🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Как "Турски поток" стана "Руски" и защо България не може да пребори корупцията без помощ от ЕС

Ивайло Станчев за историческата грешка за милиарди на Борисов и евродепутатът Радан Кънев за двете лица на ЕНП в новия епизод на "Гласът на Капитал"

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

По-силно руско влияние в страната и блокирана газова мрежа за алтернативни доставки и транзит - това "печелят" българските данъкоплатци в резултат на огромните публични разходи за проекта "Турски поток", който Борисов шумно рекламира през последните месеци, но зад който всъщност стоят интересите на Москва.

Тази история, в която има и огромен проект със спорни икономически ползи, и нагласени обществени поръчки, и задкулисни схеми с участието на чужда държава е добра илюстрация защо дебатът в Европейския парламент за проблемите на България с върховенството на закона беше толкова горещ и противоречив.

Това са темите в новия епизод на седмичния подкаст "Гласът на Капитал". Гостува журналистът Ивайло Станчев, който разказва, че вече е документално доказуемо, че Русия строи "Турски поток" през България, като е "превзела" саудитския консорциум Arkad и е наела свързани с "Газпром" подизпълнители. А разходите от 3 млрд. лева се плащат от българските данъкоплатци, като изобщо не е ясно как са защитени интересите на България и какво печели тя в следващите 15 години.

Във втората част на епизода ще чуете интервю с евродепутата Радан Кънев, който обяснява защо е трудно да очакваме без външна подкрепа в българската публичност да възникне критично мнозинство, което да осъществи реформите и защо България е парламентарна република без парламент.

"Гласът на "Капитал" е седмичен подкаст, в който журналистите разказват интересна актуална тема от политиката, икономиката или бизнеса в дълбочина, с контекст и анализ.

Ако този епизод ви хареса и искате да слушате новите епизоди веднага щом излязат, абонирайте се за "Гласът на "Капитал" в Apple Podcasts, Google Podcasts или Spotify. Може да следите подкаста и като добавите този RSS Feed във вашата програма за подкасти.

Обратна връзка за "Гласът на "Капитал" можете да ни изпращате на [email protected] или в познатите ви профили на "Капитал" във Facebook и Twitter.

Чуйте и предишния епизод:

Ще ни затворят ли пак

Случаите на заразени с коронавирус растат устойчиво и в Европа, и в България. Алексей Лазаров разказва кои са възможните сценарии оттук нататък и как да организираме живота и работата си според тях

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    olga_kokoshkina avatar :-|
    olga_kokoshkina

    При мен podcast-ът прекъсва и се връща отначало, но това, разбира се, може да е от моята нефелна интернет връзка.

    Нередност?
Нов коментар