🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

България е в Топ 3 по нетен износ на ток в Европа, изпреварва Испания и Франция

Страната изнася 33% от вътрешното си потребление на електроенергия и съответно печели от това почти 3 млрд. лв. за 6 месеца.

Цените на свободния пазар на ток през август продължават да са над 600 лв на мвТч
Цените на свободния пазар на ток през август продължават да са над 600 лв на мвТч
Цените на свободния пазар на ток през август продължават да са над 600 лв на мвТч    ©  Цветелина Белутова
Цените на свободния пазар на ток през август продължават да са над 600 лв на мвТч    ©  Цветелина Белутова
Темата накратко
  • България е изнесла нетно 6.6 тВтч ток към държавите наоколо за полугодието
  • Това е осигурило на енергийните дружества приходи от почти 3 млрд. лв.
  • От най-големия износител преди, Франция сега е принудена да внася ток през 2022 г.

България е на трето място в Европа по нетен износ на електроенергия в абсолютни стойности за първата половина на 2022 г. Данните на енергийния тинк танк Enappsys показват, че страната е изнесла нетно 6.6 тВтч ток към други държави, като най-често това са съседните Румъния, Гърция, Турция, Северна Македония, Сърбия.

Спрямо предишното полугодие България се изстрелва с 3 места напред в класацията, като това се дължи главно на спада в нетния износ на Франция, Норвегия и Чехия, отколкото на голям процентов ръст на българското производство.

По груби сметки приходите от продажбата на ток зад граница са донесли 2.6 млрд. лв. през първите 6 месеца на тази година. Това е така заради много високите цени на тока на свободния пазар - средно 400 лв на мВтч.

Това ясно показва, че в България няма енергийна криза, която може да остави страната на "на тъмно и студено". Напротив българските мощности задоволяват всички вътрешни нужди и има огромен излишък на ток. Подобни апокалиптични варианти се изнасят в последните дни от представители на служебното правителство, като акцент е липсата на газ и съответно- вероятността да няма нужното гориво за производство на топлоенергия. От заплаха за топлофикациите това обаче беше преекспонирано в заплаха за цялото население и всички енергийни потребители в идващите зимни месеци.

От чисто финансова гледна точка високите цени на електроенергията в Европа всъщност носят дивиденти на България защото чрез износа на ток българските енергийните дружества регистрират огромни приходи. Разбира се, тези пари впоследствие се използват за компенсация на скъпия ток на българския бизнес. Одобреният до края на годината механизъм сложи таван от 250 лв. на мВтч като всичко над него се поема именно от държавата.

Много вероятно е приходите от износа през втората половина на 2022 г. да са още по-големи, тъй като цената на електроенергията продължава да се увеличава заради поскъпването на природния газ, който в Западна Европа се ползва като гориво в ТЕЦ-овете за производство на ток. Средните котировки на енергийната борса в България към средата на август са по 640 лв./мВтч.

Най-голям дял в износа на електроенергия имат АЕЦ "Козлодуй" и топлоелектрическите централи, които не са зависими от внос на въглища, а се възползват от лигнитните залежи на страната.

Кой е най-големият износител на ток в Европа

Един от най-големите износители на ток в Европа традиционно е Франция. Френските ядрени централи на дневна база балансират целия регион, включително и голямата икономика на Германия.

Поради редица аварии и блокажи в последните месеци голяма част от ядрените централи бяха в неизправност. Към средата на август само 55% от производството на ток в страната идва от ядрена енергия, докато преди една година този процент е бил 74. В пикови моменти Франция е изнасяла по 8.5 гВтч на ден, а в момента това число е 0.

Затова сега нетния износ е отрицателен и страната фактически разчита на чужда електроенергия, за да поддържа икономиката си през първата половина на 2022 г.

Спадът при Франция е и причината за голямото разместване в челните места по нетен износ на електроенергия. След Швеция, най-много ток изнася Германия и това е най-вече, за да може да се балансира Централна Европа, която не може да разчита на френските централи.

Нетният й износ е 15.4 тВтч, което е двойно повече от това, което страната е изнесла през втората половина на миналата година. Немалка част от тази електроенергия бива произведена от въглищни централи, които първоначално работеха на природен газ, но заради високата му цена, през последните месеци се връщат към стария енергоносител.

Кой колко изнася

Друг критерии, по който България се класира високо е износа на ток като процент от потреблението на страната - за полугодието той е 33%. Като единствено Босна има по-добро съотношение в Европа с 35.5%. Средното потребление на страната за миналата година е 38 тВтч, т.е около 19-20 тВтч за 6 месеца.

Този показател има най-голямо значение, тъй като не сравнява износа в абсолютни стойности между различните държави (Германия например има в пъти по-голямо енергийно производство от българското), а взима предвид процентно спрямо потреблението на страните и потенциала за производство.

С други думи, България произвежда много повече, отколкото има нужда на вътрешния си пазар. Като разликата със съседните Гърция и Румъния е огромна- те внасят повече, отколкото изнасят и потреблението им зависи от доставките от други държави. Съответно зависимостта им в потреблението на ток е 11.2% и 3.9%.

България можеше да има още повече износ на електроенергия, ако голяма централа като ПАВЕЦ "Чаира" работеше, а не беше аварирала изцяло поради съмнителна поддръжка през годините. Освен това при по-добро развитие на ВЕИ сектора през годините и изграждане на вятърни и соларните мощности, енергийният сектор в държавата можеше още повече да се облагодетелства от кризата и високите цени на тока в цяла Европа в пиковите за централи часове.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 7
    • + 1

    А можехме да затворим тецовете и да сме на внос.. голяма излагация за ликвидаторите на България.

    Нередност?
  • 2
    popopo avatar :-|
    popopo
    • - 1
    • + 4

    До коментар [#1] от "mickmick":

    Глупости.

    Нередност?
  • 3
    qgq431135442 avatar :-|
    qgq431135442
    • + 2

    Вода гази - жеден ходи.

    Малко тъпо ние да си произвеждаме достатъчно ток ама въпреки това да ни е скъп щото някои зелени идиоти са си затворили централите.

    Нередност?
  • 4
    hold_kjeft avatar :-|
    hold_kjeft
    • - 1
    • + 3

    Да произвеждаш ток над четири пъти повече от това което цялата страна харчи. Да си нетен износител. Но гражданите ти и бизнеса да плащат 300-500 евро на мвч . И после хляба било поскъпнало.

    Нередност?
  • 5
    gscaler avatar :-|
    gscaler
    • - 1

    "От чисто финансова гледна точка високите цени на електроенергията в Европа всъщност носят дивиденти на България защото чрез износа на ток българските енергийните дружества регистрират огромни приходи. Разбира се, тези пари впоследствие се използват за компенсация на скъпия ток на българския бизнес. Одобреният до края на годината механизъм сложи таван от 250 лв. на мВтч като всичко над него се поема именно от държавата."

    Предполагам нямате много престава от цени за битови потребители и за бизнеса.
    До коментар [#4] от "hold_kjeft":

    Нередност?
Нов коментар