Коронавирус в България и по света
Коронавирус в България и по света
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
2 споменавания в статии

Държавата пласира първи 200 млн. лв. ДЦК след над година прекъсване при 3% доходност

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

    Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

България успешно се завърна на вътрешния дългов пазар след близо година и половина прекъсване. На първия за годината аукцион на ДЦК бяха пласирани тригодишни книжа за 200 млн. лв., колкото беше и индикативният обем, анонсиран от финансовото министерство.

Постигнатата доходност от 3% и малкият спред спрямо аналогичните германски облигации (45 базисни пункта) показват, че България продължава да е атрактивен емитент, а поредната политическа криза в страната явно не се е отразила съществено на инвеститорското търсене. Българските еврооблигации със сходен матуритет в момента се търгуват при доходност около 3.15%.

Глад за книжа

Добрата новина за служебното правителство е, че подадените поръчки са били за 512.5 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие 2.56. С други думи, след дългото отсъствие на държавата явно институционалните инвеститори демонстрират глад за ДЦК, което означава, че държавата вероятно няма да срещне проблеми да пласира и още количества през следващите месеци. МФ за пръв път от години пусна емисионен календар за април и даде заявка за поддържането му занапред, което дава предвидимост и помага на инвеститорите да алокират ресурси.

По данни на министерството най-голямо количество ДЦК на аукциона са придобили банките - 46%, следвани от пенсионните фондове с 11%, застрахователните дружества - 8%, договорни и гаранционни фондове - 6%. Прави впечатление високият процент, записан от "други инвеститори" - цели 29%. В тази графа попадат фирми и граждани.

Широко отворена врата

Другата новост в политиката на МФ е, че за пръв път от години адресира директно не само институционалните, а и индивидуалните инвеститори, макар и емисията да не е целева - насочена към гражданите. В съобщението специално се обръща внимание, че и физическите лица могат да участват както със състезателни, така и с несъстезателни поръчки. При първите се подава оферта за желано количество и цена, като ако тя е твърде ниска, може и да не бъде удовлетворена. При несъстезателните се посочва само желан обем, като те се изпълняват по среднопретеглената доходност от одобрените поръчки в аукциона.

Така например в понеделник тя е 3.01%, но одобрените оферти са в диапазона 2.90-3.09%. А като крайно решението е било по 100 млн. лв. да се пласират чрез състезателни и чрез несъстезателни поръчки.

От МФ посочват още, че минимумът за състезателна поръчка е 1000 лв., като над това сумата трябва да е кратна на 1 лв. При несъстезателните прагът е съвсем нисък - 50 лв. От ведомството са публикували и образователен материал по темата. Реално краткосрочните ДЦК биха могли да са алтернатива на банковите депозити и ако се популяризират, да попият част от свръхликвидността на банките.

2 от 2 резултата за Държавата пласира първи 200 млн. лв. ДЦК след над година прекъсване при 3% доходност

18 апр 2024 Капитал
Важните новини през седмицата
// Седмицата /

Важните новини през седмицата

, показват данните на НСИ. Държавата пласира първи 200 млн. лв. ДЦК след над година прекъсване при 3% доходност. Постигнатата доходност и малкият спред спрямо аналогичните1572 прочитания

16 апр 2024 Николай Стоянов
<b>Държавата</b> <b>пласира</b> <b>първи</b> <b>200</b> <b>млн</b>. <b>лв</b>. <b>ДЦК</b> <b>след</b> <b>над</b> <b>година</b> <b>прекъсване</b> <b>при</b> <b>3</b>%  ...
// Икономика /

Държавата пласира първи 200 млн. лв. ДЦК след над година прекъсване при 3% ...

200 млн. лв., колкото беше и индикативният обем, анонсиран от финансовото министерство. Постигнатата доходност2776 прочитания

    Още от Капитал
    Наемопад при софийски жилища

    Свитото търсене сваля офертните цени. При предоговаряне се стига до 20 - 30% отстъпка за период между един и три месеца

    Трудното събуждане на трудовия пазар

    Кризата покрай епидемията от коронавирус удари много бизнеси и остави десетки хиляди хора без работа

    20% лято

    Морският туризъм се потапя в най-тежкия си сезон, който в най-оптимистичния сценарий ще изпари половината приходи

    Площад "Александър Невски" ще се ремонтира, но няма да се промени

    Общината ще похарчи предвидените 17. млн. лв. за реконструкцията на зоната, но ще има само козметични намеси

    Кино: "Фарът"

    Самоизолацията като романтика, абсурд и лудост

    Децата (не) са добре

    Ефектите на пандемията и изолацията върху малки, големи и още по-големи