🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Забулени в заблудите

Опитите да бъде забранено на мюсюлманките в Европа да покриват лицата си няма да реши проблемите с интеграцията

Преди няколко години британският политик Джак Стро скандализира либералите с изказването си, че би искал мюсюлманките да откриват лицата си, когато разговарят с него. "Чувствам се некомофортно да разговарям очи в очи с някого, чието лице не виждам", обясни тогава тезата си Стро.

В днешно време думите му едва ли биха били приети като толкова скандални. През последните месеци в Европа се очерта ясна тенденция към ограничаване на ислямските религиозни символи, а одеждите на правоверните мюсюлманки се оказаха основна мишена. Няколко страни - Франция, Белгия и Испания, приеха или са на път да гласуват закони, с които на мюсюлманките се забранява да бъдат изцяло покрити, когато се появяват на обществени места. Германският евродепутат Силвана Кох-Мерин по-рано тази година призова за пълна забрана в целия ЕС на т.нар. бурки (покривала, които закриват лицето и цялото тяло) с довода, че "те са мощна атака срещу правата на жените, мобилен затвор".

Строго забранено

Миналата седмица Испания стана поредната страна в Европа, която прие забрана на бурките. След дискусия как трябва да се води борбата с фундаментализма испанският Сенат малко неочаквано гласува ограничението (което на практика вече съществува в отделни градове). Макар че бе прието с малка разлика, то бе удар срещу премиера Хосе Луис Сапатеро, който предлагаше доста по-мек вариант като засилване на интеграцията чрез образование.

В края на май френското правителство пък прие проектозакон, с който се забраняват всякакви одежди, които покриват лицата. Той вероятно ще бъде гласуван в долната камара на парламента през юли, а до есента и в Сената. Преди да влезе в сила обаче, ще има шестмесечен гратисен период, през който мюсюлманките, носещи никаб и бурка по принуда или по собствена воля, сами да се откажат от тях. Законопроектът предвижда жените, които се появяват с покрити лица на публични места, да бъдат глобявани или да бъдат изпращани на уроци по френски ценности. Това най-вероятно означава, че покритите жени няма да бъдат допускани до ресторанти, училища, градски транспорт, макар че в самия закон не е определено точно. Мъжете, за които бъде доказано, че са принуждавали жените/дъщерите си да носят никаб или бурка, ги очаква или глоба от 15 000 евро, или една година затвор.

Също с парични глоби и затвор са заплашени и неспазващите забраната за носене на бурка, която по-рано тази година гласува долната камара на парламента в Белгия. В Италия също бяха приети подобни мерки. Ограничения в обличането на мюсюлманите преди време се обсъждаха в Холандия и Дания, но там още няма такова законодателство. А в Швейцария  миналата година на референдум бе приета забрана за строеж на минарета.

Модна линия "популизъм"

Причините европейските политици да се занимават толкова активно с модна стилистика са противоречиви. Официалните обяснения двата вида дрехи, типични за консервативните и пуритански настроени мюсюлманки - бурката и т.нар. никаб (покривало, което оставя само тесен процеп за очите) - да бъдат поставени извън закона, се свеждат основно до осигуряването на обществената сигурност.

Другата страна на проблема е свързана с традиционните европейски ценности, в които пълното покриване не се вписва. "Бурката на е религиозен символ, тя е знак за подчинение на жената. Искам официално да заявя, че това няма да бъде толерирано на наша територия", заяви френският президент Никола Саркози пред група депутати миналата година. След продължителни и оспорвани дебати в крайна сметка думите му се превърнаха в дела. "Това е решение, което не се взема лесно. Мисля си за нашите сънародници мюсюлмани, които имат своето място в републиката и трябва да бъдат уважавани", каза Саркози по време на заседанието на правителството, когато бе приет проектозаконът, забраняващ носенето на бурка.

Мнозина обаче съзират зад действията на френския президент не толкова належаща заплаха за френската сигурност или ценностна система, колкото желание да се хареса на крайнодясната част от електората.

Във Франция, която има най-голямото мюсюлманско население в Европа (повече от 5 млн. души), само около 2000 жени ходят напълно покрити по данни на специалните служби. Доклад на антрополога Дуния Бузар, представен пред френския парламент преди време, показа, че има тенденция все повече млади жени да се забулват, въпреки че майките им не са следвали тази традиция. Две трети от тези 2000 жени, носещи бурки или никаб, са родени във Франция и са второ или трето поколение имигранти. А останалата една трета идва основно от Северна Африка, където според Бузар също няма традиция жените да се покриват напълно. Мнозинството от французите явно намират подобни факти за силно притеснителни, тъй като според проучванията на общественото мнение подкрепят ограниченията за носенето на бурка.

В Белгия аргументите за приемането на забраната също звучат доста странно - от общо 600 000 мюсюлмани в страната не повече от 300 жени носят бурки. Обсъждането и приемането на подобни мерки в момент, в който страната е в дълбока криза, разделена на френско и фламандско говорещи и без нормално работещо правителство, предизвика саркастични коментари. "Бурката най-накрая даде повод на белгийците да се обединят около нещо", коментира Джошуа Кийтинг, асоцииран редактор на сп. Foreign Policy в блога на изданието. "Мюсюлманите са около 3% от населението на Белгия, така че очевидно това е доста по-належащ проблем от растящата безработица в страната и набъбващия държавен дълг."

Обратен ефект

Освен че е популистко, приемането на подобни ограничения, насочени срещу една религиозна група, може да има и доста спорен ефект. Най-малкото защото отправя негативно послание към мюсюлманите в Европа, чиято интеграция до момента не е особено ефективна. "В Европа има проблем с възприемането на присъствието на ортодоксалния ислям на публични места. Европейците са все по-светски настроени и се чувстват неудобно в присъствието на хора, които са очевидно религиозни", коментира пред "Капитал" Шада Ислам, главен политически анализатор в Центъра за европейска политика в Брюксел. Това често води до засилването на ксенофобските настроения, което само може да доведе до нови проблеми, вместо да разреши съществуващите. "Не бих се учудила, ако това стане и в други страни. Но за мен то не е най-важното - ключовият въпрос е интеграцията", казва Шада Ислам. По думите й за мюсюлманите в Европа целият този шум около забраната на бурките е просто отклонение от основните проблеми, пред които са изправени, като интеграцията, достъпа до училища и работа.

"Бих искала Европа да се фокусира повече върху истинските проблеми на малцинствата, включително на мюсюлманите, отколкото върху маргинални неща", твърди тя, а това означава да се прилагат по-строго антидискриминационните закони. На Стария континент най-накрая трябва да приемат, че мюсюлманите са част от европейската културна реалност. "Мюсюлманите пък трябва да осъзнаят, че живеят в Европа и че трябва да направят определени компромиси, да възприемат определени европейски стандарти и ценности", смята Ислам.

Забраната за носене на бурка и никаб почти сигурно няма да постигне и основната си задача - да спре дискриминацията срещу жените и да им помогне да станат част от модерното общество. "Ако носите бурка, вие вече сте отправили много ясно послание, че не желаете да се интегрирате, защото тя ви отделя от света. Бурката е не само един вид затвор за човека, тя е форма на отхвърляне на външния свят", твърди Шада Ислам.

Дори и да приемем, че по-голямата част от жените, носещи бурки, наистина го правят насила, а не по собствен избор, за тях подобна забрана няма да донесе нищо положително. "Няма никакъв смисъл да се забраняват бурката и никабът. Проблемът не е в булото, което покрива главата, а вътре в самата глава", твърди коментаторът на сп. Spiegel Ясин Мушарбаш. "За всяка жена, която е принудена да носи бурка, тази забрана ще означава само, че повече няма да може да напуска дома си. Едва ли някой сериозно очаква, че забраната ще подейства просветляващо на съпруга й."

Европейските политици обаче едва ли са си дали реална сметка, че се опитват да лекуват само симптомите, а не болестта. И колко иронично може да е да се опитваш да поправиш дискриминацията чрез забрани.

Под разпятието

Споровете около религиозни символи на обществени места са особено противоречиви в Италия. Забраната за носене на бурки вече се прилага стриктно като в случая с 26-годишна тунизийка, която бе глобена в гр. Новара, тъй като отивала на петъчна молитва в джамията, покрита с никаб. В същото време обаче друг религиозен символ - християнското разпятие, също буни духовете. В края на миналата година Европейският съд за правата на човека отсъди, че не трябва да бъдат поставяни разпятия в класните стаи в страната, тъй като това може да повлияе объркващо на подрастващите. До това заключение се стигна след жалба, внесена от Сойле Лауци, италианска гражданка от фински произход. Решението на съда предизвика възмущението на мнозинството от италианците, които смятат, че католическите символи са определящи за традициите в страната.

Извън канона

Покриването с бурка или никаб предизвиква дискусии дори и в мюсюлманските държави. По принцип то е типично за по-радикални секти в исляма като тези на уахабитите и салафитите, което предизвиква притеснения в по-малко консервативни страни, като Египет например. Покриването с никаб продължава да е гореща точка в отношенията между египетските власти и студентите, след като в страната бе приета забрана за пълно покриване в университетите. Според властите това е важно от гледна точка на сигурността, а сред цитираните аргументи "за" е и този, че маскирани по този начин мъже често се промъквали в женските общежития. В страни като Турция и Тунис на жените, които работят на обществени места или в сферата на образованието, доскоро бе забранено да покриват дори косите си. В останалите страни пък покривалата и забрадките отдавна са се превърнали в моден и цветен аксесоар.
42 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chyene avatar :-(
    chyene
    • - 15
    • + 3

    да и като не виждаме Бог очи в очи значи ли,че не можем да говорим с него ?!?!?!??!?!

    Нередност?
  • 2
    ursus avatar :-|
    uzur
    • - 3
    • + 22

    В България,както и в останалите европейски страни не може да се допусне една религиозна догма да има неограничени възможности. Когато религиозната догма е в конфронтация с гражданските закони трябва да й се сложат ограничения.Явни са и усилията на ислямските оргаизации да превърнат практикувания у нас “битов” ислям във фундаментален.
    http://yphalachev.blogspot.com/2010/07/blog-post_02.html

    Нередност?
  • 3
    errata avatar :-|
    errata
    • - 7
    • + 22

    Най-сетне една адекватна статия по въпороса във вестник Капитал.
    Поздравления за авторката.

    Нередност?
  • 4
    jelezen avatar :-|
    jelezen
    • - 1
    • + 33

    Дадения пример с Франция се отнася и за България. Момичета и жени, чиито майки не са покривали главите си изведнъж нахлузват плат по себе си и твърдят че е техен избор.
    Не го вярвам. В религията, която проповядват мюсюлманите, жената не човекът, който избира. Не искам да кажа нещо лошо за тях, но интерпретацията им на Корана показа доста неща досега - талибаните го четат по един начин, например.
    Да живееш в общество, което дава пълна свобода на личността да се развива, мисли и ти дава някаква равнопоставеност, изведнъж някой ти казва, че по канона трябва да не правиш много неща, и едно от тях е да не показваш косата си. Идеята, че жената изкушава мъжа е идиотскта - мъжа така е устроен да мисли за секс, че каквото и да прави жената тя винаги е виновна-
    Интервютата по национални телевизии по повод личните карти от определени места, показаха мъже, които настояваха за покритите глави - тъмни, мустакати и небръснати, трудно говорещи български, и които доста плашещо заявяваха желанието на жените си да ходят забулени.

    Нередност?
  • 5
    shristov avatar :-|
    shristov
    • - 1
    • + 18

    Въпреки рисковете за сега носещите бурка, забраната ще попречи нови хора да бъдат накарани и/или подмамени да тръгнат в посока изолиране на света.

    Идеята да се забули и по този начин да подчертае различието си е много по-лесна за приемане от мюсюлманките - и дори е леко привлекателна - докато идеята да се отстрани от света е доста по-стряскаща и възпираща.

    Законите се правят не толкова за решаване на минали, колкото за предотвратяване на бъдещи проблеми. Съдейки по поведението на младите мюсюлмани, в момента склонноста кън агресия на правоверните за пореден път се засилва - нещо, което в никакъв случай не може да бъде игнорирано или толерирано.

    Затова, въпреки риска, мерки трябва да бъдат взети.

    Нередност?
  • 6
    goblenka avatar :-|
    goblenka
    • - 4
    • + 14

    Не мислите ли, че темата се преекспонира? До преди 10-15 години беше рядкост да срещнеш на публично място жена с бурка, или монашеска касинка. С традиционните шалвари ходеха само възрастните мюсюлманки. Жените от различни вероизповедания си бяха модерни, подобни една на друга. Вярата и нейните канони се афишираха само от духовните лица. Сега, деца трябва да се забулват! Млади жени ходят с шалвари. Модерен свят сме! Да сте видели в интернет служителка-мюсюлманка в модерна мюсюлманска страна в такова облекло на работа? Виждат се по улиците, като личен избор.Като нещо, което е еднакво допустимо, както и светското облекло. Сега, в страните с големи емигрантски групи от мюсюлманския свят се налага такава отлика, като знак, че тези жени са различни. За мъжете няма такова нещо. В страните, като нашата, с големи малцинства, изповядващи исляма, също се правят опити да се наложи канона като фетиш. Неща, като обрязване, забулване, млади момичета с шалвари, непознато доскоро поведение, сега не само се налага в практиката, а и се говори за закон, третиращ тая тема. Да не говорим за налагането на език в медийното пространство, за употреба от тези, дето не са научили български! Голяма глупост! Да живееш в една страна и да отказваш да научиш езика и да не спазваш законите и! Това, ако не е бърза де интеграция и сегментация на обществото-здраве му кажи! Възприемам го като агресия спрямо страната и гражданите, в която живеят тези общности! Не става въпрос за ограничаване правата им, а за неуважение към страната и хората и от други вероизповедания. Неведнъж съм казвала, че има лично пространство, в което можеш да си всякакъв, да се носиш и държиш всякак, но в общото, публично пространство има общоприето поведение, език, норми. Никой не трябва да афишира различие и на тая основа да търси различно отношение. Това не води до добро!

    Нередност?
  • 7
    eviness avatar :-|
    eviness
    • - 3
    • + 25

    Статията е добре филтрирана с инфо от различни източници :)

    Преди известно време във френския вестник "Льо поент" темата беше именно законът за бурката и всички други форми на забулване и обличане според каноните на религията, и имаше доста интервюта с жени от различни краища на Франция, носещи бурки и никаб. Според повечето това е техен личен избор и не са насилени от техните съпрузи да носят бурка примерно.

    Аз в момента живея в Брадфорд, Англия, и това е градът на най-голямото пакистанско общество в Европа. Отделно има много представители от Близкия Изток. Това е град, където всяка втора жена е в бурка или никяб, или забулена! Като преставител на европейското общество лично смятам, че не е приятно да не знаеш с кой говориш, защото виждаш само очите на жената. И особено като студент аз искам да сам уверена, че по време на изпит човекът до мене е личността, за която се представя! И естествено е хубаво да виждаш, че жената не е камикадзе ... .. Мисля, че законът за забраната на бурка и никяб трябва да е валидна в границите на ЕС, а не само редица страни! Пък току-виж това ги накара да напуснат Европа и европейците могат да се наслядат на истинска свобода ... и определено тогава България няма да има трудови ограничения в ОК, Белгия и т.н. :)

    Нередност?
  • 8
    errata avatar :-|
    errata
    • - 2
    • + 14

    Интересно е да се знае, че забулването макар и изключително древна традиция, не се практикува масово в мюсюлманските държави до идването на... европейците (19 век).
    Интересно, не мислите ли?

    Нередност?
  • 9
    goshogoshev avatar :-|
    goshogoshev
    • - 7
    • + 12

    Опитите да бъде забранено на мюсюлманките в Европа да покриват лицата си няма да реши проблемите с интеграцията--
    Да така е, но екстрадирането определено ще го реши проблема даже и ще се покръстят

    Нередност?
Нов коментар