🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

"Аурубис България" ще подкрепи фонда Innovation Starter, който вече управлява 3 млн. евро

Средствата трябва да бъдат инвестирани в следващите пет години в компании на ниво идея

Леона Асланова, основател на Innovation Starter.
Леона Асланова, основател на Innovation Starter.
Леона Асланова, основател на Innovation Starter.    ©  Надежда Чипева
Леона Асланова, основател на Innovation Starter.    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Медодобивната компания "Аурубис България" ще стане поредният корпоративен партньор на фонда Innovation Starter, който насочва частен капитал към стартиращи компании на ниво идеи. Двете страни са подписали меморандум, като сумата по договора не е ясна, но общият изцяло частен капитал, който Innovation Starter управлява, вече достига 3 млн. евро, които трябва да бъдат инвестирани в следващите пет години. Преди година тя бе 1 млн. евро. Средствата от партньорството с "Аурубис" ще бъдат използвани за подпомагане на фирми в сферата на кръговата икономика.

Innovation Starter набира само частен капитал от корпоративни партньори, след което ги инвестира в зараждащи се компании. Новият партньор ще вдигне и средната потенциална сума за инвестиция от страна на Innovation Starter. Първоначално фондът имаше подкрепа от страна на "Кока-кола България", Европейската инвестиционна банка, "Кауфланд България" и "GPS България". След добавянето на френската Veolia (собственик на "Софийска вода") и "Аурубис България" като партньори фондът ще може да дава и по-солидна подкрепа за екипите, в които инвестира.

Първите инвестиции на Innovation Starter бяха за по 10 хил. евро в компаниите "Носия", Cardinal Bites, Cintelly и EduBots. Първоначално възможността за финансиране варираше между 10 и 60 хил. евро, но сега границите се разтеглят до между 100 и 250 хил. евро за компания според нуждите й. Целта на Innovation Starter е да търси проекти на ниво идея, но със силен екип. Те трябва да произвеждат иновативни продукти в традиционни сектори като хранителната индустрия, здравеопазване и други.

Фондът вече има и една по-голяма инвестиция - конвертируем заем за 260 хил. евро за Capsibo, здравен проект, който предвижда разработката на малка капсула, която се поглъща и взима секрет от тънкото черво с цел диагностика на заболявания, които до момента са се установявали късно или са с летален изход.

В момента в акселераторската програма на Innovation Starter се обучават седем компании, като през януари ще бъде взето решение в кои и колко от тях да се инвестира. "Ще вземем решение след края на тримесечния обучителен период. Със сигурност ще инвестираме в най-малко три и най-много пет компании", коментира пред "Капитал" Леона Асланова, основател на фонда.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар