🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

ЕЦБ подготвя план за "лоша банка" за очаквана вълна от дългове

Неплатените задължения заради коронакризата могат да достигнат 1 трлн. евро

Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард сондира възможността ЕЦБ да помогне на търговските банки при проблеми с лошите кредити.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард сондира възможността ЕЦБ да помогне на търговските банки при проблеми с лошите кредити.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард сондира възможността ЕЦБ да помогне на търговските банки при проблеми с лошите кредити.    ©  Reuters
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард сондира възможността ЕЦБ да помогне на търговските банки при проблеми с лошите кредити.    ©  Reuters

Европейската централна банка (ЕЦБ) изготвя схема за справяне с потенциално стотици милиарди евро неплатени кредити в резултат на пандемията от коронавирус. Това съобщава Reuters, като се позовава на двама души, запознати с въпроса.

Проектът идва в момент, когато Европа мобилизира трилиони евро за укрепване на икономиката, и е насочен към предпазване на търговските банки от проблеми, ако нарастващата безработица намали доходите и това забави изплащането на заемите.

Един от хората, запознати с плана, заявява пред агенцията, че ЕЦБ е създала работна група, която да разгледа идеята за "лоша банка" за необслужвани задължения, и че работата по схемата се е ускорила през последните седмици. ЕЦБ е отказала коментар дали работи по такава схема.

През април подобна информация съобщи и Financial Times, като тогава изданието отбелязва, че Европейската комисия не е показала ентусиазъм към идеята, което не се е променило.

Дългът нараства

Размерът на дълга в еврозоната, който се смята за малко вероятно да бъде напълно погасен, вече възлиза на повече от половин трилион евро, включително кредитни карти, автомобилни заеми и ипотеки, показват официалните данни. Размерът му ще се покачи, защото кризата притиска кредитополучателите, и дори може да се удвои до 1 трлн. евро. Това може да натежи на вече притеснените банки и да затрудни отпускането на нови кредити, казват източниците, запознати с плановете на ЕЦБ.

Идеята за "лоша банка" в еврозоната беше обсъждана и отложена преди две години, но новият президент Кристин Лагард през последните седмици се консултира с банки и висши чиновници в ЕС относно схемата, казва един от източниците на агенцията.

Като най-мощната финансова институция в еврозоната подкрепата на ЕЦБ за проекта е от решаващо значение, но това също ще изисква благословията на Германия, най-голямата икономика на валутния съюз. Берлин отдавна се противопоставя на схемите, които поемат споделена отговорност за дългове в други страни, въпреки че предложи заедно с Париж възстановителен фонд на еврозоната, свързан с издаването на общи облигации.

Вариант

Един от обсъжданите варианти е да се включи Европейският механизъм за стабилност - фонд на ЕС, който може да предостави финансова помощ на страните от еврозоната или на заемодателите. Той ще служи като гарант за "лошата банка", казват запознатите източници.

След това "лошата банка" ще издава облигации, които търговските банки биха купили в замяна на портфейли от необслужвани заеми, неутрализирайки евентуален шок за европейските кредитори. След това банките могат да представят тези облигации в ЕЦБ като обезпечение за финансиране от централната банка.

Основните европейски търговски банки могат да бъдат призовани да обединят усилия, за да подкрепят схемата, казва вторият източник.

Докато европейските страни сега са съсредоточени върху договарянето на възстановителния фонд за 750 млрд. евро за подпомагане на икономиките, засегнати от COVID-19, идеята за "лоша банка" и планът на ЕЦБ може да стигнат до обсъждане по-късно тази година.

Запитан във вторник за "лошата банка", председателят на надзорния съвет на ЕЦБ Андреа Енрия отговори, че подкрепя концепцията, но е "преждевременно" да се обсъжда такава сега, тъй като не е ясно колко тежко ще бъде въздействието на пандемията.

"Много подкрепям компаниите за управление на активи. Мисля, че са полезни", заяви той, като подчерта успеха на лошите банки в Испания и Ирландия, създадени след финансовата криза.

Енрия обясни, че ЕЦБ проучва как банките могат да се справят, ако кризата се влоши. Той отбеляза, че банките разполагат с над 600 млрд. евро капитал и това вероятно ще бъде достатъчно, освен ако няма втора вълна на заразата.

И все пак всяка общоевропейска схема за справяне с проблема с лошите кредити вероятно ще се сблъска с политически възражения от Германия, която отдавна се съпротивлява на опитите да подкрепи банките в по-слабите страни от страх, че може да поеме неплатени сметки.

Маркус Фербер, германски депутат от Европейския парламент, заяви, че Берлин остава против приемането на такива взаимни гаранции. "Националните "лоши банки" могат да бъдат първа стъпка", казва той.

Италианският евродепутат Марко Зани смята, че процесът на вземане на решения в ЕС е твърде сложен и твърде бавен. "Поглеждайки към миналите кризи, опитът показва, че европейските решения идват твърде късно. Когато сте изправени пред криза... трябва да действате за дни или седмици, а не месеци или години."

Банките в Италия и Гърция например все още се възстановяват от последствията от финансовата криза отпреди десетина години.

Европейската комисия заяви, че е очертала как могат да функционират схеми за "лоши банки", но не извършва "официална работа". От Брюксел обясняват, че на банките е предоставена повече регулаторна свобода, но при необходимост могат да "проучат всички подходящи възможности".

"Европейските банки вече се готвят за поредната вълна от лоши кредити", казва Андрю Ор от Deloitte. "Съществуването на европейска "лоша банка" би помогнало. За самия лош дълг нищо не се променя. Дълговете все още трябва да бъдат погасени, а парите да бъдат изплатени."

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 3
    svetlozar_savov avatar :-P
    SS

    Банка Антинари ...

    Нередност?
  • 4
    nabludatel_en avatar :-|
    Наблюдател
    • + 1

    Биволъ:

    Ето какво платихме вчера с държавни пари чрез влизането на ББР в капитала на Първа Инвестиционна Банда #ФалираЛиПИБ Споделяйте да се знае!

    Лондон - апартаменти в най-хубавата сграда на Кенсингтън 134 срещу Харолдс. Има японска градина около 500 кв. Там по един двустаен апартамент имат Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Всеки от тях струва по 4 млн. паунда.
    Испания, Марбея - 1,8 млн. евро за тристаен апартамент в Кемпински Естепона в крилото за собственици.
    Le Rêve в Дубай, в най-скъпата сграда - апартамент за 6 млн. евро. Обзавеждане от Fendy като за Версай - 700 000 евро.
    Палм де Джумейра в Дубай - къща за 5 млн евро. Garden House на Ивайло Мутафчиев.
    Hi-tech къща в Бояна, само ремонтът е за 2 млн. евро. Стени, които се местят с поглед. Прозорците се затъмняват с махане на ръка.
    Картини от Моне, Реноар и др. за 20 млн. евро.
    Нов самолет за $ 52 млн. Gulfstream 550 купен от Атланта от централата.
    Яхта за 14 млн. евро (на снимката)

    Биволъ следи движението на всичкото това имане. Когато изринем кочината, а това неминуемо ще се случи, на базата на нашите данни ще тръгнат искания за конфискация. Но тогава Гешев, Цацаров, Буда и двамата хубавци ще са при Бай Ставри.
    А засега, народе прост, плащай. Плащай и не мрънкай! И депозирай, депозирай в ПИБ, защото апартаментите и яхтите искат поддръжка.

    https://www.facebook.com/bivolnews/posts/3212929668758793

    Нередност?
Нов коментар