Сделката за "Дунарит" отново е блокирана по искане на фирма на Пеевски

Конкурентът "Емко" вече е внесъл 15 млн. лв. за увеличение на капитала. Но кредиторът офшорка го спря през съда

В момента собственици на "Дунарит" са "Кемира" с 99.5% и управителят й Асен Бабански с остатъка. През пролетта той прогнозира пред "Капитал", че ако сделката с "Емко" пропадне, вероятно "Дунарит" ще стигне до фалит.
В момента собственици на "Дунарит" са "Кемира" с 99.5% и управителят й Асен Бабански с остатъка. През пролетта той прогнозира пред "Капитал", че ако сделката с "Емко" пропадне, вероятно "Дунарит" ще стигне до фалит.
В момента собственици на "Дунарит" са "Кемира" с 99.5% и управителят й Асен Бабански с остатъка. През пролетта той прогнозира пред "Капитал", че ако сделката с "Емко" пропадне, вероятно "Дунарит" ще стигне до фалит.    ©  Юлия Лазарова
В момента собственици на "Дунарит" са "Кемира" с 99.5% и управителят й Асен Бабански с остатъка. През пролетта той прогнозира пред "Капитал", че ако сделката с "Емко" пропадне, вероятно "Дунарит" ще стигне до фалит.    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Кредиторът "Виафот" твърди, че има залог върху акциите на "Дунарит", който му дава право да гласува. От другата страна в спора не знаят за такъв договор.

Връзката с депутата от ДПС

"Виафот" е регистрирано в прословутата сграда бул. "Цар Борис ІІІ" 159 (където беше последния офис на Цветан Василев), но не е сред кредитополучателите на КТБ вероятно защото е основано само няколко месеца преди затварянето й през март 2014 г. Управител е Роман Венев, който е и изпълнителен директор на "Родина пропъртис", един от големите кредитополучатели на КТБ с необслужвани задължения за 95 млн. лв., което според доклада на AlixPartners е използвано основно за рефинансиране на други задължения към банката и основно на "ИПК Родина", което по това време се управлява от майката на Пеевски Ирена Кръстева. Собственикът му Viafot Limited се появи в документите от Panama Papers, като то е основано от същата консултантска компания, регистрирала и други офшорки, свързани с Пеевски, като Doreco Limited и Cibole Services.

След като КЗК беше блокирала сделката за "Дунарит" през пролетта, бившият партньор на депутата и контролиращ военният завод Цветан Василев написа в сайта си, че с увеличението на капитала от "Емко" "схемите на Пеевски и Сталийски са били объркани".

Комисията за защита на конкуренцията след продължили половин година протакания и сменено ръководство пусна сделката за "Дунарит" преди дни. Но битката между ръководството и преките акционери (които са подкрепяни от банкера Цветан Василев) и заложния кредитор "Виафот инвестмънт България" (което е контролирано от Делян Пеевски) очаквано се пренесе в Търговския регистър.

Обявеното намерение конкурентът на русенския военния завод "Емко" да придобие контрол чрез увеличение на капитала с 60 млн. лв. беше заявено за вписване в понеделник. Надеждите за приключване на сагата обаче явно са били прибързани и от насрещния лагер първо направиха опит чрез молби до Агенцията по вписванията да забавят процедурата, а после и чрез определение на Софийския градски съд успяха да спрат вписването заради иск, с който оспорват легитимността на общото събрание на "Дунарит".

Спорът Василев - Пеевски е за разпределение на един от големите активи от наследството на КТБ - русенското предприятие за мини, артилерийски и авиационни боеприпаси има приходи за миналата година от 91 млн. лв. Желаещият да го купи - "Емко", има продажби за 150 млн. лв.

Регистърен чат

От сега внесеното заявление на "Дунарит" става ясно, че още на 29 януари 2016 г. е проведено общо събрание, на което са поканени и са присъствали и двата акционера - управляваното от Асен Бабански "Кемира" (99.5%) и самият Бабански като физическо лице. Тогава е взето решение да се увеличи капиталът, под условие че притежаваното от Емилиян Гебрев "Емко" запише всички нови 60 млн. акции по номиналната им стойност 1 лв. Сега капиталът на военния завод е 8 млн. лв., което значи, че след операцията новият акционер би имал 88%.

Към заявлението е прикачено и решението на КЗК от 11 август, с което е разрешена сделката, а също и доклад на съвета на директорите на "Дунарит", чрез който се обосновава защо увеличението става под условие. От него се разбира, че инициатор на сделката е "Кемира" и тя цели да набави свежи средства за погасяване на задължения към кредитори. А също и че настоящите акционери нямат интерес и възможност да участват в увеличението. Представен е и документ, че към 19 август "Емко" вече е превело 15 млн. лв. по набирателна сметка на дружеството.

Още същия ден в Търговския регистър се появява и обяснителна записка, подадена от Роман Венев като пълномощник на офшорката Viafot Limited. Компанията от Британските Вирджински острови е собственик на "Виафот инвестмънт България", което според представените от него документи е придобило от Едуардо Миролио вземания от "Дунарит" за 24.5 млн. евро и от пролетта опитва да се впише като заложен кредитор на негово място. Цесията е от 14 март, което съвпада по време и с финализирането на другите сделки между Миролио и Пеевски, чрез които депутатът от ДПС изкупи неговите 50% в "Техномаркет" и 5% в "Булгартабак".

Венев моли да не се вписват решенията на общото събрание с два основни аргумента. Единият е, че са платени само 15 млн. лв., а не 60 млн. лв., а другият е, че решението да отпаднат правата на акционерите и капиталът да бъде записан от "Емко" не е обявено. Тази аргументация е доста странна и слаба. Първо, по неясни причини заявлението е подадено не от името на българското "Виафот", а от офшорния собственик, т.е. не е ясно какъв е правният интерес. Да не говорим, че за дружество кредитор няма никаква логика да спира увеличение на капитала, което би увеличило шансовете му да си получи парите. Затова и най-вероятната цел на писмото е по-скоро да манифестира позиции и да създава заетост по партидата на дружеството и да се забави вписването - тактики, които бяха въведени още по време на акционерните войни в "Петрол" между Митко Събев и Денис Ершов, които ползваха регистъра като чат взаимно да се обвиняват в източване.

В същият дух и ден по-късно адвокатите на "Дунарит" отговориха с тяхна контрадекларация. Там те обясняват, че заявлението на "Виафот" не трябва да се разглежда по редица причини, най-малкото защото то няма основание да е заявител, Венев не е представил пълномощно, а дори изразяват и съмнение, че е подадено от него, като представят спесимени от подписи от предишни негови вписвания, които наистина видимо се различават от този под последния документ. По същество те също атакуват аргументите му. Следва и още едно писмо от Венев, в което като цяло няма нова информация, а само се затвърждава настоятелният тон с пасажи в курсив и подчертавания.

Съдебен пат

Служебните лица по вписванията очаквано излизат с откази да впишат целия този двудневен диалог с аргумента, че тези документи не подлежат на вписване. Но това няма и особено значение, защото целта да се тупа топката е постигната и във вторник в късния следобед по партидата на "Дунарит" се получава и определение на СГС, с което вписването на решенията на общото събрание се спира. Това също е традиционен вече инструмент от корпоративните схватки.

Този път молбата е отправена от българското "Виафот" и основанието е друго. Компанията твърди, че освен залог на търговското предприятие на "Дунарит", който от месеци безуспешно опитва да впише на свое име в регистъра на мястото на "Е. Миролио", има и договор от 7 януари 2015 г. с "Кемира" за залог на акциите на "Дунарит". Според него кредиторът има право да упражнява правото на глас по свое усмотрение, но вместо това е проведено общо събрание, без да е уведомен, и на него е взето решението за увеличение на капитала. Досега публична информация за такъв договор нямаше и в договорите за цесия между Миролио и "Виафот" не е описан. Също така не са оспорени и решенията от следващото общо събрание, където е приеман отчетът и са гласувани тантиеми за ръководството. Ако все пак такъв договор има, то той трябва да е бил сключен от тогавашния управител на "Кемира", който е Бисер Лазов - някогашната дясна ръка на Цветан Василев, който при затварянето на КТБ стана защитен свидетел срещу банкера и се приема за част от лагера на Пеевски.

Стъпвайки на него обаче, "Виафот" завежда на 23 август иск за отмяна на решението на събранието от 29 януари и е поискал от съда да спре вписването, докато не се произнесе. В такъв случай на висящ спор и законът, и твърдата практика на съда ясно повеляват спиране и макар и определението да може да се обжалва пред Софийския апелативен съд, това едва ли ще има особен резултат. Източник, близък до "Дунарит", каза, че определението ще бъде обжалвано, както и че в компанията нямат информация за такъв договор и такава промяна в правата на глас не е вписана в книгата на акционерите.

В резултат сделката ще остане на трупчета още неопределено време, докато съдът се произнесе легитимно ли е общото събрание. Или, каквато е вече установената практика при подобни корпоративни схватки, че ще се търсят нови обходни маршрути. Вероятно и от двата лагера.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    contra_banda avatar :-|
    contra_banda
    • + 14

    Подписаният договор от Бисер Лазов е поредната фалшификация и измама на тандема Свиня-Прекъсвач. Целта е грабеж на мечтаните най-големи активи на КТБ. Но, като се наблюдава развитието на кражбата на Виваком, която се опитват да осъществят Велчеви-Пеевски-Борисов и не им се получават пасиансите, очевидно Мустака им е сложил прът в колелото и на двете шашарми. Затова внес свинските медии вият като сирени.

    Нередност?
  • 2
    qdk12501326 avatar :-|
    qdk12501326
    • + 15

    Кюфтака има ли поне едно начинание, което да не представлява врътка, схема, кражба, далавера...Ей така за разнообразие да има една нормална сделка поне...

    Май няма :)

    Тва дето нормалните хора - айтита, инженери, предприемачи, производители, строители го създават цяла година, накрая го опоскват няколко такива дебелаци и капитала изтича в сметките им.

    На времето богатите хора са били интелигентни патриоти, дарявали голяма част от богатството си на обществото, не са крали от него.

    Съвременните чорбаджии комунизма ли ги направи такива нереални говна...или такива са си родени.Акъла не ми го побира, ама за един читав не се сещам.

    Някой сеща ли се или всички са като кюфтака.

    Нередност?
  • 3
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 1
    • + 1

    До коментар [#2] от "qdk12501326":

    "На времето богатите хора са били интелигентни патриоти, дарявали голяма част от богатството си на обществото, не са крали от него.
    "

    Тц - и едно време е било така. А кой какво ще дарява още не е ясно ;)

    Нередност?
  • 6
    kdo52372883 avatar :-?
    kdo52372883
    • + 11

    "Квиии-квииии-квииии!!!... Дайте си ми баницата беее, дайте си ми я! Дон Едуардо ми я хариза, Дедо Боцо и той обеща, че няма да ми пречи да си я излапам сам-самин! Как не въ й срам, какво още искати от мени!" Горката Свинкя, вече доста се поизпоти, докато измисли как да врътне схемата... ми то не било проста работа! Друго си беше навремето с Бай Петко, КЗК му даваше да лапа налява-и-надясно, за нула време му пускаха 'разрешенията'! А пък сега, човек трябва с разни съдии да се разправя, разбираш ли... мъчна, мъчна работа! Единствената питанка в задачата е с каква точно сума Кюфтака (респективно бушон-Роман) е подкупил съдията по делото. Амин за Свин!

    Нередност?
Нов коментар