🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

ЕЦБ предупреди за възможен хаотичен спад на цените на жилищата в еврозоната

Поскъпването на ипотеките правят домовете недостъпни за домакинствата

Пазарите с преобладаваща плаваща ипотека са изправени пред най-големи изпитания поради задържащата се инфлация
Пазарите с преобладаваща плаваща ипотека са изправени пред най-големи изпитания поради задържащата се инфлация
Пазарите с преобладаваща плаваща ипотека са изправени пред най-големи изпитания поради задържащата се инфлация    ©  Reuters
Пазарите с преобладаваща плаваща ипотека са изправени пред най-големи изпитания поради задържащата се инфлация    ©  Reuters
Имоти

Бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи за развитието на пазара на недвижими имоти в България и по света.

Темата накратко
  • Към март 2023 г. средният лихвен процент по ипотечните кредити в еврозоната е 3.4%, което е с почти 2 пр. пункта повече в сравнение с предходната година.
  • По-високите разходи по заемите увеличават риска от просрочване на кредитите от предприятия и домакинства.
  • Приключените сделки са спаднали с 30%, което от своя страна забавя растежа на цените на имотите.

Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че високите лихвени проценти по ипотечните кредити правят жилищата недостъпни за домакинствата и непривлекателни за инвеститорите, което може да доведе до "хаотичен" спад на цените им в ЕС. Към март 2023 г. средният лихвен процент по кредитите за покупка на жилище в еврозоната е 3.4%, което е с почти 2 пр. пункта повече в сравнение с предходната година. Това увеличение беше изтъкнато като риск в публикувания миналата седмица Преглед на финансовата стабилност на ЕЦБ.

От миналия юли ЕЦБ повишава лихвените проценти, за да се бори с инфлацията. Според вицепрезидента на ЕЦБ Луис де Гиндос въпреки срива на няколко американски банки и кризата в Credit Suisse банките в еврозоната са "доказали своята устойчивост". Миналата сряда той заяви, че тези събития са послужили като "мощно напомняне за важността да се гарантира, че основите на банковата система са стабилни".

В доклада обаче се предупреждава, че по-високите разходи по заемите увеличават риска от просрочване на кредитите от предприятия и домакинства, което повишава кредитния риск за банките и другите кредитори, тъй като слабият растеж и високата инфлация вече са довели до повече фалити.

Въпреки тези опасения в доклада се изказва предположение, че рискът от по-широка финансова криза остава "овладян", тъй като печалбите на европейските банки достигнаха 15-годишен връх през миналата година. По-високите лихвени проценти са увеличили приходите, но в доклада се посочва, че може да се наложи банките да "заделят повече средства за покриване на загуби и за управление на кредитните си рискове".

Въздействието на най-рязкото увеличение на лихвените проценти в историята на ЕЦБ започва да се усеща и в други сектори. Търсенето на кредити намаля сред предприятията и потребителите, както и в сектора на търговските имоти. Приключените сделки са спаднали с 30%, което от своя страна забавя растежа на цените на имотите.

По-нататъшен спад на цените може да "стане безразборен", особено в страни, където преобладават ипотеките с променливи лихви, пише ЕЦБ. Най-висок дял на този тип кредитиране се наблюдава в балтийските страни, Испания и Португалия, което прави регионите значително по-рискови.

Според МВФ цените вече падат

Международният валутен фонд (МВФ) също засегна въпроса относно състоянието на пазара на недвижими имоти в Европа в последната си регионална икономическа перспектива. Според институцията намалението на цените вече е започнало, като за пример се изтъкват Швеция, Чехия и Дания, където стойността на имотите е намаляла с около 6%.

Положението би се влошило допълнително, в случай че пазарите преоценят рисковете от инфлация и финансовите условия се затегнат повече от очакваното. Това би могло да доведе и до увеличаване на ипотечните плащания, което би намалило покупателната способност на потребителите и в определени случаи да се достигне точка, в която те изпаднат в неплатежоспособност.

"Емпиричните модели, свързващи цените на жилищата с основните им двигатели, сочат надценяване с 15-20% в повечето европейски страни. Ето защо с лихвите по ипотечните кредити, които все още се покачват, а реалните доходи са намалени от инфлацията, цените на жилищата напоследък намаляват на много пазари", казват от фонда.

В същия момент намаляване на лихвените проценти изглежда далеч, защото инфлацията продължава да бъде значително над целите на ЕЦБ. МВФ изчислява, че в края на годината инфлацията в еврозоната ще е 5.3%, а през следващата - 2.9%. Това е причината фондът да очаква агресивна монетарна политика поне до средата на 2024 г., като постигането на инфлационната цел от 2% може да се случи едва през 2025 г.

"Необходимо е по-нататъшно затягане и когато крайната ставка е достигната, тази крайна ставка трябва да се поддържа за по-дълго време, тъй като основната инфлация е висока и е много устойчива. И няма нищо по-лошо от това да спрете усилията за борба с инфлацията твърде рано или да ги изоставите твърде рано, защото ако трябва да го направите втори път, разходите за икономиката са много по-големи", заяви пред CNBC Алфред Камер, директор на европейския отдел на МВФ.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    nikolai1982 avatar :-|
    Nikolai Kavrakov
    • + 6

    В България банките продължават да поддържат балона с цените при изключително ниски лихви ,опитват се до края да разададат максимално ипотечни кредити и да вържат колкото се може повече хора за максимално дълго време да изплащат жилища на тези извратени и ненормални цени .Това е родната ненормална картинка засега ,но както знаем при нас процесите удрят внезапно и тогава рева е най-голям

    Нередност?
  • 2
    stq011168455 avatar :-?
    Ionian
    • - 1
    • + 7

    След 10 години ще настъпи истинско клане на пазара в България. Освен спад на раждаемостта имаме застаряло население. Ако за предходните 10 години сме намалели с 1 милион, следващите 10 със сигурнст ще намалеем с над 1 милион души. Освен това много емигранти ще разберат, че децата им и те никога няма да се върнат в България. Всичко това плюс 35% празни апартаменти е предпоставка за черен лебед ефект и тотален срив.

    Нередност?
Нов коментар