🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Януари '24: Рекорден внос на ток, 40% спад при ТЕЦ и 200% ръст при соларите

В следващите месеци ще виждаме още прецеденти и рекорди, което поставя въпроса за реформа в енергетиката още по-наложително

България все по-често внася енергия, тъй като това е икономически по-изгодно
България все по-често внася енергия, тъй като това е икономически по-изгодно
България все по-често внася енергия, тъй като това е икономически по-изгодно
България все по-често внася енергия, тъй като това е икономически по-изгодно
Още актуални теми и прогнози за сектора може да проследите на конференцията на "Капитал" Energy Summit 2024, която ще се проведе на 20 февруари в Sofia Event Center.

Участие във второто издание на форума ще вземат представители на изпълнителната и законодателната власт, регулаторите, европейски институции и висши мениджъри на най-големите компании в енергетиката на България.

Във фокуса на програмата са енергийната стратегия на България, развитието на електропреносната мрежа, ядрената енергия, инвестициите и финансирането във ВЕИ, системите за съхранение на енергия и новата роля на природния газ.

Информация за събитието и билетите вижте тук.

Най-различният януари. Така може да се определи изминалият месец за електроенергийната система на България. Ситуацията в сектора е толкова различна, че буквално няма с какво да бъде сравнена през изминалите пет години. Но сегашният прецедент може много скоро да се превърне в новото нормално.

Фактите са следните:

  • България отново е била нетен вносител на електроенергия (за трети път в последната година), като внесеното количество ток е рекордно - повече от генерираното от всеки друг източник в страната с изключение на АЕЦ и ТЕЦ.
  • Близо 40% спад в дейността на въглищните централи на годишна база и като цяло едно от най-ниските нива на натовареност за зимен месец през последните пет години.
  • Три пъти повече енергия от соларни централи спрямо януари 2023 г. Рекордно ниско общо производство на ток за януари след 15.7% спад на годишна база.

Подобни драстични отклонения от "нормалния" доскоро модел се наблюдаваха само през летните месеци, когато производството от ВЕИ е най-голямо. Но това, че сега се случва и през януари, който беше и сравнително по-студен, е повече от показателно за предстоящия пролетен и летен сезон.

Предизвестеният край на въглищата

Много е вероятно да се окаже, че без каквито и да е мерки България ще намали производството на енергия от въглища много повече от планираното в Плана за възстановяване. Това обаче може да предизвика нови протести на енергетиците, които да настояват държавата да защити работата им, въпреки че пазарът ги изключва.

Причината е в цената на енергията. Въпреки че CO2 емисиите поевтиняха с близо 30% спрямо средното за 2023, въглищните ТЕЦ продължават да са неконкурентни и енергията им просто не се търси. За сметка на това централите на природен газ отново са в играта, след кризата от 2022, тъй като суровината поевтиня значително и в последните месеци се търгува на нива от около 30 евро/мВтч.

Така съседните държави като Гърция и Румъния, вместо да купуват ток от българските въглища, предпочитат да го произвеждат в газовите си централи, като освен това продават и на българския пазар. През 2022 г., когато газът беше рекордно скъп, ситуацията беше обратната и българските ТЕЦ продаваха по-евтиния в онзи момент ток от въглища в целия регион. Именно тази временна ситуация стана причина да се говори за "възход на въглищата", да се иска преработка на ангажиментите в Плана за възстановяване за тяхното ограничаване, както и да се организират протести със заплахи, че България ще остане на тъмно и студено без мините и ТЕЦ-овете.

Резултатът е, че в най-студеното време нито мините, нито ТЕЦ-овете заработиха повече. Вместо тях в страната влизаше по-евтина енергия от съседните държави. А като цяло делът на въглищната енергия за месеца спадна до 33.6%.

Слънчева зима

На този фон точно обратната е тенденцията при соларните централи. Те увеличават производството си над три пъти спрямо януари 2023 г., въпреки че времето не беше съвсем подходящо. Ако се направи сравнение с януари 2022 г., когато дори не бяха въведени в експлоатация толкова много соларни централи, ръстът на производството е само 80%. Но въпреки това соларите все още имат много малък дял в общия енергиен микс - едва 5.13%, макар че и това е рекорд за зимен месец. За сравнение - миналия януари делът на фотоволтаиците е бил 1.35%.

В следващите месеци предстои пускането на още големи соларни мощности, като този на ТЕЦ "Бобов дол", така че 2024 г. определено ще е рекордна за сектора. През пролетта и лятото има реален шанс соларите да генерират до 20% от електроенергията в страната, а общо ВЕИ да надминат границата от 40%. Но като цяло ще са нужни още инвестиции, при това в различни технологии като вятърни турбини и ВЕЦ, за да бъде устойчива тази трансформация.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ajq421111679 avatar :-|
    ajq421111679
    • - 5
    • + 5

    Ръст на ВЕИ с 200 процента и рекоредн внос на ток с 40 процента, помислете върху това противоречие! :)

    Нередност?
  • 2
    ekp351157130 avatar :-|
    ekp351157130
    • - 4
    • + 6

    1/3 от извън ЕС, останалото от ЕС. Изведнъж пада опорката, че видиш ли внасяме много от там където няма CO2 сертификати.

    Нередност?
  • 3
    ekp351157130 avatar :-|
    ekp351157130
    • - 2
    • + 3

    Между другото, от Капитал могат да погледнат числата за Германия. Ще видят, че Германия прави точно същото - внася все повече ток, защото им е по-изгодно да държат ТЕЦ-овете изключени, а да купуват ток от чужбина. Едно е било през 60-те, когато идеята им е да бъдат износител номер една на ток в западна Европа. Отдавна са се отказали от тази цел, предвид че полезните изкопаеми са им кът и предпочитат вноса. Я атом от Франция, когато Франция няма нужда от атомния ток (лятотот), я внос от Дания, когато зимата много духа и Дания има излишък. И т.н...

    Нередност?
  • 4
    kuranakyumura avatar :-@
    kuranakyumura
    • - 7
    • + 7

    До коментар [#1] от "ajq421111679":

    Лесно, когато собственикът на сайта има инвестиции в соларни паркове, а политическите му протежета стартъпи за солари. А всички дружно лапат държавни субсидии, защото ВЕИ-та са по-скъпи като ток и без тях не излиза сметката.

    Управляващите планктони унищожават българската енергетика с тези ВЕИ мечти, които са си чиста доза крадене. Резултатът - от най-голям износител на електроенергия се превръщаме в най-големия вносител. Което е логично, защото сме усвоили на максимум капацитета от ВЕЦ, ТЕЦовете по план трябва да се затварят, но никой не е предвидил достатъчно заместващи мощности. Нови атомни блокове само на чертежи, независимо дали са руски, американски или марсиански. ФЕЦ и вятърните в България не са ефективни, защото нямаме достатъчно пустеещи земи, нито слънчеви дни. Ама същия този планктон иска да ни превърне в Сахара.

    Нередност?
  • 5
    ekp351157130 avatar :-|
    ekp351157130
    • - 2
    • + 5

    До коментар [#4] от "kuranakyumura":

    Гърция е пълна с планини, където дървета няма, а има само камъни. Перфектни са за ФЕЦ. А ние за щастие сме до Гърция и можем да купуваме ток от там. Те трябва да го изнасят нанякъде, а ние сме наблизо.

    Нередност?
  • 6
    toshiro avatar :-|
    Lazar Petrov
    • + 6

    основната разлика идва от ниска цена на газа. Гърция и Румъния горят газ и правят ток - по евтино от нас, които горим въглища. Интересно е намалението на потреблението - очевидно соларите за собствени нужди ще променят значително общата картина.

    Нередност?
  • 7
    roverwanderer avatar :-?
    Rover Wanderer
    • - 1
    • + 2

    Интересно ще е да видим дали ще се повтори и реално "задълбочи" ситуацията от май-октомври миналата година - когато производството е намаляло - много вероятно точно заради соларите за собствени нужди и още по-големите пуснати ВЕИ мощности (стискам палци) Това ще потвърди тезата... остава да се увеличат инвестициите и в системи за съхранение и картинката съвсем ще придобие вид.

    Нередност?
  • 8
    wanderer avatar :-|
    wanderer
    • + 2

    До коментар [#6] от "Lazar Petrov":

    Вносът е от румънски ВЕЦ, толкова евтин, че средната цена за януари е 9% повече.
    Интересното е, че при “евтиния газ” не е получен повече ток. Това означава, че няма инсталирани мощности (Догановския ТЕЦ Варна е мижи да те лаже - печалбо-образуване от студен резерв).
    Още по-интересното е, че през зимата ВЕИ са увеличили три пъти производството при 10 пъти повече инсталирани мощности. С такова производство на ток няма изплащане на инвестициите ... по чукари и урви.

    Нередност?
Нов коментар