🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Тошко Йорданов съобщи на депутатите от ИТН, че напускат коалицията заради Македония

Премиерът Кирил Петков поиска от президента да свика КСНС по темата

Заявлението на Тошко Йорданов, че ИТН ще напуснат коалицията, не означава, че това задължително ще се случи
Заявлението на Тошко Йорданов, че ИТН ще напуснат коалицията, не означава, че това задължително ще се случи
Заявлението на Тошко Йорданов, че ИТН ще напуснат коалицията, не означава, че това задължително ще се случи    ©  Юлия Лазарова
Заявлението на Тошко Йорданов, че ИТН ще напуснат коалицията, не означава, че това задължително ще се случи    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Темата накратко
  • Партията на Слави Трифонов засили натиска си върху премиера да не се деблокира ветото върху Северна Македония.
  • В опит да предотврати разрив в мнозинството Кирил Петков поиска от президента да свика КСНС по темата.
  • Решението за западната ни съседка най-вероятно ще бъде отложено за след шест месеца.

Темата за вдигането на ветото на България за започване на преговори на Северна Македония с ЕС е напът да създаде поредния сериозен трус в управляващата коалиция.

В петък сутринта председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" (ИТН) Тошко Йорданов е събрал депутатите от партията и е обявил, че следващата седмица формацията ще напусне управляващата коалиция заради очакването, че премиерът Кирил Петков ще предприеме стъпки за сваляне на ветото върху започването на преговори с Македония за присъединяване към ЕС. Министър-председателят Кирил Петков пък излезе с видеообръщение, в което призова президента Румен Радев да свика консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), на което да се обсъди състоянието на преговорите между България и Северна Македония, както и че предстои следващата седмица българската позиция да бъде обсъдена и на коалиционен съвет на лидерите на четирите партии от управляващото мнозинство.

Искам да успокоя българското общество, че българското правителство няма да направи нищо без широко национално съгласие и в съответствие с коалиционното ни споразумение

Кирил Петков
Кирил Петков

Министър-председател

Всичко това става на фона на двудневната визита на помощник държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси д-р Карън Донфрид тази седмица, както и на краткото посещение в четвъртък на еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи. Двамата имаха срещи с премиера Кирил Петков и с президента Румен Радев, а Донфрид разговаря и с лидерите на парламентарно представените политически сили, като по неофициална информация основната тема на разговора на помощник държавния секретар на САЩ с председателите на партиите от Народното събрание е била преговорите на България със Северна Македония.

САЩ се опитват да помогнат на Скопие като част от усилията им за намаляване на руското влияние на Балканите.

Еврокомисарят Верхеи пък заяви, че след три седмици ще бъде отново в София, за да се опита да постигне промяна в позицията на България срещу започването на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС. Желанието на ЕК е спорът между България и Северна Македония да бъде решен до края на френското председателство на ЕС, което изтича в края на юни.

Заявлението на Тошко Йорданов пред депутатите, че ще излязат от коалицията, не значи, че това задължително ще се случи, но при всички положения е показателно за нивото на доверие и качеството на комуникацията в коалицията.

Натискът на ИТН

Депутати от партията на Слави Трифонов разказаха, че Тошко Йорданов е събрал парламентарната група в петък и ги е уведомил, че лидерът на партията има намерение да обяви следващата седмица, че ИТН напуска коалицията. Пред тях той изразил увереност, че премиерът ще обяви вдигането на ветото върху западната ни съседка, въпреки че Кирил Петков на няколко пъти заяви, че крайното решение ще е на парламента и той няма да предприеме никакви стъпки без санкцията на Народното събрание.

В управляващата четворна коалиция има още една партия, която се противопоставя на вдигането на ветото, докато Северна Македония не изпълни условията на България - БСП. Срещу вдигането на ветото, преди Скопие да е изпълнило условията на София, е и президентът Румен Радев.

Твърде вероятно е точно заради този натиск на ИТН и заплахата от разпад на управляващата коалиция премиерът Кирил Петков да е предприел хода с искането към президента за свикване на КСНС. Във видеообръщението си министър-председателят заявява, че в заседанието по темата трябва да участват представители на всички партии, всички служби и президентската институция. Петков поиска и външно министерство да предостави доклад за състоянието на преговорите между България и Северна Македония.

Външният министър Теодора Генчовска, предложена на поста от ИТН, също защитава позицията на формацията, която я е излъчила - че Скопие трябва да изпълни условията на София и едва тогава да бъде вдигнато ветото. Генчовска неотдавна дори обвини премиера, че правителството води две външни политики по въпроса.

Петков: Кабинетът няма да взема решение за Македония

Във видеообръщението си Кирил Петков за пореден път заяви, че кабинетът няма да вземе решение по проблема и преди да има пълно разбирателство между коалиционните партньори. "Единствено Народното събрание има финалния легитимен мандат по темата Северна Македония и това трябва да е абсолютно ясно за цялото българското общество и за външните ни партньори", каза Кирил Петков.

Депутати от управляващото мнозинство смятат, че въпреки натиска от ЕК и САЩ решаването на въпроса със Северна Македония ще бъде отложен и няма да има развитие до края на френското председателство. По неофициална информация помощник държавният секретар на САЩ е сондирала при разговорите си с партийните лидери възможността преговорите със Северна Македония да продължат с хоризонт пет-шест месеца.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ajsayder avatar :-|
    sim4o
    • - 13
    • + 2

    Браво!

    Българи!

    Нередност?
  • 2
    dobadoba avatar :-|
    dobadoba
    • - 3

    Жега...

    Нередност?
  • 3
    hold_kjeft avatar :-|
    hold_kjeft
    • - 2
    • + 7

    Ми да излизат. За итн се знае че е проект на ДПС и доган-живущ в базата на Лукойл. Взето е решение 2018 г. след среща на бивш консул на САЩ и Доган за създаване на Слави формация с цел да действа като пета колона. Всъщност това и правят.

    Както казват и украинци

    " Русский Корабль, иди н...й"

    Нередност?
  • 4
    bxr20646781 avatar :-|
    bxr20646781
    • - 10
    • + 4

    "Искам да успокоя българското общество, че българското правителство няма да направи нищо без широко национално съгласие и в съответствие с коалиционното ни споразумение. Кирил Петков"

    Тоест "аз съм се продал на американците", дал съм съгласие да пуснем РСМ без условия, но ако не успеем да убедим и другите партии да извършат държавна измяна, то антибългарският план на САЩ нема да мине. Де факто това казва. Не виждам лична ангажираност с българските интереси, а опит да си измие ръцете в колективната безотговорност.

    Нередност?
  • 5
    klimentm avatar :-|
    klimentm
    • - 2
    • + 2

    Ех Сивчо. Сивчо и тука ли налази?!
    До коментар [#1] от "sim4o":

    Нередност?
Нов коментар