🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Влиянието на инфлуенсърите в България намалява

Все по-малко лидери на мнение харесват или използват марките, които рекламират, показва проучване на MSL и Pragmatica

Бюлетин: Маркетинг и реклама Маркетинг и реклама

Получавайте най-важното и интересно от маркетинга: новини, рекламни кампании, обяви за работа

Храни, напитки, перилни препарати, козметика, телефони и автомобили са само малка част от продуктите, които популярни личности рекламират в в постовете си в социалните мрежи през снимки и видеа. Някои от тях са събрали последователите си чрез работата си, като актьори, музиканти, треньори, лекари или гримьори. Други през годините целенасочено са градили имиджа си чрез атрактивен за публиката начин на живот и съдържанието, което споделят. Така инфлуенсърите се превърнаха в сравнително лесен комуникационен канал за рекламодателите, през който с малка инвестиция могат да стигнат до по-голяма аудитория.

Какво искат рекламодателите и какво дават инфлуенсърите

В годините обаче предпочитанията на компаниите се промениха. В началото те целяха да достигнат повече хора през т.нар. макро инфлуенсъри, които имат голям обхват. Сега рекламодателите често избират да си партнират с популярни личности с по-тясна, но конкретна аудитория. Това показва годишното проучване "Пулсът на инфлуенсър маркетинг пазара в България", изготвено от агенциите MSL, част от комуникационната група "Publicis Groupe България" и Pragmatica, което обхваща 600 потребители, 25 компании и 112 инфлуенсъри. През 2023 г. 32% от компаниите предпочитат да работят повече с експерти, а 16% с нано-инфлуенсъри.

88% от рекламодателите посочват, че за тях е важно да си партнират с човек, който най-точно ще отговори на бранд същността им, а за 64% е важно той да може по естествен начин да разкаже бранд посланията. Сред ключовите изисквания на брандовете е инфлуенсърите, с които си партнират, да не работят с техни конкуренти. В проучването тази година 40% от компаниите посочват, че това е важно за тях, докато миналата година това се е отнасяло за 24% от респондентите. На различно мнение обаче са популярните личности, като 45% от тях посочват, че биха работили с конкурентни марки.

По всичко личи, че докато очакванията на рекламодателите се повишават, лидерите на мнение биха правили все повече компромиси. По данни от прочуването тази година 39% от инфлуенсърите избират да работят с марки, които обичат и ползват в ежедневието си, което е над два пъти по-малко спрямо 2022 г. Само 25% от тях работят с марки, които са любопитни да тестват в сравнение с 62% миналата година. През 2022 г. 44% от лидерите на мнение посочват, че биха работили с рекламодатели, които имат интересна кампания. Тази година на това мнение са само 8% от респондентите.

С цел развлечение

През 2023 г. 63% от потребителите посочват, че използват съдържанието на инфлуенсърите за разтоварване и забавление, спрямо 57% година по-рано. За 44% от тях е важно лидерите на мнение да носят позитивно излъчване, а за 21% да дискутира интересни теми. Затова не е изненада, че съдържание, свързано с пътувания, красота и мода предизвиква най-голям интерес сред аудиторията.

Социалните мрежи продължават да бъдат предпочитания канал за достигане до подобен тип съдържание. Лидер сред тях е Instagram за 71% от хората, следвана от Facebook (58%) и YouTube (53%). В България TikTok все още остава на заден план и е предпочитана от едва 23% от анкетираните.

В социалните мрежи тази година видеото е най-успешният формат за инфлуенсърите, следвано от сторитата, които през 2022 г. са били водещи. Рекламодателите от своя страна също планират най-много видео съдържание в кампаниите си с инфлуенсъри, следвано от сторита и снимки.

Доверие в лидерите на мнение

С увеличаването на популярните личности онлайн, намалява доверието на хората към тях. По данни от проучването на MSL и Pragmatica 82% от потребителите посочват, че информацията, която лидерите на мнение споделят по-скоро не е обективна. Общо 35% от респондентите тази година пък казват, че инфлуенсърите губят доверието им, а 37% биха спрели да следват човек, който е замесен в обществен скандал.

Освен реакцията на аудиторията е важна и реакцията на рекламодателите. През август остра реакция имаше покрай случая с бруталното насилие над момиче в Стара Загора. Тогава бе припомнен стар епизод на видеокаста "При ТоТо" с водещ Йонислав Йотов (Тото), в който гостът - баскетболният треньор Тити Папазов, разказва как е остригал косата на бивша приятелка. Заради общественото недоволство тогава "Куадрант бевъриджис", бутилиращата компания на PepsiCo в България, прекрати сътрудничеството си с Тото, който беше рекламно лице в последната им кампания.

Едно от решенията за пълен контрол над съдържанието могат да бъдат т.нар. виртуални или AI инфлуенсъри. Те са несъществуващи личности, генерирани според желанията и нуждите на рекламодателите. Макар в САЩ да набират все по-голяма популярност, в България 40% от потребителите са чували за тях, а само 11% следват подобни популярни виртуални "личности", посочват още данните от проучването.