Кой сега е шампион

Полша няма конкуренция за първото място в Европа по икономически растеж

Полша се подготви да покаже най-доброто си лице пред света
Полша се подготви да покаже най-доброто си лице пред света
Полша се подготви да покаже най-доброто си лице пред света    ©  reuters
Полша се подготви да покаже най-доброто си лице пред света    ©  reuters

Още преди началото на Евро 2012 европейският шампион по икономически растеж вече беше ясен. Титлата безапелационно е за Полша, един от домакините на футболното първенство. И то не със съдийски реверанси, а съвсем честно и заслужено.

Страната отдавна не е имала повод да се гордее. А сега е най-удивителната история на успеха в ЕС в последните години. Икономиката й бе единствената, която не потъна в рецесия през 2009 г. Същевременно правителството на управляващия втори мандат премиер Доналд Туск се радва на политическа стабилност, каквато се среща рядко не само в региона, но и из целия сграбчен от кризата Стар континент. И Евро 2012 е идеалната възможност Полша да се похвали пред целия свят с постиженията си.

Елате и ни вижте

"За пръв път от краха на комунизма преди повече от две десетилетия обикновените хора от всички континенти ще слушат всекидневно новини от Полша и ще гледат полските градове на своите тв екрани. Впечатленията, които ще получат през тези три седмици, вероятно ще останат запечатани в съзнанието им за дълго време напред", написа в. Warsaw Business Journal в материал със заглавие "На карта е репутацията на Източна Европа".

В полза на Полша е и фактът, че вероятно никой не очаква много нито от нея, а още по-малко от другия домакин, Украйна. Така Варшава и останалите полски градове, където ще има мачове от първенството, могат само да изненадат приятно и да забършат праха от вехтите представи за страната като за сиво и мрачно посткомунистическо място.

А Полша има с какво да се похвали. Във време, когато ЕС се тресе от дългова криза, тя изживява своето собствено икономическо чудо. Новите стадиони, пътища и цялата построена инфраструктура за първенството (общо похарчените средства за организирането му са 21 млрд. евро, от които две трети са за транспортни съоръжения и само 5% са за спортните обекти) ще са видимата страна на полския успех.

Той е особено открояващ се на фона на останалите източноевропейски страни. Не само на другия домакин Украйна, отдалечаваща се все повече от ЕС, чукаща отново на вратата на МВФ за помощ и бойкотирана от европейски лидери заради обвинения в нарушаване на човешките права. Полша е отличник и в сравнение с Унгария, Чехия и Словакия. Първата също е сред клиентите на МВФ и за втори път е на опашката за заеми, а останалите две са силно засегнати от стагнацията в еврозоната, която задушава износа им.

Растеж по полски

Тайната на полската рецепта, позволила на страната да остане над водата по време на голямата рецесия преди три години и да продължава да изглежда незасегната от драмите в еврозоната, е обемният вътрешен пазар от 38 млн. потребители. Той се оказа надежден буфер срещу бурите, бушуващи в останалите части на Стария континент. Така Полша е далеч по-устойчива на сривове в международното търсене, тъй като търговията възлиза на около 40% от нейния БВП. Което е много по-малко в сравнение с останалите отворени икономики от Централна и Източна Европа.

Полша е защитена и заради сравнително солидния си банков сектор. Както и заради разумната фискална политика на управляващите във Варшава (страната е една от първите, въвели "дългова спирачка" в конституцията) и факта, че правителството вече е осигурило повече от 70% от нужните заемни средства за тази година.

Друга ключова съставка на коктейла за растеж са сравнително стабилният поток чуждестранни инвестиции (11.2 млрд. евро за миналата година) и 67-те млрд. евро структурни фондове от ЕС за периода 2007 - 2013 г. И както посочва финансовият министър Яцек Ростовски в интервю за в. Dziennik Gazeta Prawna, Варшава не е имала по-лесна задача от останалите правителства при вкарването във форма на публичните си сметки само заради средствата от Брюксел. Защото всички нови източноевропейски попълнения имат достъп до еврофондовете, но именно в Полша начинът, по който те се използват, има най-голям ефект. Например според изчисления на полското Министерство на регионалното развитие само през 2011 г. кохезионните фондове са допринесли за повишаване на БВП с 5.6%, а за периода 2013 - 2015 г. те ще помогнат за създаването на заетост за 1.19 млн. души.

За полския успех не е без значение и съседството с Германия, най-голямата европейска икономика. Най-силните категории в износа на Полша например са химическите продукти, електрониката и машините - все неща, които се поглъщат от мощната германска индустрия и правят федералната република износител номер две в света след Китай. "Очакваме силният германски експорт да продължава да подкрепя износа на полски промишлени стоки. Допълнителен стимул може да е и отслабването на злотата", пише в скорошен анализ на Bre Bank.

Всичко това помогна на Полша да отбележи впечатляващ растеж от 4.3% през 2011 г. И според последната прогноза на Европейската комисия страната ще бъде шампион в икономическото първенство на Стария континент и тази година с очакваните 2.7%. Което може да изглежда скромно на пръв поглед, но не и в контекста на рецесията или стагнацията в почти всички останали държави от ЕС.

Устойчива, но не и имунизирана

Въпреки това вече има сигнали, че макар и по-устойчива, Полша не е имунизирана срещу икономическата зараза от еврозоната. Кризата там вече започва да удря експорта, две трети от който отива към страните от валутния клуб. Ако Гърция излезе от еврото и шоковите вълни залеят Германия, Полша няма да остане незасегната.

Същевременно безработицата гравитира около 13%, което започва да се отразява на потреблението, а инвестиционният минибум покрай шампионата вече приключва. Всъщност част от амбициозните намерения бяха спрени в зародиш заради липса на средства. Още миналата година например близо 50 пътни проекта бяха изоставени, а плановете за построяване на 3000 км нови магистрали бяха смалени до 1800 км.

Според анализатори единственият начин полската икономика да продължи да блести са скучните реформи и либерализацията. Страната например е на първо място в ЕС по регулирани професии - цели 380. И всеки опит да бъдат отворени за конкуренция се натъква на ожесточен отпор. Правителството на Доналд Туск вече премина един сериозен тест на реформаторския си устрем - вдигането наскоро на пенсионната възраст на 67 години за мъжете и жените беше съпроводено с масови протести, горене на снимки пред парламента на подкрепящи реформата депутати, нападки от опозицията, че управляващите извършват "варварски акт", и надвиснал риск законопроектът да бъде провален с референдум. Кабинетът не се огъна, но това е само една от нужните дълбоки промени. Добрата новина е, че поне засега дори и без тях икономическата титла на Полша изглежда безспорна.

13 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pradinski avatar :-|
    pradinski
    • - 2
    • + 39

    Много хубава статия. И правилно авторът напомня да няма самозабряване, защото много такива предишни "шампиони" се сгромолясаха- и Словакия, и Унгария, сега и Словения върви нататък. Да пожелаем на поляците все пак да имат по- голям късмет.
    http://dohodite.com

    Нередност?
  • 2
    kardinalat avatar :-?
    kardinalat
    • - 2
    • + 32

    До коментар [#1] от "pradinski": Рационалното поведение не се радва на аплодисменти. Днешна Полша е резултатът от огромната цена платена през 80-те и 90-те години на 20-ти век.

    Нередност?
  • 3
    pradinski avatar :-|
    pradinski
    • - 1
    • + 37

    Имам лични впечатления от развитието на Словакия през 2006- 2008. Обявиха я също за отличник на Европа. Но за съжаление сега е в много незавидно положение.
    Но- нека всяка страна да просперира. Най- добре ще е това да се случи и с България. Да видим.

    Нередност?
  • 4
    jwalker avatar :-|
    Кулин бан
    • + 22

    Тук, тук, дано да поумнеем и да се справим.

    Нередност?
  • 5
    dekster avatar :-P
    КЛЮЧАРЪ
    • - 4
    • + 17

    Чета и си мисля: къде ли биха се вписали Бабуин, Цвъцко, Станишката и Доган в Полша?

    Трудно е да им намерим място сякаш... Може би само минпреда би се уредил за главен ленторез при откриване на полските магистрали.

    Нередност?
  • 6
    idrazil avatar :-|
    dinko
    • - 2
    • + 37

    Съседството с Германия при свободни граници и пазар е огромен плюс. Но статията пропуска да спомене и паричния поток от полски емигранти в чужбина. Дори и без тези в Германия, само във Великобритания има 1 милион поляци (официална статистика). Само от там поляците пращат вкъщи няколко милиарда евро на тримесечие.

    Нередност?
  • 7
    pontifex avatar :-P
    pontifex
    • - 2
    • + 42

    Икономическите успехи на тази прекрасна страна, са един своеобразен реванш за полския народ, незаслужено преживял толкова трудности и унижения в миналото. Радвам се, че държава с толкова богата история като Полша, може да служи за пример с разумна политика, реформи и стабилен икономически растеж.

    Нередност?
  • 8
    trezven avatar :-|
    Трезвен
    • + 14

    До коментар [#6] от "UK graduate":

    В кралството официално са един милион, неофициално - до 3 милиона според някой. В германия пак около тази цифра. В САЩ също са ужасно много. Това е огромен плюс за икономиката им.

    Нередност?
  • 9
    twe38546258 avatar :-P
    Vency Mirchev
    • - 14
    • + 8

    Нали ги видях поляците с Гърция каква изненада бяха. А иначе как да не им расте икономиката като от 8 години Европа ги бута нагоре. Полша е галеното дете на ЕС и първо трудовият пазар се отваря за поляци и други източноевропейци, а после за нас и румънци. Та полските безработни вземат помощи и заплата от Европа, престъпниците им крадят от богати държави и не обременяват Полша като лежат в Евро затвори. Маса поляци даже работят!?! И защо Полша е галеното дете? Защото праща войска където има нужда без много да ги молят. Дали поляка ще умре на война, при сбиване в кръчмата или от препиване в парка, е въпрос от който никой не прави трагедия!

    Нередност?
  • 10
    kihano avatar :-|
    kihano
    • - 11
    • + 4

    Е успеха на Полша се дължи на регулации и собствен пазар. Но както обикновено става, няма да е вечен. Ето вече прибличават растеж от 2.5% колкото е на СССР през времената на "застоя".
    Неолибералите разбира се няма да й простят - четете последният параграф.
    От евро2012 ще са на загуба.

    Нередност?
Нов коментар