Апелативният съд във Варна осъди "Енерго-про" да върне такса достъп

След оконачтелното решение на ВКС над 1000 дела трябва да приключат

Според оценки на сектора и според заведените искове сумите, събрани от незаконната такса, са в размер на около 300 млн. лв.
Според оценки на сектора и според заведените искове сумите, събрани от незаконната такса, са в размер на около 300 млн. лв.
Според оценки на сектора и според заведените искове сумите, събрани от незаконната такса, са в размер на около 300 млн. лв.    ©  КРАСИМИР ЮСКЕСЕЛИЕВ
Според оценки на сектора и според заведените искове сумите, събрани от незаконната такса, са в размер на около 300 млн. лв.    ©  КРАСИМИР ЮСКЕСЕЛИЕВ
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Новогодишните празници донесоха на производителите на възобновяема енергия едно дълго oчаквано решение, с което незаконната временна такса достъп, която беше наложена от енергийния регулатор през 2012 г., ще им бъде върната.

След като на 29 декември Върховният касационен съд (ВКС) публикува окончателното си решение по казуса още в първите работни дни на новата година, Варненският апелативен съд също излезе с две решения, с които осъжда "Енерго-про" да върне на две дружества незаконно събраната такса. С това съдът в черноморския град преобърна досегашната си противоречива практика. Вероятно през следващите дни ще завалят и други подобни решения, с което дългогодишните дела, водени между собствениците на възобновяеми мощности срещу трите електроразпределителни дружества ЧЕЗ, ЕВН, "Енего-про" и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) ще приключат.

С наложената временна такса достъп бяха събрани общо 195 млн. лв. През 2014 г. обаче ЕВН сключи извънсъдебни споразумения, с което на производителите на възобновяема енергия, присъединени към тяхната мрежа бяха върнати 90% от взетите суми общо за 80 млн. лв. ЧЕЗ и "Енерго-про" обаче отказаха да направят това. След решението на ВКС останалите 115 млн. лв. също ще бъдат върнати, но сега заедно с лихвите и съдебните разноски за заведените съдебни дела.

Противоречива практика

Три години след налагането на незаконната такса и две години след решението на съда за нейната отмяна събраните средства все още не са върнати на голяма част от производителите. Това доведе до завеждането на над 1000 дела, които все още са висящи в съдилищата в София, Пловдив и Варна. Там на първа и втора инстанция обаче се използваше доста противоречива съдебна практика, която понякога осъждаше електроразпределителните дружества, но понякога беше в тяхна полза. Най-фрапиращият случай беше във Варна, където всички съдебни решения се решаваха в полза на ЕРП-то. Интересното в случая обаче е, че мотивите за решенията на апелативните съдии са коренно различни и често противоречащи на правната логика.

Първите решения

След окончателното произнасяне на ВКС, което е задължително за всички съдилища, именно Варненският апелативен съд първи излезе с две решения, с които осъжда "Енерго-про" да върне събраните суми от незаконна временна цена достъп.

Първото решение е от 5 януари, с което "Енерго-про мрежи" се осъжда да върне сумата от 74 132 лв. на "Еко Енергия – Михаил Иванов 2010", собственик на фотоволтаична централа от 600 киловатпика, събраната от въпросната цена. Второто решение е ден по-късно и с него съдът отсъжда "Уинд Сис", която е собственик на вятърен парк, да получи от разпределителната компания 2880 лв. Освен въпросните средства и лихвите към тях "Енерго-про мрежи" трябва да заплати и съдебните разноски по делата.

Вероятно през следващите дни ще има лавина от подобни решения, с които трите разпределителни дружества и ЕСО ще трябва да върнат събраните суми от временната цена за достъп заедно с допълнителните разходи към тях. 

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    maximxx avatar :-?
    Максо
    • - 25
    • + 16

    Интересно е поднесена статията - вместо да се отбележи, че съдът прави реверанс пред ВЕИ-тата (първият абзац), които и без това се налапват с нереални пари от ултра-скъпия ток, който уж произвеждат, фокусът явно е към любимите обекти за оплюване - ЕП, ЕВН, ЧЕЗ... Нали либерализирахме пазара, всеки може да си смени доставчика. Кога ще престанем да изкупуваме от раздутите ВЕИта, това е важният въпрос!

    Нередност?
  • 2
    flamendialis avatar :-|
    flamendialis
    • - 9
    • + 15

    До коментар [#1] от "Максим Александров":

    Не се отбелязва в статията Вашият прочит, понеже не сте прав. Прочетете решенията първо, с юрист, за да Ви преведе текста, и след това мятайте калта по съда. Много е лесно. По Вашия начин може да се каже при обратно решение, че съдът се навежда пред енергийните дружества, нали? Добре е да се мисли, знам, че с клишета е по-лесно. Дясната половина си почива, нали.

    Нередност?
  • 3
    spice1 avatar :-|
    spice
    • - 7
    • + 10

    Браво! Така трябва!?
    Нека има още такива дела!
    Че тези монополни пиявици да си седнат на Дътата.

    Нередност?
  • 4
    nuzzo avatar :-|

    До коментар [#1] от "Максим Александров":

    Драги Максим, вие занимавате ли с бизнес в България !?!?

    Ако да, съвсем не ви разбирам, злобата която ръсите по отношение на предприемачи, които са спазили закона и правилата, вкл. на ЕРП-тата, за да правят, при това 100% легален и "светъл" бизнес.
    Ако не, тогава разбирам злобата която ръсите, но не осъзнавате, че с подобни действия на държавната власт, която с едната ръка е дала , а с друга взема, не се привличат инвеститори, пък ако ще данък печалба да е нулев, а инвеститорите(предприемачите) драги Александров създават раб.мест(сиреч освобождават бюджета от соц.разходи) и плащат данъци(сиреч дават възможност на бюджета да прави разходи, вкл.социални такива).
    Та те така за вината(и мезетата) на ВЕИ -тата.

    п.п.ЕРП-тата също са потърпевши от "компетентните" и "отговорни" решения на власт имащите и техните назначени "специалисти енергетици".

    Нередност?
Нов коментар