Държавата е в мъртва хватка - колко по-лошо може да стане

Политическата криза

Така започна в сряда новата сесия на парламента в бившия Партиен дом на БКП
Така започна в сряда новата сесия на парламента в бившия Партиен дом на БКП
Така започна в сряда новата сесия на парламента в бившия Партиен дом на БКП    ©  Георги Кожухаров
Така започна в сряда новата сесия на парламента в бившия Партиен дом на БКП    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ясен Бояджиев в коментар за "Дойче веле"

Изминаха над 50 дни от началото на протестите, а един въпрос продължава упорито да тегне над тях: каква алтернатива ще произведат те? И няма ли опасност тази алтернатива да се окаже по-опасна от днешното управление?

Въпросът, разбира се, е важен. Разбира се, че трябва да се мисли и говори за онова, което може да последва след евентуалните оставки и предсрочни избори. Разбира се, че опасности дебнат отвсякъде. Но прекаленото концентриране върху този въпрос е донякъде безплодно и безсмислено. Защото протестът не е някакъв елитен клуб с входни карти. Няма как да бъде направляван и моделиран, така че да се попречи на когото и да било да се прикачи към него, за да се опита да извлече от гражданското недоволство някакви политически дивиденти за себе си. А и опасностите са донякъде преувеличени, защото, каквото и да става, е много спорно дали изобщо е възможно днешното положение да се влоши още повече.

Сянката на 2013

Онези, които се тревожат най-силно от възможните бъдещи развития, изтъкват две основни заплахи. Първата е свързана със сянката на събитията от 2013-2014. Тоест с вероятността и сегашните протести да родят политическа комбинация, която, вместо да се заеме с реформи, да съхрани днешните задкулисни властови схеми, зависимости и влияния и да възпроизведе действащия олигархично-корупционен модел.

За действащия олигархично-корупционен модел няма бързо и лесно решение, но дословното му повторение едва ли е възможно.

Демонтирането на този модел, разбира се, е трудна задача, която няма бързо и лесно решение. Но дословното му повторение едва ли е възможно. Защото крепящата го политическа конфигурация бе така разтърсена, че във властовата конструкция се появиха трудно възстановими пукнатини. Затова може да се каже, че и без оставки протестите частично вече постигнаха успех.

Във всеки случай е трудно да си представим някакво развитие, при което нещата могат да станат по-зле, отколкото са в момента.

Държавата и без това е захваната в мъртва хватка, институциите са обезсилени и подчинени, стълбовете на демокрацията като върховенството на закона, частната собственост и свободата на словото са силно подкопани.

Геополитическата ориентация

Втората сочена заплаха, свързана с протестите, е да не би те да доведат на власт сили, близки до Русия и Кремъл, които да поставят под съмнение геополитическата ориентация на страната. По принцип тук такава опасност винаги съществува. Но вторачването в нея именно във връзка с протестите означава да си затворим очите, че геополитическата ни ориентация и без това е силно компрометирана и е по-скоро на пропагандно-декларативно, отколкото на същностно ниво.

Заради обстоятелствата, за които вече стана дума, управлението в България прилича повече на путинската авторитарно-олигархична система, отколкото на европейския демократичен модел. Колкото до интересите на Кремъл и Русия: въпреки лозунгите и символичните жестове те и досега на практика са много добре защитени, в енергийните проекти например. Тъй че и по отношение на втората заплаха положението едва ли може да се влоши.

Какво да се прави

Предупреждаващите за тези заплахи всъщност поне на думи подкрепят протестите. Но се страхуват от бъдещето, в случай че те постигнат целите си. По тази логика обаче излиза, че всички трябва да скръстим ръце и да изчакаме, докато алтернативата, която ни харесва, укрепне достатъчно, за да помете статуквото.

Нещата обаче никога не се случват по този начин и гаранции за успех няма. А статуквото само това чака.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    voda avatar :-|
    The investor
    • - 13
    • + 1

    Жалки и заблудени протестиращи...

    Нередност?
  • 2
    katia_1 avatar :-|
    Rational
    • + 10

    Атаката срещу Хиполенд показва как няКОЙ е завладял всички институции, регулиращи бизнес средата. Полицейското насилие показва, че са завладени силовите структури. Случаят Осемте джуджета посочва овладяването на съдебната система. Ако сега не се опитаме да си изчистим държавата, много скоро ще бъде твърде късно.

    Нередност?
  • 3
    lyuboboy avatar :-|
    Lyubomir Georgiev
    • + 3

    Всички днешни безкрайно втръснали пасквили за всеобща любов,мир и айде да се гушнем звучат много тъпо.Основният диспечер на биещите Антон Златанов,написал и той тирада.Именно този тип десетки години се занимава с футболните агитки.Безсрамен лъжец !Това е човека,който ги познава детайлно.Не само не реагира,а даже получиха стимул от нега във вид на безнаказаност.
    Специализираната прокуратура се е самосезирала за ОПГ кпрямо Биволъ,така наречения "контрапротест" събира подписи за съдебни действия срещу отровното трио.Какво и как ще се случи и как ще се развие ситуацията,доста сложен въпрос.

    Нередност?
Нов коментар