🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Туризъм, пътища и нова болница: как ще се развива Бургас занапред

Срещата на бизнеса в Бургас и региона, организирана от "Капитал", събра местната власт и бизнеса на дискусия за икономиката в областта

Кметът на община Бургас Димитър Николов сподели, че градът не трябва да излиза от сянката на туризма, а по-скоро да се работи по удължаване на сезона
Кметът на община Бургас Димитър Николов сподели, че градът не трябва да излиза от сянката на туризма, а по-скоро да се работи по удължаване на сезона
Кметът на община Бургас Димитър Николов сподели, че градът не трябва да излиза от сянката на туризма, а по-скоро да се работи по удължаване на сезона    ©  Тодор Ставрев
Кметът на община Бургас Димитър Николов сподели, че градът не трябва да излиза от сянката на туризма, а по-скоро да се работи по удължаване на сезона    ©  Тодор Ставрев
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

По-дълъг туристически сезон, нови пътни връзки и нова детска болница. Това са част от предпоставките за по-добра бизнес и градска среда, които местната власт, бизнесът и експерти в проектите споменаха по време на срещата на бизнеса в Бургас и региона, част от поредицата "Капитал Градове".

В първия панел взе участие Димитър Николов, кмет на Бургас, а в този на тема градска среда и проекти вижданията си споделиха Борислава Габровска, съветник към Европейски консултантски център по инвестиционни въпроси към Европейска инвестиционна банка, Димитрина Апостолова, регионален мениджър "Корпоративни продажби" на Vivacom за Бургас и Ямбол, и Ива Петкова, директор дирекция във Фонд за устойчиво градско развитие и ключов експерт във Фонд за устойчиви градове.

Те споделиха опита си от работата с общината, но и какво е необходимо за гладка работа и ефективни инвестиции, които наистина да се отразят на качеството на живот в града.

Какво разказа кметът

"Не бих казал, че Бургас трябва да излиза от сянката на туризма, напротив - мисля, че трябва да се мисли за разширяване на времевото покритие на туризма и удължаване на сезона", каза Димитър Николов. Той отбеляза, че около 50 хил. души в бургаския регион са ангажирани в бранша. Разширението на туризма извън летния сезон би могло да се случи със спортни събития и по-добро популяризиране на исторически забележителности, спомена кметът. Според него компаниите от аутсорсинг сектора могат да проявят интерес към града заради хората от туристическия сектор с познания на чужд език.

И все пак привличането на нови инвеститори е от значение. "Moже би за наше нещастие тук няма активен частен субект, както е например Пловдив и Тракия икономическа зона. Завиждам на Пловдив, защото има активен частен субект. Тук, в Бургас, частният бизнес се е фокусирал върху бизнеса с недвижими имоти и строителството на жилища и предприемаческите активности в посока осигуряване на възможности за развитие на индустриални производства са изцяло в ръцете на общината."

Индустриалният парк на Бургас се разширява и в момента (повече за това може да видите тук).

От значение са и транспортните връзки, като Бургас и съседните общини ще работят по свързани интегрирани проекти в новия програмен период, за да се изградят четирилентови пътища. Така ще се постигне свързаност със Средец, Айтос, Царево и Малко Търново, като тази инфраструктура може да провокира инвестиции, коментира Николов. Конкретно за пътя Бургас - Царево той обясни, че е направено проектиране и екооценка, но се е оказало невъзможно да се разшири сервитутът на съществуващото трасе, защото преминава през защитена зона, включително и резерват. В момента се разглеждат две алтернативи.

"Ако останалите общини - Созопол, Приморско и Царево, активно ни съдействат, включително с финансиране за проектиране, може би в старта на новия програмен период Агенция "Пътна инфраструктура" като бенефициент може да кандидатства с готов работен проект с оценка за въздействие. Това зависи от съдружието на няколко местни и юридически субекта", каза кметът.

Един от най-големите проекти в града - "Арена Бургас", който вече струва над 75 млн. лв. и се изгражда седем години, е почти готов, твърди той, като допълни, че оставали дребни довършителни дейности. Проектът поглъща все повече и повече пари, но засега не е в експлоатация. По думите на кмета принципалът, дружеството "Академика 2011" към министерството на спорта, трябва да реши кога да стартира дейностите там. "Според мен до края на лятото, ако се напъне строителната фирма и се упражни още по-сериозен контрол, тя може да бъде готова съвсем скоро", каза Николов.

Новата детска болница

Европейската инвестиционна банка съдейства на Бургас по работата за бъдещата детска болница в града.

Борислава Габровска обясни, че предоставят безвъзмездна техническа помощ на община Бургас и да й помогнат да се подготви за изграждането на болницата. Консултантите разработват предпроектно проучване, план за финансиране, план за последващите обществени поръчки, които да са основата на проекта. "Проектът не се състои само в това да построим една сграда и да я оборудваме, а той е един жив организъм, който трябва да може и да се адаптира към бъдещите нужди на пациентите", каза тя. На 26 април тази година се е провела първата среща между екипа от Бургас и консултантите и работата върви. Все още няма ясна прогнозна стойност, тъй като тепърва предстои проектирането и яснота по финансирането.

Може да гледате запис на срещата тук.

Новостите в града

Ива Петкова, директор дирекция във Фонд зa устойчиви градове, сподели, че през 2018 г. фондът беше избран от Фонда на фондовете да изпълнява функциите на фонд за градско развитие в Южна България и именно община Бургас е била първата, която е кандидатствала с проект. Той е бил реконструкцията на Дом на нефтохимика, а след това и за тази на библиотеката. Освен това фондът съдейства по още четири туристически обекта, сред които е и рибарското селище Ченгене скеле.

Петкова уточни, че работата по тези проекти върви гладко и до голяма степен това се дължи и на административния капацитет в бургаската община. Тя обаче отбеляза и че из страната общините се притесняват от заеми, каквито фондът предлага, но при кредитите има повече идея зад проектите, повече потенциална възвръщаемост и съответно той има повече добавена стойност. Трябва да има баланс между финансови инструменти и безвъзмездна помощ, за да може средствата наистина да постигнат осезаем ефект, казва Петкова.

Димитрина Апостолова, регионален мениджър във Vivacom, разказа, че компанията също има опит по партньорства с общината - например проектът за видеонаблюдение в града, като досега е изградено в кварталите "Меден рудник", "Брястовец", "Победа", "Черно море", а в момента се работи в "Сарафово".

Апостолова има наблюдения и по Плана за интегрирано развитие на Бургас 2021 - 2027г., който в момента е на обществено обсъждане, и обясни, че там е заложено разширение на 5G мрежата, за да се достигне до 100% покритие в близкото бъдеще.

Защо в някои градове обаче тези проекти са по-успешни, а в други има "ремонт на ремонта", е основният въпрос. Според Апостолова потенциалният ключ към успеха е в по-активен местен бизнес, както и мислене в една посока от страна на община и частен сектор. Тя сподели впечатления, че малките и средните предприятия в региона на Бургас все още са плахи към дигитализацията и интересът им към умни решения се свежда до наличие на сайт, касов апарат и това е. Именно компаниите също трябва да са двигател на промяната в града.

Ива Петкова подчерта значението на комуникацията с обществеността, когато се осъществява такъв проект - дали е ремонт на улица, на библиотека или туристическа атракция, местните трябва да знаят какво се случват и да могат да коментират плановете на общината. Борислава Габровска сподели, че за успеха на проектите е основно партньорството и откровеността между участниците.

Все още няма коментари
Нов коментар