🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Кои са финансовите директори на 2023 г. в България

В осмото издание на конкурса CFO of the Year на EY бяха отличени седем мениджъри, допринесли с усилията и таланта си за доброто представяне на компаниите си

От ляво надясно: Людмил Кеманов ("Понтика солюшънс"), Цветослав Димов (Банка ДСК), Стефан Вернед ("СОФ кънект"), Светозар Илиев ("Шелли груп"), Валентина Божева (приела наградата от името на Янислав Стойчев, "Фантастико груп"), Ивелин Камбуров ("Кредисимо") и Радослав Пашов ("Енсес инвестмънт груп")
От ляво надясно: Людмил Кеманов ("Понтика солюшънс"), Цветослав Димов (Банка ДСК), Стефан Вернед ("СОФ кънект"), Светозар Илиев ("Шелли груп"), Валентина Божева (приела наградата от името на Янислав Стойчев, "Фантастико груп"), Ивелин Камбуров ("Кредисимо") и Радослав Пашов ("Енсес инвестмънт груп")
От ляво надясно: Людмил Кеманов ("Понтика солюшънс"), Цветослав Димов (Банка ДСК), Стефан Вернед ("СОФ кънект"), Светозар Илиев ("Шелли груп"), Валентина Божева (приела наградата от името на Янислав Стойчев, "Фантастико груп"), Ивелин Камбуров ("Кредисимо") и Радослав Пашов ("Енсес инвестмънт груп")    ©  EY Bulgaria
От ляво надясно: Людмил Кеманов ("Понтика солюшънс"), Цветослав Димов (Банка ДСК), Стефан Вернед ("СОФ кънект"), Светозар Илиев ("Шелли груп"), Валентина Божева (приела наградата от името на Янислав Стойчев, "Фантастико груп"), Ивелин Камбуров ("Кредисимо") и Радослав Пашов ("Енсес инвестмънт груп")    ©  EY Bulgaria
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Креативни личности, които работят умело с най-новите технологии, могат да вдъхновяват хората около себе си и разбират от продажби и маркетинг. Не, не става дума за инфлуенсъри в социалните мрежи, а за едни от ключовите фигури в корпоративния свят - финансовите директори.

В настоящия динамичен свят ролята им все по-често излиза от познатите рамки и изисква от тях качества, смятани традиционно за по-присъщи на други области - мотивиране на служителите, прилагане на иновативни подходи при справянето с предизвикателства, технологична експертиза. Съвременният финансов директор е не просто човекът, който осъществява оперативния контрол над финансите на една компания и отчита финансовите й резултати - той или тя, е стратегически партньор и съветник на останалите мениджъри, който помага за създаването на повече стойност за организацията и е основен двигател за просперитета и бъдещето й. Това прави професията все по-предизвикателна, но и по-привлекателна и за млади специалисти.

Именно върху тази ключова роля на финансовите директори за развитието на бизнеса насочва прожекторите традиционният конкурс CFO (Chief Financial Director) of The Year, организиран от консултантската компания EY с медийното партньорство на "Капитал". В осмото му издание бяха отличени седем мениджъри, допринесли с усилията и таланта си за доброто представяне на фирмите си през изминалата година.

Наградите бяха връчени на специална церемония през изминалата седмица. Традиционно те са в шест категории - планиране и бюджетиране; малки и средни предприятия; контрол и отчетност; стратегически партньор за развитие на бизнеса; трансформация на финансовата функция; лидерство и развитие на екипа.

До финала достигнаха 18 кандидати, излъчени от експертно жури в състав проф. Бистра Боева, УНСС; Данета Желева, главен изпълнителен директор на "Индустриален холдинг България"; Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на "Лидл България"; Николай Генчев, председател на надзорния съвет на Фонда на фондовете; Тодор Брешков, управляващ съдружник в Launchub Ventures; и Николай Андреев, главен изпълнителен директор на "Виваком България".

Любопитен детайл тази година е, че крайната селекция на победителите включва седем души, тъй като в категорията за малки и средни предприятия бяха отличени двама мениджъри с равен брой точки. По думите на члена на журито Николай Генчев, който връчи един от призовете в категорията, това сигурно означава, че в бъдеще трябва да има повече награди за малките локални бизнеси.

А съдружникът и ръководител на отдел "Стратегия и сделки" в EY Bulgaria Диана Николаева, която откри вечерта с написано от изкуствен интелект приветствие, си пожела в следващо издание на конкурса да има и специална категория, посветена на използването на изкуствения интелект (AI) във финансовия мениджмънт.

"Много се радваме да видим развитието на тези, които печелят, и това как тази статуетка и това признание им помагат след това в тяхното професионално развитие в рамките на групата, в която работят, или въобще на пазара в България и в чужбина - има много случаи на финансови директори, издигнали се на регионални роли, след като са получили наградата в България", отбеляза Николай Гърнев, управляващ съдружник на EY за България и Югоизточна Европа.

А ето и кои са победителите тази година:

Категория "Планиране и бюджетиране"

Цветослав Димов, Банка ДСК

Като главен финансов директор на Банка ДСК Цветослав Димов ръководи екип от 451 човека в направление "Стратегия, финанси и управление на данните". Сред основните му отговорности са подпомагане изготвянето на стратегията на банката и определяне на тригодишен бизнес и финансов план, изготвяне на рамка за управление на финансовите рискове и управление на данните в банката. През последната година Цветослав Димов е в основата на мащабна вътрешна трансформация за постигане на цялостен нов модел за рентабилност в организацията, който има за цел правилното отчитане на взаимодействията между различните звена в банката, дигитализация и автоматизация на множество процеси. Цветослав Димов поставя фокус и върху подобряване на комуникацията в отдел "Финанси" като един от ключовите инструменти за повишаване на ангажираността и мотивацията на екипите.

Категория "Малки и средни предприятия"

Радослав Пашов, "Енсес инвестмънт груп"

Още с присъединяването си към компанията Радослав предлага ключови промени за преструктуриране на холдинга "Енсес". Разработва сложни финансови модели за оценка на потенциалните рискове и несигурност на пазара, гарантирайки устойчивостта на компанията по време на икономически спадове и неочаквани колебания на пазара. Бързо инициира преместване на производството и обединяване на всички служители в една база за по-добро управление на процесите. Изготвя инвестиционен меморандум и в рамките на два месеца привлича инвеститор, който да подкрепи развитието на групата. Разработва нова стратегия за продажби, като пренасочва продажбите от Европа към Близкия изток, където "Енсес" успява да продава на по-високи маржове. Намира нови доставчици, като заменя китайския доставчик с български, който гарантира по-ниски доставни цени без компромис в качеството. Само за една година "Енсес" постига 73% ръст в приходите и 667% ръст в печалбата.

Людмил Кеманов, "Понтика солюшънс"

Людмил Кеманов е главен финансов директор на "Понтика солюшънс" - компания, специализирана в областта на изнесените услуги. Като част от стратегическия мениджмънт на "Понтика" Людмил Кеманов участва във вземането на ключови решения за посоката и развитието на компанията и изпълнението на цялостна стратегия. Още през първите няколко месеца в компанията той разработва и внедрява процеси по финансово отчитане на оперативно ниво (рентабилност на ниво клиент), имплементира процес по следене на просрочените вземания с автоматизирани споделени таблици, разработва и внедрява модел и процес на презентация на резултати и предложения за оптимизации на месечна база, които се представят пред стратегическия мениджмънт на компанията с цел взимане на информирани решения.

Категория "Контрол и отчетност"

Стефан Вернед, главен финансов директор и член на УС на оператора на летище София "СОФ кънект"

За една година откакто е на позицията Стефан Вернед успява да трансформира управлението на финансите и финансовата функция на летище София от държавно в частно управление на компанията. Стефан Вернед пряко отговаря за инвестициите от 624 милиона евро, които компанията ще вложи по време на концесията в развитието на инфраструктурата, обновяването на Терминал 2 и изграждането на Терминал 3 на летище София. Той преразглежда бизнес модела на летището, като поставя фокус върху постигането на печалба и рентабилност с баланс между целите за декарбонизация и бизнес растеж. За постигане на целите Стефан Вернед осигурява финансиране от Eвропейската инвестиционна банка в размер на 140 млн. евро, предприема дигитализацията на финансовата функция, въвежда изцяло нов формат на ежемесечен бюджетен контрол, както и първия пълен регистър на рисковете в "СОФ кънект".

Категория "Стратегически партньор за развитие на бизнеса"

Светозар Илиев, "Шелли груп"

Светозар Илиев има над 20 години опит в областта на корпоративните финанси, а от 14 години е главен финансов директор в "Шелли груп". С екип от 14 души, разположени в пет държави и три континента, Светозар Илиев налага гъвкава финансова политика, с която групата отбелязва забележителни финансови резултати. През последните години приходите растат средно с 50% годишно и достигат 141 млн. през 2023 г., а нормата на оперативната печалба достига 27%. Турбулентните години на ковид, нарушените вериги на доставки на електронни компоненти и периодът на висока инфлация са критични за "Шелли груп", но благодарение на активната роля на Светозар Илиев, групата предприема мерки за неутрализиране на очакваните негативни ефекти и постига непрекъсваемост на производствените процеси. Като публична компания, листвана на борсите в България и Франкфурт, Светозар Илиев въвежда пълна прозрачност и дори отчитане "на живо" на финансовите резултати на групата. През последната година води придобиване на две компании от "Шелли груп", а в момента ръководи разработването на цялостна ESG стратегия на групата.

Категория "Трансформация на финансовата функция"

Ивелин Камбуров, "Кредисимо"

За деветте години, през които е финансов директор на "Кредисимо", Ивелин Камбуров успява да трансформира финансовата функция от бекофис звено, което отчита случващото се, до ядро за цялата бизнес група, през което минава всяко стратегическо решение. Изгражда стройна контролна среда и развива широкоспектърен финансов екип от 16 души. В разгара на ковид кризата има водеща роля при изготвянето на моменталните кризисни мерки. Успява да изгради адаптиран стратегически план и да подсигури оперативното му изпълнение. За целта е нужно да бъде изготвен незабавен анализ и оценка на икономиката и финансовия сектор и да се преправят всички прогнози за годината към крайно негативен сценарий. Всичко това изисква данни и постоянно актуализираща се информация почти в реално време. За тази цел Ивелин Камбуров сформира мултидисциплинарен екип от специалисти, с които ударно изгражда пълноразмерен Data Warehouse, в който свързват данни от всички оперативни системи. По този начин за кратко време успява да моделира сценарии и да подкрепи борда на директорите при вземане на стратегически важни решения за управлението на бизнеса занапред. Благодарение на комплексните мерки успява да изведе групата през несигурните моменти като финтек група, която се развива на пазарите на България, Северна Македония, Полша и Колумбия.

Категория "Лидерство и развитие на екипа"

Янислав Стойчев, главен финансов директор на "Фантастико груп"

Янислав Стойчев е главен финансов директор на "Фантастико груп". Той е част от екипа на компанията от 18 години, през които се развива в различни направления на финансите - финансови оценки и моделиране, счетоводство, бизнес мониторинг. В момента ръководи екип от 55 човека, разпределени в 5 отдела, и е един от лидерите в компанията с ключова роля за стратегическите решения и политики. В работата си Янислав Стойчев търси стратегически решения и модерни подходи, които да подпомагат растежа на компанията. Негов основен фокус е интеграцията на нови бизнес процеси чрез иновативни решения, в резултат на което голяма част от процесите в компанията са дигитализирани и автоматизирани - като електронно издаване на стокови разписки при доставка на стоки, изграждане на дигитален модул за инкасо, автоматизирано засичане на картови плащания. Само оптимизирането на един от тези процеси намалява времето за извършването му от 4 часа на по-малко от 5 минути.

Все още няма коментари
Нов коментар