🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Д банк е готова да кредитира "ТЕЦ Варна" на Ахмед Доган с 22 млн. лв.

Съдлъжници по договора за заем са собственикът на централата "Сигда" и дъщерното й "Пристанище ТЕЦ Езерово"

В последните години публичните появи на Ахмед Доган са почти само при избори
В последните години публичните появи на Ахмед Доган са почти само при избори
В последните години публичните появи на Ахмед Доган са почти само при избори    ©  Юлия Лазарова
В последните години публичните появи на Ахмед Доган са почти само при избори    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Обновяването на контролираната от Ахмед Доган и Данаил Папазов "ТЕЦ Варна" е подсигурено с нови 22 млн. лв. заемен ресурс от Д банк. Договорът за кредит е от 26 февруари, но става видим чак сега от вписан в Търговския регистър залог върху централата и нейни активи в полза на банката, която е собственост на Фуат Гювен.

Сумата вероятно е за течащата реновация на блоковете на ТЕЦ-а, който, след като беше придобит от политиците от ДПС, печели, без да работи, от договори за студен резерв с държавната "Електроенергиен системен оператор". Няма обаче официална информация дали заемът е усвоен.

Новият кредитор на Доган

Самата "ТЕЦ Варна" беше продадена в края на 2017 г. от CEZ на "Сигда" - фирма на семейството на бившия транспортен министър от кабинета "Орешарски" Данаил Папазов. Тогава сделката беше финансирана с 24.225 млн. евро заем от Първа инвестиционна банка. Месеци по-късно през 2018 г. почетният председател на ДПС Ахмед Доган купи 70% дял в "Сигда" за около 1.5 млн. лв. по думите на Папазов. Впоследствие централата стана двигател за изсветляване на имуществото на Доган, като официално придоби боянските му сараи.

Сега, изглежда, "ТЕЦ Варна" диверсифицира финансирането си с втора банка. Според представените документи заемът от Д банк е за 22 млн. лв., което за нейния размер е голяма експозиция. Лихвата е тримесечен Euribor плюс 3.75%, което към момента е 3.75%. Заемът е едногодишен, но с опция за автоматично удължаване до максимум пет години. Освен "ТЕЦ Варна" като съдлъжници в полза на банката са вписани още две дружества - това са "Сигда" и "Пристанище ТЕЦ Езерово". Последното е дъщерно дружество на "ТЕЦ Варна", в което миналата година бяха обособени активите на порта към топлоцентралата, за който бяха обявени мащабни планове за инвестиции, които да го направят конкурент на "Пристанище Варна". Част от залога е и оборудване на "ТЕЦ Варна" на стойност близо 125 млн. лв.

Втора сделка с Гювен

В края на миналата година "ТЕЦ Варна" вече влезе във взаимоотношения с Фуат Гювен. Тогава централата на Доган чрез дъщерното си "Отманли вилидж" купи от компании на банкера дружеството "Варна мода". В него бяха апортирани имоти в близост до боянските сараи и до морските сараи на Доган в областта Росенец край Бургас. А също така и три яхти. Цената на сделката не беше оповестена, но оценката на активите, влезли във "Варна мода", беше над 5 млн. лв.

Гювен, който има турско и българско гражданство, отдавна е считан за един от най-близките и доверени бизнесмени на Доган и за част от обръчите от фирми на ДПС. През годините неговата Д банк е финансирала и други фирми, свързани с партията, включително и такива на депутата Делян Пеевски. Друга обща черта между Доган и Гювен са интересите в областта около Росенец. През 2009 г. чрез една от последните заменки "Елкабел" придобива 83 дка до съседния до парка квартал на Бургас "Крайморие".

Морските сараи на Доган в Росенец формално са собственост на "Хермес солар", която не е пряко собственост на Доган или "ТЕЦ Варна". Те са част от по-голям имот от над 180 дка, който през 2007 г. е продаден от тогавашните пенсионни фондове на "Лукойл" на фирма "Стрейтлайн", която е собственост на кипърската офшорка Troxi Trading Limited. През миналата година за действителен собственик на "Стрейтлайн" бе посочен арх. Калин Тихолов. Той е проектант на морските сараи и управител на споменатата "Отманли вилидж", която е част от "ТЕЦ Варна".

Тихолов трябваше да е колега на Папазов в кабинета "Орешарски", тъй като беше предложен да застане начело на специално създаденото министерство на инвестиционното проектиране, но след остра обществена реакция на поста бе сложен колегата му от УАСГ Иван Данов.

По информация на "Капитал" за 2019 г. "ТЕЦ Варна" отчита 37.4 млн. лв. печалба след 22.8 млн. лв. загуба за 2018 г. В последните години обаче резултатите на централата са силно повлияни от еднократни изкривяващи ефекти - преоценки на активи. Приходите от продажби са в порядъка на 25-30 млн. лв., осигурени предимно от т.нар. студен резерв - вместо да продава ток, тя стои в готовност да се включи при нужда, но получава пари за това от държавната ЕСО. През 2019 г. обаче са отчетени и 56.5 млн. лв. "други приходи", които е възможно да са свързани с обособяването на пристанището в ново дружество.
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    juliano95 avatar :-P
    Julian Mall
    • - 1
    • + 1

    Демир Банк кредитира Ахмед Демир Доган?! Ама какво общо може да има между тази турска банка и проруското ДПС чийто почетен председател е д-р Доган? Даже и имената им са различни?!

    Нередност?
  • 2
    coffee.bean avatar :-|
    coffee.bean
    • + 1

    Д = Доган, Меди Доганов.
    Плюли са си в устите както се казва.........
    Сега и Пеевски ще кредитират

    Нередност?
  • 3
    kdo52372883 avatar :-@
    kdo52372883
    • - 1
    • + 5

    Д-Банк като Доган-банк. Ай сиктир бе!!! А българското гражданство на Гювен-ефенди как е получено? От Сокола ли е, или може би от Шкембе-войвода? Той нали продаваше евтино...

    Нередност?
Нов коментар