzano, един от водещите световни производители на целулоза. Компанията казва, че нейните технологии за предене могат дори да се използват за създаване на нови влакна от набор от други материали, които могат да бъдат превърнати в целулоза - от пшенична слама до кожени парчета.

"Разбира се, обемите ни са малки в момента, [но] нашият план заедно със Suzano е през следващите 10 години да увеличим до един милион тона годишен обем", каза пред BBC Яне Поранен, един от основатели на Spinnova.

На други места в Европа има редица компании, разработващи технологии за създаване на по-кръгли прежди. Сред тях са шведската стартираща компания Renewcell и Bright.fiber Textiles, която планира да отвори първата си фабрика в Нидерландия през 2023 г.

Не всичко е розово

Според експерти обаче Infinited Fiber и Spinnova може и да са изпреварили времето си. Ниинимаки твърди, че на текстилната индустрия като цяло й е трябвало повече време в сравнение с други браншове за нагаждане към исканията на клиентите за устойчивост. Това може да служи като знак за възможността различните компании все още да не са готови да преминат към тези нови, екологично чисти фибри. "Толкова е лесно да произвеждаме по начина, по който произвеждахме досега, и просто да преминем към по-ефективно индустриално производство във все по-голям мащаб. Не е имало голям натиск за промяна на вече съществуващата система", добавя тя.

Друг сериозен въпрос е дали марките, които решат да работят с двете компании и техните иновативни технологии, биха могли да прехвърлят по-високите цени на клиентите. Тази въпросителна е дори по-важна в момент като сегашния, когато инфлацията се покачва, а цените на енергията допълнително натоварват потребителя. Най-новата ограничена серия спортни суичъри на Adidas, която е произведена от плат Spinnova, струва 160 евро. Другите суичъри на германската компания в същия клас, но не от същата материя, струват с 40 евро по-малко.

Природни защитници са на мнението, че все още е твърде рано да се дават оценки на двете компании за това дали реално опазват околната среда. "Целулозата и другите алтернативни влакна могат да осигурят разнообразие на снабдяването с текстилни материали и следователно да намалят тежестта, причинена от производството на по-традиционни текстилни суровини като памук", смята Май Суоминен, експерт по горите към Световния фонд за природата (WWF). "Това обаче зависи от използването на енергия, всички процеси, които използват и как използват отпадъчни материали", добавя тя.

Суоминен също така смята, че дори и новите алтернативи да са изключително ефективни и незамърсяващи, това не би решило проблема. Това би се случило единствено в случай че потребителите коренно променят навиците си относно дрехите. "Няма устойчиво развитие, освен ако общото потребление на природни ресурси не бъде радикално намалено до ниво, което се вписва в границите на планетата", твърди тя.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    whe1507875392535591 avatar :-?
    Emily Valerieva Pavlova
    • + 2

    "Много дрехи се носят едва по няколко пъти, а след това се изхвърлят заради загуба на първоначалния им вид." - видът се губи, защото е÷ произведен от рециклирана суровина, която няма устойчивост. Не е проблемът в технологията на производство на текстил, а в т. нар. FAST FASHION явление на съвременния свят - дрехи - еднодневки, вдъхновени от модни трендове, които траят точно един сезон и вече престават да бъдат "модерни", което кара хората да търсят начини да се отърват от тях. Парадоксът нса fast fashion e, че дрехите не са никак евтини, особено за нашия пазар, но стойността им е нищожна, защото са произведени от много тънки и некачествени материи. В момента една блуза от H&M, която струва да речем 30 лв и е с 50 сертификата за устойчивост (каквото и да означава това), трае единствено до първото пране. След това вече се превръща в парцал.. каквото всъщност е, с тази разлика че цената и далеч не е като на парцал.
    Ако хората започнат да се обличат адекватно и 90% от жените спрат да купуват каквото видят в пристъп на стрес, би трябвало консумацията на дрехи да намалее чувствително. Проблемът е в психиката на самкте потребетели, от там желанието за притежаване на много определя и ниското качество на предлаганата стока. При дрехите това важи на 100%.

    Нередност?
  • 2
    dph16474174571107715 avatar :-P
    Yordan Atanasov

    До коментар [#1] от "Emily Valerieva Pavlova":
    Съгласявам се на 100%.

    Нередност?
Нов коментар