🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

НЕК продължава да изкупува неефективната енергия на високи цени

Заради нормативни пропуски една от мерките за спасяването на компанията все още не е сработила

Преференциалната цена на ТЕЦ "Брикел" ще бъде увеличена с 12% до 133.49 лв. за мегаватчас от началото на 2016 г.
Преференциалната цена на ТЕЦ "Брикел" ще бъде увеличена с 12% до 133.49 лв. за мегаватчас от началото на 2016 г.
Преференциалната цена на ТЕЦ "Брикел" ще бъде увеличена с 12% до 133.49 лв. за мегаватчас от началото на 2016 г.    ©  ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА
Преференциалната цена на ТЕЦ "Брикел" ще бъде увеличена с 12% до 133.49 лв. за мегаватчас от началото на 2016 г.    ©  ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Проверка на Министерството на енергетиката показва, че към края на ноември само пет дружества са сложили уреди, с които да се следи производството им.

Meрките, които трябваше да разрешат големите финансови проблеми на Националната електрическа компания (НЕК), сработиха, но само отчасти. Почти година след приемането й, една от най-важните законодателни промени, които трябваше да спестят на компанията около 100 млн. лв. годишно, все още не може да бъде приложена заради пропуски в законодателството и поднормативните актове. Става въпрос за изискването НЕК да купува само високоефективната енергия от топлофикационните и заводските централи, прието от парламента през февруари тази година.

Въпрос на (не)желание

Вместо това изискване да се изпълнява, част от топлофикациите и заводските централи продължават да продават на НЕК цялата си произведена енергия. Това стана ясно от изказване на Петър Петров, ръководител отдел "Регулиран пазар" в НЕК, по време на обществено обсъждане в енергийния регулатор за увеличаване на цената на високоефективната енергия от ТЕЦ "Брикел", чиято собственост се свързва с Христо Ковачки (виж карето).

По думите на Петров още през лятото НЕК е предложила на дружествата, от които директно изкупува високоефективната електроенергия, да сключат договори, в които да бъдат посочени месечните количества топлинно производство, на базата на което да се определи каква част от енергията трябва да бъде изкупена по преференциални цени. Това са общо осем топлофикации, от които 6 са на Ковачки, а другите две са "Топлофикация София" и "ЕВН България топлофикация", както и 6 заводски централи, между които с най-големи количества са "Брикел", "Свилоза" и "Видахим". Те обаче са отказали да подпишат договора, което пречи на НЕК да определи каква част от енергията, която купува, действително е високоефективна, посочи Петров. В тази връзка от ЕВН коментираха пред "Капитал Daily", че желаят да сключат договор с НЕК и са в процес на преговори, но към момента той не отразява правата и на двете страни.

Законодателни пропуски

Ситуацията трябваше да се промени към средата на октомври 2015 г. Тогава беше крайният срок топлофикациите да инсталират уреди, които да показват какво количество топлинна енергия произвеждат, и така да се определи делът на високоефективното производство, което трябва да се изкупува от НЕК. От отговор на министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на парламентарен контрол в края на ноември обаче стана ясно, че към въпросната дата нито едно дружество не е изпълнило изискването. Последваща проверка на министерството пък е показала, че към 24 ноември само "Топлофикация Русе", "EVN България Топлофикация Пловдив", "Топлофикация Веолия Варна", "Топлофикация Бургас" и "Топлофикация София", но само за "ТЕЦ  София", са изпълнили изискването. Това означава, че всички останали вероятно продължават да продават неефективната си енергия на НЕК или поне към момента няма механизъм, който да ги ограничава.

Причината е, че те не могат да бъдат санкционирани, тъй като тази подробност е пропусната при промените в закона. В тази връзка от Министерството на енергетиката трябваше да внесат законодателни промени. Оттам обаче не отговориха на въпроса на "Капитал Daily" дали поправките са готови и кога ще бъдат внесени за гласуване в парламента.

Други възможности?

Друга възможност да се контролират топлофикациите дали продават само високоефективната си енергия на НЕК е чрез сертификатите за произход на енергията, които се издават от КЕВР. От началото на следващата година те трябва да се издават всеки месец, а не на годишна база, както досега, което беше потвърдено и от председателя на регулатора Иван Иванов. За да стане възможно това, комисията трябва да направи необходимите промени в поднормативните документи. Представители на топлофикационния сектор изразиха съмнение, че КЕВР ще има административния капацитет да се справи, тъй като дружествата все още си чакали сертификатите, за които са подали заявления през лятото.

Казусът с цената на "Брикел"

Преференциалната цена на ТЕЦ "Брикел" ще бъде увеличена с 12% до 133.49 лв. за мегаватчас от началото на 2016 г. Това предвижда проектопредложение на КЕВР, за което беше проведено обществено обсъждане във вторник (15 декември). Причината за промяната е, че при определянето на сегашните цени, които влязоха в сила от 1 август, дружеството е заявило, че ще работи с пет от блоковете си вместо с три, както до момента. Както "Капитал" писа, местната екоинспекция е отказала да издаде на дружеството ново комплексно разрешително, без което то не може да включи в експлоатация останалите два блока. Според проекторешението на КЕВР възникването на това непредвидено обстоятелство е основание за промяна на цените, тъй като води до съществено изменение на ценообразауващите елементи.

Петър Петров от НЕК обаче възрази на промяната на цените, като изтъкна, че ефективността на дружеството е под 80%, което означава, че трябва да се изкупува само част от високоефективната й енергия, а не цялата, както е в момента. Освен това той посочи, че цената от 204 лв., която ТЕЦ-ът плаща за гориво, е необосновано висока, при положение че цената на въглищата от "Мини Марица-изток", които "Брикел" купува, е 77 лв. за тон. От централата посочиха, че тази разлика идва от факта, че нейната технология е такава, че трябва да преработва въглищата, преди да ги използва, което води до тяхното оскъпяване.

Заради по-малкото енергия, която "Брикел" ще произведе, НЕК трябва запълни квотата за регулирания пазар с друга енергия, което може да наложи преизчисление на цената за тези потребители. Експертите на КЕВР, изготвили доклада, от своя страна не отговориха дали имат такива намерения.
15 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    poluvishist avatar :-?
    полувишис
    • + 18

    т.е.? да фалираме НЕК и да му мислят кредиторите?

    едно не разбирам?!? защо не сработва нито една мярка, която трябва да защити интересите на гражданите и данъкоплатците. а сработват всички мерки, които защитават интересите на червените олигарси?

    Нередност?
  • 2
    zax50315885 avatar :-|
    Teaser
    • - 3
    • + 2

    #КОЙ управлява държавата, а Ковачки му просто под ръка.....и така...

    Нередност?
  • 3
    xpx43478764 avatar :-@
    xpx43478764
    • - 1
    • + 5

    Моля Ви престанете да пишете поднормативни документи - правилното е подзаконови документи!!!

    Нередност?
  • 4
    groziostanilov avatar :-@
    groziostanilov
    • - 5
    • + 1

    Кой сключи тези идиотски договори с американские фирми за Марица Изток. Отговор: онзи който продаде Балкан за жълти стотинки. Няма ли кой да му потърси отговорнбост.Той трябва да лежи в затвора, а не да дава акъл. Но нашите праворздавателни органи си правят оглушки. Ако те бяха на правилното место РБ можеше да бъде много по-добре.

    Нередност?
  • 5
    lz73 avatar :-|
    lz73
    • + 8

    До коментар [#4] от "groziostanilov":
    Разходете се до Брикел. Вижте го как изглежда и го сравнете с намиращата се с/у него "американска" МИ1.
    И тогава пак разсъждавайте относно договори и цени.
    Само за Ваше сведение цената на ток от Брикел е съизмерима с тази от МИ1 и МИ3...

    Нередност?
  • 6
    lz73 avatar :-|
    lz73
    • + 2

    До коментар [#4] от "groziostanilov":


    [quote#4:"groziostanilov"]Отговор: онзи който продаде Балкан за жълти стотинки.[/quote]

    Ама вярно ли Р.Овч. е продал и Балкан?
    Щото той е подписал договорите!

    Нередност?
  • 7
    atm34367787 avatar :-P
    atm34367787
    • - 3
    • + 1

    Мерките, които ще 'разрешат големите финансови проблеми на Националната електрическа компания (НЕК)' е да спрат да купуват вашата (и не само вашата) скъпа 'зелена' енергия, Капиталци. :)

    Нередност?
  • 8
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 8

    "посочи, че цената от 204 лв., която ТЕЦ-ът плаща за гориво, е необосновано висока, при положение че цената на въглищата от "Мини Марица-изток", които "Брикел" купува, е 77 лв. за тон. От централата посочиха, че тази разлика идва от факта, че нейната технология е такава, че трябва да преработва въглищата, преди да ги използва,"

    >>> След толкова напъни, социализмът в енергетиката въобще не си е отишъл. Плащане на комбиниран добив за нещо, което всеки знае, че не е такъв. Плащане по себестойност, за каквото ти донесат фактура. Едни и същи въглища, едните вземат 77 лв., другите 204 лв. заради "различната технология"

    Нередност?
  • 9
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 7

    Апоропо, аз от години задавам един и същи върпос, но още не съм чул отговор, ако не броим "Бате, ъ ти напомним, че у таа д'ржаа за некои раоти не се пита. Глеъш и си мЪлчиш, кфот виъш - тфа е, грешка неъ!" .

    Въпорсът беше, защо трябва да има изобщо комбиниран добив на ток и БГВ? Защо трябва да пълним гушата на Газпром, за да правим от газа ток, защо трябва да купуваме от Сименс, Дженерал Илектрик и Алстом турбини и комбиблокове за стотици милиони, защо трябва да ядем хляба на българските миньори, след като за подгряване на водата е достатъчна една горелка? Защо? Петата колона е ясна, другите обаче защо дремат?

    Нередност?
  • 10
    nabludatel_en avatar :-|
    Наблюдател
    • + 3

    Въпрос на (не)желание ...

    Нередност?
Нов коментар