Бивши и сегашни от БСП се обединяват за избори и срещу Нинова

Нов ляв проект ще опита да превземе социалистическата партия

Заседание на 48-ото народно събрание, парламент след правна комисия приела хартиената бюлетина брифинг БСП Корнелия Нинова
Заседание на 48-ото народно събрание, парламент след правна комисия приела хартиената бюлетина брифинг БСП Корнелия Нинова
Заседание на 48-ото народно събрание, парламент след правна комисия приела хартиената бюлетина брифинг БСП Корнелия Нинова    ©  ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА
Заседание на 48-ото народно събрание, парламент след правна комисия приела хартиената бюлетина брифинг БСП Корнелия Нинова    ©  ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Темата накратко
  • Във вторник ще се проведе среща между напуснали и изключени членове на БСП.
  • Те ще опитат да създадат ляв проект, който да е готов за избори още през март.
  • Новост в опита е, че създаването на предизборната коалиция участват и действащи членове на социалистическата партия.

След провала на Реформаторския блок и поредното разцепление на дясното преди повече от пет години кажи-речи всяка седмица в най-разнообразни формати различни представители на тази общност се събираха с цел "създаване на нов десен проект". Преди да се конструира коалицията "Демократична България", партиите от спектъра се събираха и разпускаха, търсеха общи кандидати, а след това не успяваха да си поделят отговорността за провалите, обвиняваха се публично или отново преговаряха. Със сигурност подобно поведение най-малкото е било объркващо за избирателите. Анализаторите масово констатираха, че случващото се са болести на растежа на незрели политици.

Сега същата болест е напът да обхване и лявото пространство. В очерталия се синдром на роенето е ясно едно - автентичната левица никога не е била по-слаба. А процесите по допълнителната й ерозия вече са в напреднала фаза.

Подобна слабост доведе до логичния и очакван резултат: лидерството на Корнелия Нинова в БСП беше оспорено няколко пъти, а тя остава на поста към този момент предимно заради помощта от апарата на "Позитано" 20, който засега тушира недоволството срещу нея.

Нов ляв проект

След няколкото неуспешни опита на вътрешната опозиция да предизвика конгрес, който да смени Нинова, очевидно усилията на част от противниците ѝ се насочиха към следваща идея - нов ляв проект.

Зад подготовката му неофициално се говори вече повече от месец. Преди седмица намерението за "среща на леви хора" с цел "обединение за избори" се заговори официално. А като идеолог на сбирката се посочва бившият вицепремиер и настоящ член на Националния съвет на БСП Костадин Паскалев.

Пред различни медии той обясни, че става въпрос за среща между различни знакови лица, напуснали БСП, които да се обединят, за да бъдат представители на левите граждани в България. И ако досега историята познава различни опити за коалиции между напуснали и изгонени социалисти, които мимоходом създаваха свои партии, а после опитваха да се обединяват помежду си, сега случаят е по-различен. В опита за "свръзка" участват и настоящи членове на БСП, дори представители на широкото ѝ ръководство - Националния съвет.

"Ще се състои среща на хора, които организаторите на срещата считат за леви. Една част от тях смятат, че е нужен нов ляв, левоцентристки политически субект, който да може да събере гласовете на хората с леви убеждения в изборите следващата година - парламентарни и местни", каза преди дни пред "Капитал" председателката на "Движение 21" Татяна Дончева, която е поканена от Костадин Паскалев на срещата.

Кой е поканен

На срещата във вторник на обяд в София са поканени различни бивши социалисти. По информация на "Капитал" в НДК ще се съберат още АБВ на президента Георги Първанов и Румен Петков, "Изправи се БГ" на Мая Манолова, "Българска прогресивна линия" на Красимир Янков, "Нормална държава" на Георги Кадиев и МИР на Симеон Славчев.

Освен тях са поканени различни представители на идейни движения вътре в БСП като "Социализъм 21", както и "9 декември", представители на левите сайтове "Барикада" и "Диверсия", както и на лявата "Платформа Прогрес".

Ключовото обаче е, че инициативата за сбирката този път не е външна на БСП, а идва от вътрешната опозиция. Пред "Капитал" Костадин Паскалев не отрече, че с организацията има общо и формално изключеният от Нинова Кирил Добрев. "Тази инициатива дойде от "Социалисти 21", "Социалисти.БГ" и други социалисти - между тях е и Кирил Добрев", каза той.

Целта: БСП да се влее в нова коалиция

Паскалев формулира и целта на срещата - "постигане на общи политики и обединение за явяване на избори". "В по-общ план трябва да дефинираме понятието лява политика", обясни той. По думите на Дончева новият проект трябва да е готов за явяване на избори още през март.

Паскалев не вижда пречка за подобен развой. "Ако се стигне до разбирателство между всички нас - всеки национален орган на всяка партия ще вземе решение и може да се действа бързо в посока обединение", коментира той. И допълни, че ако това се случи, участващите в проекта, които са членове на БСП, ще внесат предложение до Националния съвет на партията да влезе в новата коалиция.

Социалистите от лагера на Нинова посрещат тази заявка със смях. А самата Нинова в понеделник опита изпреварващ ход и покани Мая Манолова, Татяна Дончева и Георги Първанов да си подновят членството в БСП.

Заплаха ли е за БСП?

Основният въпрос, който ще произтече от предстоящата среща, е дали "новият ляв проект" може да бъде заплаха за БСП. Краткият отговор много по-вероятно е отрицателен.

Причината - всеки от напусналите или изгонените от левицата, които ще се съберат във вторник в НДК, е със собствен дневен ред. Основателните опасения, че Кирил Добрев (подкрепян от пловдивския бизнесмен Георги Гергов) пък опитва да отмъсти лично на Нинова, със сигурност отблъскват доста леви хора, които не симпатизират на настоящото ръководство на "Позитано" 20, но не одобряват и действията на Добрев.

Затова дори да се получи ляво обединение, то първо няма да е кой знае колко ново (заради лицата в него), нито ще бъде кой знае колко масово подкрепено, защото резервите към сегашното ръководство не отменят резервите към добре познати "стари муцуни" от предишните ръководства на БСП.

Истинската заплаха за Нинова

Истинската заплаха за Нинова не е нов ляв проект, а доколко самата социалистическа партия може да се разбунтува срещу лидерката си. Такива настроения в БСП има. Ако доскоро за най-ниска точка в подкрепата за формацията се смяташе резултатът от изборите през 2014 г. (над 505 000 гласа), ефектът "Пеевски" за левицата се оказа нищо в сравнение с трите последни парламентарни избора, които доведоха социалистите до историческото дъно от едва 232 000 души подкрепа.

Докато разговорът в социалистическата партия се свеждаше до това авторитарна ли е бившата вицепремиерка и разчиства ли вътрешнопартийните си врагове, той оставаше доста нишов. Драстичният спад в подкрепата на изборите направи спора доста по-широк и по-разбираем за членовете на партията.

Затова в БСП (паралелно с организацията на новия ляв проект) вътрешната опозиция организира подписки сред местните организации за по-скорошно свикване на конгрес, който да промени лидерството в партията.

Официален претендент за поста досега беше само Крум Зарков (настоящ служебен министър на правосъдието). По неофициална информация в битката може да се включи и бившият лидер на БСП и на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев, който обяви, че няма да се кандидатира за лидер на ПЕС.

Станишев няма да се появи на сбирката във вторник в НДК, като според негови приближени той не вижда "потенциал" в случващото се именно заради разностранните интереси на участниците. Близки до него обаче ще присъстват: социологът Юрий Асланов, бившият военен министър Ангел Найденов, ексдепутатът Георги Божинов и др.

Станишев е председателят на БСП, който вкара партията два пъти в коалиция с ДПС. Доскоро Нинова се смяташе за противник на този модел - именно тя твърдеше, че левицата не бива да управлява с ДПС и трябва да бъде 100% опозицията на ГЕРБ, които наложили модела на "паралелната държава".

В настоящия парламент обаче сближаването между БСП с ДПС и ГЕРБ о е видимо. Трите партии работят заедно, и то не само по темата за връщането на хартиената бюлетина. Опонентите на Нинова разпознават в действията ѝ опит да вкара БСП в правителство в неявна коалиция с партиите на Борисов и Карадайъ с цел да запази лидерството си. Тъкмо това може да се окаже големият коз в ръцете на опозицията на Нинова вътре в самата БСП.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 1

    Простете, Полина, но пишете нелепици!
    В т.н. нов ляв проект Паскалев-Първанов се гласят да влязат ПАРТИИ: АБВ, Движение 21, тази на Мая М и други по-дребни, както и известни лица, които никога не са членували в БСП, като проф. Иво Христов, например.

    Моля да обясните как ляв обединителен проект извън БСП ще "превземе социалистическата партия"?
    С абордаж? С обсада? С десант?
    Ще свика конгрес на чужда партия?
    Ще й изсмуче кадрите, както срастналите се ПП/ДБ изсмукаха здравото от мумията на СДС?

    Личното ми впечатление е, че текстовете в рубриката Коментари и анализи по традиция са нищо особено - словесен тетрис-преразказ по инфопотока, но в последните месец-два "анализите" са отчайващо посредствени!
    Нямам представа какво е нивото в ПИК и Блиц, с които се мерите, но сигурно сте съотносими. Което е трагедия за рухването в критериите на Капитал, кякогашният форлайтер на БГ журналистиката.

    Знам само, че когато в една болница нещо не върви, обикновено гонят директора, а не ортопеда...

    Нередност?
  • 2
    b.davidkov avatar :-|
    masay

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Докторе, не допускам, че си Ниновист!

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 2
    • + 2

    До коментар [#2] от "masay":

    След конкубината на всяка цена със сюрията на срастналите се ПП/ДБ и на сценаристите не съм Ниновист. Но когато тя отвя евролевия Станишев и деградиралия Миков - да, бях Ниновист.

    Има нещо, което ме смущава: онзи ден писах, че БСП ще скъса със срастналите се покрай хартиената и Капитал мигом реагира с горния текст, който по същество е анти БСП и про своите партайгеносе ПП/ДБ.

    Затова сега ще обърна внимание на уважаемата ПП, че фокусът трябва да е не към БСП, които са бита карта, а към най-слабата властова партия - ДБ.

    Защо властова? Защото, за да могат да се изпраскат ухилени пред Козяк и Герб, и ПП искат да се окичат с Христос Иванов на шия. Останалите във властовата комбинация са без значение - те са пълнеж. Важен е единствено Христос, отглеждан от десетилетие от местната US Къща на хълма, защото той би бил легитимацията на всяка властова гарнитура пред амбасадора в Къщата.

    А защо слаба? Защото е екзотична, мъничка и защото има една кука, на която е длъжна да кълве, защото от 10 г. тя й е рефрен: съдебната реформа. Ако баце обещае на Христос главата на Гешев и Христос (или секретарката му) да е новия главен прокурор, мисля, че ДБ на мига ще озвучат 101 причини да мотивират пред жълтопаветниците предателството си към ПП и брака по сметка с Герб.

    Затова форлайтерите на баце от няколко дни седнат-станат по студията - не престават да кандърдисват ДБ да им пристане.
    Баце от своя страна би предал всеки, само и само да разкъса изолацията, в която Герб е повече от 2 години, и която барикадира пътя й към властта. И към всички добре познати благини на властта...
    Ако Христос пристане на баце, изолацията приключва. Затова всяка цена си струва да се плати. Още повече с притеглянето на Христос баце би разбил един влиятелен (за Къщата) тандем (ПП/ДБ), би обезсмисляил ПП и предложил себе си на тяхно място.

    Това са интересните неща, които могат да се случат в близките седмици. А какво ще се случва в БСП е съвсем третостепенно.

    Просто защото Корнелия в егоцентризма си деградира партията си до третостепенна сила. И мисля, че това не е края в пропадането й надолу, защото ефектът от днешните брожения на Позитано ще се реализира в истинска катастрофа на местните избори догодина, когато по места малцина ще искат да бъдат свързани с червените.

    С миналогодишното си хвърляне (във властовото) легло с кой падне, Нинова обрече партията си на тлен.
    За да се спре политическа гангрена, трябва ампутация на всичко старо и нови хора с нови идеи, около които да се обединят съмишленици.

    И години време...

    Нередност?
  • 4
    fpd1488699386518396 avatar :-|
    Ivan Mitev
    • - 1

    Политиците не са основна причина за възникващи щети.
    Държавната власт ползва създаващ щети метод за публични финанси. Неправилността е водещата причина за сегашните щети.
    При запазване на финансовото недоразумение, устойчивият просперитет е невъзможен. Дори с голяма политическата подкрепа, премиерът е с подсигуряван политически провал.

    Нередност?
  • 5
    nabludatel_en avatar :-|
    Наблюдател

    #ДС завинаги и до девето коляно!
    https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161189081456189
    Гласят за нов директор на дирекцията "Консулски отношения" във Външно Георги Петров Воденски, син на ченгето от #ДС Петър Воденски - секретен сътрудник Велинов, който беше в политическия кабинет на Генчовска.
    Бившият министър на външните работи Теодора Генчовска (#ИТН) остана в управлението в служебното правителство на #Радев като зам.-министър на отбраната.

    Нередност?
Нов коментар