🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Заразата се разпространява: Kрипто кредиторът Genesis спря тегленията

Един от най-големите организатори на финансиране с цифрови активи посочи за причина сътресенията след фалита на FTX

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Поделението за крипто кредитиране на инвестиционната банка Genesis Global Trading временно спря организирането и обратното изкупуване на нови заеми, съобщи Financial Times. Това е поредният епизод от драмата, която предизвика фалита на борсата FTX в края на миналата седмица и последвалите тегления на средства от борси и спад в цените на криптовалути.

Genesis Global обслужва институционална клиентска база, като в края на третото тримесечие са имали над 2.8 милиарда долара общи активни заеми, според уебсайта на компанията, но според FT са организирали кредитиране за над 130 млрд. долара през миналата година. В резултат на спирането им в сряда се забавиха тегления на средства и от един от продуктите на борсата Gemini Trust, с която имат делови отношения.

Компанията майка на Genesis е DCG, която е собственик и на Grayscale. Те са един от най-големите собственици на биткойн в размер на 11 млрд. долара. В групата е и сайтът за крипто новини CoinDesk.

"Разбираме колко предизвикателна беше изминалата седмица поради въздействието на новините от FTX. В Genesis сме изцяло фокусирани върху това да направим всичко възможно, за да обслужваме нашите клиенти и да се ориентираме в тази трудна пазарна среда", написаха от Genesis в туит.

"Нашият приоритет №1 е да обслужваме нашите клиенти и да запазим техните активи."

Genesis играе ключова роля на пазарите на цифрови активи с фиксирана доходност. Базираната в Ню Йорк група позволява на клиентите да заемат своите монети в замяна на доходност от до 10%, като същевременно предоставя подобни услуги за групи, включително борсовия оператор Gemini. От своя страна борсата заема монети на институции като хедж фондове и други.

Временното спиране на Genesis се прехвърли и върху борсата Gemini Trust на братята Камерън и Тайлър Уинкълвос. При нейния продукт Earn има забавяне на тегленията. Gemini Earn е един от основните кредитори на Genesis с продукт, който цели да генерира доходност за своите клиенти, както и да им осигури бързо изтегляне на средствата.

Забавянето обаче не се е отразило на други услуги на базираната в Ню Йорк компания, според нейно съобщение.

Камерън и Тайлър Уинкълвос са бившите бизнес партньори на Марк Зукърбърг, като са го обвинявали, че е откраднал идеята им за Facebook.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    umv16206834451053261 avatar :-|
    Peter Tomov
    • - 1
    • + 1

    През лятото спорех с мй приятел в София за криптовалутите. Моята позиция беше, че подобно на повечето пирамиди, борсите за търгуване на крипто ще изгърмят една след друга. И тогава тежко и горко на хората и организациите, които са си вложили парите в втях. Преди време в интервю по телевизията тук в Щатите един от най-опитните инвеститори, Уорън Бъфет заяви, че никога няма да вложи и един цент в крипто. Бъфет изглежда е прав. Криптовалутите са нерегулиран, много рисков бизнес. Според Yahoo Financial скандалът с FTX ще засенчи този преди години с финансовата пирамида на Барни Медоф. Той влез в затвора за много години почина там. Вложителите му бяха изиграни и загубиха милиарди. Общо схемата бе за над $64 милиарда. Сега става дума за половината от тази сума, но засегнатите са около 1 милион.

    Нередност?
  • 2
    svetlozar_savov avatar :-P
    SS
    • - 1
    • + 2

    По добре дибела пачка шумолящи банкноти в шепата отколкото виртуални такива в облака ...

    Нередност?
  • 3
    drkskwlkr avatar :-P
    Иван Арнаудов
    • + 1

    До коментар [#1] от "Peter Tomov":

    Дали дадена криптовалута е регулирана или не, не означава дали ще се раздават заеми без покритие или не. БНБ като регулираше КТБ, та какво стана? Самият пример с Бърни Мадоф илюстрира точно същото.

    Проблемът не са регулациите, а талазите от тъпи хора с пари за затриване, които при нулева или отрицателна доходност на държавните ценни книги слушат как някакви льохмани им обещават от 10% до 50% годишна доходност и се мятат с главите напред в празния басейн. В момента ставаме свидетели на хорска лакомия и тъпотия, каквито имаше в България в началото на 90-те години с "Лайфчойс" и подобните нему. Срещу тъпота и лакомия държавни регулации не са измислени.

    Нередност?
Нов коментар