Коронавирус в България и по света
Коронавирус в България и по света
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
6316 споменавания в статии

Грузия

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

    Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Руско-грузинската война

Руско-грузинската война е петдневен военен конфликт между Русия и Грузия заради две автономни области в грузинската държава - Абхазия и Южна Осетия. Тя де факто приключва процеса на отделяне на двете провинции от Грузия, започнал с войните в Южна Осетия през 1991-1992 г. и в Абхазия през
1992-1993 г.

Според официалния доклад на комисия на ЕС, получила мандат за разследване от Грузия и Русия, военните действия започват в нощта на 7 срещу 8 август 2008 г., чрез масирана грузинска артилерийска атака срещу южноосетинската столица Цхинвали. Taка Тбилиси, в нарушение на международното право, провокира Русия да отвърне на удара под предлог, че предотврятава грузински геноцид в Южна Осетия и защитава руски граждани и миротворци в региона.

На 8 август руски военни части започват придвижване през границата в Южна Осетия, както и бомбардировки на грузински цели по цялата територия на страната. На 9 август руският флот дебаркира на крайбрежието на Абхазия, където заедно с абхазките военни части руснаците отварят втори фронт срещу Грузия. В следващите няколко дни, съкрушавайки съпротивата на грузинската армия, руски военни части навлизат дълбоко в грузинска територия (на 40 км. от столицата Тбилиси), окупирайки няколко големи града в страната.

Конфликтът приключва с подписването на мирно споразумение, договорено от френския президент Никола Саркози. Въпреки че примирието е постигнато на 12 август, а договорът - подписан на 16, престрелките продължават още няколко дни. Русия се изтегля от грузинска територия, но оставя под свой контрол двете окупирани провинции - Абхазия и Южна Осетия, които провъзгласява за независими. Те са признати още само от Никарагуа и Венецуела.

ЕС обвинява Москва в използването на "непропорционална" сила срещу грузинската агресия, а грузинският президент Михаил Саакашвили твърди, че страната му е обект на руска атака заради стремежа си към ЕС и НАТО. Хуманитарните организации обвиняват и Русия, и Грузия, и Южна Осетия за жестокост, военни престъпления и дори етническо прочистване по време и след войната. В нея загиват около 850 души, а над 100 хил. са прогонени от домовете си.

Няма намерени резултати за Грузия


Още от Капитал
Наемопад при софийски жилища

Свитото търсене сваля офертните цени. При предоговаряне се стига до 20 - 30% отстъпка за период между един и три месеца

20% лято

Морският туризъм се потапя в най-тежкия си сезон, който в най-оптимистичния сценарий ще изпари половината приходи

Новият син папа

Наско Сираков няма финансовия ресурс да издържа "Левски", но разполага с доверието на феновете

Епидемията от COVID-19 в Русия е много по-тежка, отколкото Кремъл признава

Подобно на своя съветски предшественик, системата на Владимир Путин е пълна с лъжи

Хелзинки вместо Холивуд

Отварянето на салоните и галериите носи възможност да се потопим в киното на финландския режисьор Аки Каурисмаки (и да го разберем)

Децата (не) са добре

Ефектите на пандемията и изолацията върху малки, големи и още по-големи