🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Никой не пожела бившия Carrefour в Бургас

Кандидати са оглеждали обекта и вероятно ще има оферти, когато цената спадне с 20%

Бургаският Carrefour заработи през 2009 г. Другият собствен обект е в Стара Загора.
Бургаският Carrefour заработи през 2009 г. Другият собствен обект е в Стара Загора.
Бургаският Carrefour заработи през 2009 г. Другият собствен обект е в Стара Загора.    ©  Капитал
Бургаският Carrefour заработи през 2009 г. Другият собствен обект е в Стара Загора.    ©  Капитал
Имоти

Бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи за развитието на пазара на недвижими имоти в България и по света.

Дълговете на "КМБ България" на гръцката Marinopoulos са за над 180 млн. лв.

При първото предлагане на бившия хипермаркет Carrefour в Бургас за 13 млн. лв. оферти не са получени. Срокът изтече на 5 септември, интерес е имало, но явно цената все още изглежда висока за кандидатите. По закон следващата стъпка е нов търг, но с по-ниска цена с 20%, т.е. обектът в мола ще струва малко над 10 млн. лв. Но ако има състезание, може и да се вдигне в наддаване.

Това е първият обект на фалиралата "КМБ България" (част от гръцката Marinopoulos, която държеше магазините на Carrefour), който синдикът Мария Шукерова предлага. Другият останал в компанията актив е хипермаркетът в Стара Загора. Двата магазина няма как да покрият огромните дългове на веригата.

След четвъртото раздаване

Обектът се намира в търговския център "Бургас плаза" и е с обща застроена площ 12.6 хил. кв.м. Продават се и 37.26% идеални части от сградата и от правото на собственост върху имота, който е с обща площ 52.2 хил. дка.

Бургаският Carrefour е първият, който веригата откри в България през март 2009 г., с което започна експанзията й в страната. Магазинът е закупен през август 2008 г. за 18.58 млн. лв., показва справка в Имотния регистър. Синдикът Мария Шукерова се въздържа от коментар по сделката.

По информация на "Капитал" огледи на магазина в мола са направили пет компании, сред които и международни инвеститори. Затова очакването е на втория търг с намалената цена да има наддаване.

През миналата година обектът вече беше предлаган три пъти за продажба, но не от синдик, а от частен съдебен изпълнител. Последната и най-ниска обявена цена беше 11.6 млн. лв. Според съдебния изпълнител Тотко Колев, цитиран от "Капитал", дори се стигна до оферта, подадена от взискателя по изпълнителното дело. Тогава той не бе назован, но предположенията са, че става въпрос за кредитора Алфа банк. След продажбата на българската Алфа банк на Пощенска банка заемите и обезпеченията на "КМБ България" преминаха към лондонския клон на гръцката Alpha Bank. Според справка в Имотния регистър малко след търга е вписана цесия, с която "Ей Джи Ай - Би Ар И партисипейшънс 2БГ" поема вземанията на Alpha Bank - клон Лондон, от "КМБ България". Това дружество много вероятно е от групата на Alpha Bank.

Продажбата обаче не е факт, след като обектът сега се предлага отново. Според експерти възможно обяснение за това е, че синдиците по правило продават по-евтино, тъй като върху сделките не се начислява ДДС, а освен това могат да продават и под данъчната оценка на обекта, което не е възможно за частните съдебни изпълнители.

Да се готви Стара Загора

Потъването на "КМБ България", през която работеше гръцката Marinopoulos, започна през 2014 г. Тогава компанията имаше 21 магазина в страната. В повечето бе под наем, но три от тях - в София (в Тhe Mall), в Бургас ("Бургас плаза") и в Стара Загора (в "Сити мол"), бяха собствени.

Съдбата на единия от трите търговски обекта вече е ясна. След като на 28 март 2016 г. хипермаркетът в софийския The Mall (със застроена площ от 15 008.5 кв.м.) бе обявен за продажба от частен съдебен изпълнител за 32.3 млн. лв. с ДДС, външен купувач не се яви и обектът премина в ръцете на кредитора си УниКредит Булбанк.

Другият собствен магазин на "КМБ България" - в Стара Загора, бе открит през 2012 г., когато веригата все още имаше силни позиции на пазара. Първият търг за него бе с начална цена от 22.6 млн. лв. за площ от 9255 кв.м и парцела под обекта, където има подземен паркинг. След това бяха обявени още три търга от частни съдебни изпълнители, като последната обявена цена бе 17.9 млн. лв. Две от процедурите бяха по искане на Столичната община, на която "КМБ България" дължи данъци, а другите два търга бяха по инициатива на Alpha Bank, където е ипотекиран имотът. Купувачи обаче не се появиха. Вероятно следващата стъпка на синдика ще е да предложи и този обект.

"КМБ България" беше обявено в несъстоятелност с начална дата 31 октомври 2015 г. От документите по делото задълженията на компанията към всички кредитори са 183 млн. лв. към 31 март 2016 г. Съдебно-икономическата експертиза показва също, че дългът към НАП и НОИ е 6.6 млн. лв. От одобрения списък с кредиторите се вижда, че банката има да получава над 45 млн. лв., т.е. приходите от продажбите на двата обекта няма да стигнат само за нея.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    marksman avatar :-|
    marksman
    • + 3

    "Дълговете на "КМБ България" на гръцката Marinopoulos са за над 180 млн. лв."

    Кой на кой дължи пари?
    Вероятно сте искали да напишете .че Българското поделение на гръцките неудачници в България дължи пари на майка си.

    И сега , кой ще ги плати?

    Нередност?
Нов коментар