Планът за промяна на бюджета: 1.8 млрд. повече за пенсии, помощи за фирми, здраве

Служебният кабинет предлага социална надбавка за пенсионерите с доходи под линията на бедност, която е 369 лв.

Министър на финансите Асен Василев
Министър на финансите Асен Василев
Министър на финансите Асен Василев    ©  Георги Кожухаров
Министър на финансите Асен Василев    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Средно увеличение на пенсиите с 12.5% от 1 октомври, допълнителни средства за здраве и за икономически мерки, ако има нова силна ковид вълна тази есен. Парите за тях са за сметка на повече приходи - с 2.1 млрд. лв. над сега заложените. Така бюджет 2021 дори ще завърши с малко по-малък (с 280 млн. лв.) от предварително планирания дефицит от 4.9 млрд. лв.

Това са основните параметри в предлаганата от служебния кабинет актуализация на бюджета за тази година, които бяха представени от министъра на финансите Асен Василев днес. "Тази актуализация е една стабилна основа да посрещнем евентуална нова тежка ковид вълна. Надявам се да не се налага да правим всички тези нови разходи в здравеопазването и да се окаже, че в края на годината има по-бърза бюджетна консолидация", обясни той. Крайното решение обаче ще е на парламента, където вече има внесени законопроекти (на БСП и на партията на Мая Манолова) за още по-голямо увеличение на пенсиите.

Едрите разходи

Най-едрият нов разход е за социални плащания (575 млн. лв.), като фокус е увеличението на пенсиите. Колко точно средства ще отидат за тях до края на годината не е ясно, защото все още няма публикувани проекти за промяна Закона за бюджета на държавата и на Държавното обществено осигуряване. Но от изказването на Асен Василев се разбра, че от данъци ще бъдат заделени 353 млн. лв., а останалите средства ще се осигурят по линия на очаквано преизпълнение на приходите от осигуровки.

Така идеята е от 1 октомври коефициентът за стаж във формулата за изчисление на пенсията да бъде повишен от 1.2 на 1.35, което ще увеличи пенсиите със средно 12.5%. Социалната пенсия се повишава от 158 на 170 лв., максималната - от 1440 на 1500 лв. Минималната пенсия пък се увеличава, по план, на 340 лв. Това обаче оставя много пенсионери - над 430 хил., под линията на бедност от 369 лв. тази година. Затова и служебният кабинет предлага да бъде въведено социално доплащане за около 340 хил. пенсионери, чиито пенсии за стаж и възраст са под 369 лв. и които нямат други източници на доходи. Добавката ще се отпуска от Агенцията за социално подпомагане (по определени критерии) като за мярката са предвидени допълнителни 35 млн. лв.

Максималният осигурителен доход няма да бъде променян. "Нашето предложение би било за догодина да не се решава с конкретни числа, а да се заложи максималният осигурителен праг да е примерно два пъти или два пъти и половина от средната заплата. Така размерът му няма да се решава административно със Закона за бюджета, а ще е свързан с икономически показатели и ще има предвидимост за работодателите", заяви Василев пред журналисти.

Един от основните фактори за актуализацията на бюджета е очакванията за вълна от новозаразени през есента, базирани на сценарии на здравното министерство. От думите на Асен Василев става ясно, че текущият сценарий залага повторение на ситуацията от ноември и декември миналата година. Затова в ревизията на държавните сметки финансовото ведомство залага 430 млн. лв. допълнително помощи за бизнеса, от които 400 млн. лв. под формата на безвъзмездна помощ за фирми и 30 млн. лв. за авиопревозвачите.

В плана влизат и 335 млн. лв. повече разходи за здравеопазване, от които здравноосигурителни плащания и административна издръжка, продължение на бонусите за медицински персонал, разходи за закупуване на ваксини, резерв за лекарства.

Откъде идват парите

Министерството на финансите е актуализирало нагоре и очакванията си за икономически растеж (3.5%) и инфлация (2% средногодишно) за тази година. Така по сметките на ведомството в бюджета могат да постъпят с 2.2 млрд. лв. повече от планираните приходи до края на годината.

С най-голям принос са приходите от ДДС (850 млн. лв. повече) - основно заради по-високи цени на петрола, 556 млн. лв. повече постъпления от корпоративен и подоходен данък. От здравни и социални осигуровки се чакат общо 335 млн. лв. повече, а освен това и 424 млн. лв. идват от Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС.

Опасенията

Основните резерви по предложената актуализация дойдоха от две работодателски организации (БСК и АИКБ) и те са свързани с опасенията дали се стъпва на здрава основа - ако очакваните приходи в повече се дължат основно на проинфлационни фактори, те може да се окажат временни. В същото време се залагат разходи, които не могат да свият при нужда.

"Може би това са временни приходи. Миналата година цената на петрола падна на 8 долара, а сега е 80. Динамиката в световната икономика е голяма и всичко това може да се промени бързо. И когато временни приходи разходваме за постоянни разходи, много трудно после тези разходи могат да се намалят", казва Добрин Иванов от АИКБ.

"Спокойно може да се мине към повече разходи и по-голям дефицит едновременно. Защото икономиката все още се възстановява и сме далеч от предкризисна траектория. Бюджетът трябва да остане стимулиращ и тази и следващата година", каза икономиста от "Отворено общество" Георги Ангелов.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fpd1488699386518396 avatar :-|
    Ivan Mitev
    • + 2

    Сегашното неправилно управление на държавно ползване на левове е важна причина за неограничени щети.
    С грешката при емитиране на пари – 2020 г. бе по-трудна от 2019 г.
    2021 г. ще е по-мъчителна от 2020 г. и със запазена насока.
    Кардиналния проблем е лошото управление на държавна употреба на пари.
    Сега пенсиите се плащат с допълнителни пари от държавни заеми. Увеличението на пенсиите с какви пари ще се плащат?
    Все още обществеността пренебрегва, че със запазване на злокобната парична процедура е невъзможна устойчива пенсионна система.

    Няма да е все така.
    За устойчиво развитие на Република България е необходимо със защита срещу щети подобрено управление на държавно ползване на пари.

    Нередност?
  • 2
    hgg21387465 avatar :-|
    hgg21387465

    Този министър оставя много добри първи впечатления. Доста е обран в изказванията си, има логика в тях и доста добро познаване на материята. За разлика от него, младежът Пеканов е доста хаотичен и емоционално нестабилен. Дано Василев запази поста си, за да въведе малко ред в хаоса :), който ГЕРБ успяха така умело да създадат.

    Нередност?
Нов коментар