🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Не се получи

Докладът на ЕК легитимира неуспеха на ГЕРБ да изпълни едно от най-важните си обещания - да върне усещането за справедливост в България

   ©  Инна Павлова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ако търсите новина в доклада на Европейската комисия, няма да я намерите. Всяко заключение в петгодишния преглед на напредъка на България в съдебната реформа, борбата с организираната престъпност и корупцията описва проблеми, които познаваме от години.

Знаем, че съдебната система скърца и буксува и че е окупирана от номенклатурни магистрати, които биха изглеждали по-адекватно в бивша съветска република от средата на 90-те. Въпреки уверенията, че "организираната престъпност е овладяна и в голямата си част е неутрализирана" (по Цветанов), виждаме, че престъпността е все така организирана, а корупцията е от партера до "високите етажи" на властта.

Вече дори не ни прави впечатление, че няма осъдени за подкупи и злоупотреба със служебно положение. Обществените поръчки са все така мръсна дума. Всичко това в комбинация убива инициативността, спира въздуха на нормалния бизнес и кара инвеститорите от чужбина да бягат надалече. Отдавна сме привикнали, че вместо да свърши реална работа, властта често предпочита да играе драматична постановка, в която смело хвърля "ох" и "ах", но после завесата пада и виждаме, че залата е все така олющена и вмирисана. Усилия има, резултат - не.

Но и това не е новина. Новината е другаде. Силата на докладите от Брюксел не е, че ни казват нещо ново. Ефектът идва от това, че оценката им трудно може да бъде оспорена. Получи се така, че единствената обективна картина за това, какво се случва в България, може да бъде нарисувана от Европейския съюз. Ако медиите критикуват, това се обяснява със съмнителните интереси на техните собственици (те и затова повечето медии обичат да я хвалят, че да може интересите на издателите да са в синхрон с тези на управляващите). Ако опозицията критикува, това не е за да поправят развалените механизми, а за да се възползват от тях, когато влязат във властта. Ако неправителствените организации.... и т.н., и т.н. Критиката от Брюксел остана единственият влиятелен глас на нормалността в България. Почти единственото място, което защитава интересите на тези хора, чиято почтеност не им позволява да се включат в различните схеми за разпределяне на ресурси между близките до властта.

Epic fail за ГЕРБ

Ако четеш само Държавен вестник, България изглежда подредена и нормална. Всъщност обаче това е нормативен мираж, през който се мержелее пустинята на нашето всекидневие. Не си го измислихме ние, пише го в доклада: "Цялостната оценка на комисията за напредъка по Механизма за сътрудничество и партньорство от присъединяването на България досега показва значителен напредък в основната законодателна рамка." И после започват 20 страници констатации в посока, че тази рамка всъщност не е произвела никакъв резултат. Погледнато откъм ГЕРБ, оценката на Европейската комисия трудно може да бъде по-лоша. Съвсем накратко тя звучи така: вие имахте и имате желание да промените България, но не направихте почти нищо.

Една от най-важните причини Бойко Борисов да получи толкова сериозно одобрение на последните парламентарни избори беше именно обещанието за справедливост. Преди три години ГЕРБ даваше надежда, че след като дойде на власт, нещата ще си дойдат на мястото - престъпниците ще са в затвора, съдът ще е честен и държавната администрация няма да е корумпирана. В официалната управленска програма на партията това е записано като първи и основен приоритет.

Днес оценката от Брюксел за това обещание е категорична: "Макар България да инвестира значително в подобряването на институционалната и правната рамка за борбата с организираната престъпност от 2010 г. насам, налице са само ограничени резултати - едва няколко значими дела за организирани престъпни деяния получиха осъдителни присъди, а бяха постановени няколко оправдателни присъди по значими дела, по които публично известните доказателства пораждаха очаквания за осъдителни присъди."

Подобна е и оценката за борбата с корупцията. Като положителни страни докладът посочва приетите закони и създадените структури, но казва дипломатично, че те практически не произвеждат резултат: "Последните пет години показаха, че България може да отбелязва ясен напредък, когато има ясна политическа посока. Тя вече е въвела голяма част от правилните инструменти. Следващият етап ще бъде използването на тези инструменти, за да се придвижи и осъществи реформата", пише в доклада.

Когато обективните оценки са отрицателни, те водят и до негативни последствия. За ГЕРБ това е загуба на доверие и намаляване на шансовете да получи втори самостоятелен мандат във властта. До следващите парламентарни избори остава по-малко от година и "създадената институционална рамка", по всичко личи, ще бъде използвана не за разбиване, а за запазване на всяка цена на статуквото.

Ок, докладът е обективен

Ако чуете прочита на управляващите на доклада, ще си помислите, че са чели нещо друго. "Ефективността я има", прочете Цветан Цветанов. С плаха усмивка председателката на правната комисия в парламента Искра Фидосова допълни: "Дава се изключителен приоритет на силната воля на българското правителство и парламента за приемането на промените."

Факт е, че ГЕРБ имаше две възможни реакции на доклада. Едната беше да признае, че до момента не са полагани достатъчно усилия. Че обещанията им за реформиране на съдебната система, за сериозна борба с корупцията и организираната престъпност не са изпълнени, но че отсега нататък ще се намерят свежи сили и хора, с които да се извърши промяната. Това щеше да означава смяна на ключови министри, на първо място вицепремиерът Цветан Цветанов и неговата тонколона - правосъдната министърка Диана Ковачева.

Цветан Цветанов носи персонална вина за краха на правителството поради една проста причина - реши да бъде всичко, което е държавата. Той хем представлява избирателите, хем прави избори, хем контролира провеждането им. Той лови престъпниците, повдига обвинения и издава присъди. Той пише закони, прилага ги и сам контролира изпълнението им (което винаги е на 100%, разбира се.)

С помощта на своите повереници във всички власти той се опита подобно на надъхан, но не умен ученик да изкара шестици на всички изпити. Тъй като това няма как да стане, реши проблема, като започна да преписва. Реформите подобно на ученето са трудно занятие. Има толкова много пречки - разделение на властите, независима съдебна система... Последното до такава степен се оказа проблем за ГЕРБ, че управляващите решиха просто да не се съобразяват. "Основни принципи като независимостта на съдебната власт невинаги бяха напълно спазвани", каза Брюксел. "За нас този доклад е признание, че България върви по правилния път, в правилната посока", отговори Фидосова.

Властовата еклектика и правният минимализъм на Цветанов и ГЕРБ са трудно съвместими с върховенството на закона. Като министър на вътрешните работи той е лично отговорен както за малкото успехи, така и за многото неуспехи в борбата с организираната престъпност. Като неформален лидер на парламентарната група на ГЕРБ носи вина за провалената реформа в съдебната система. Пет пъти комисията каза, че трябва да се даде власт на самите магистрати да управляват системата си, като сами и директно конституират Висш съдебен съвет, в който да имат доверие. Пет пъти правосъдният министър сменяше оправданията си защо това няма да стане. Шестият път прочетохме в доклада: "Отлагането на провеждането на преки избори през тази година е довело до непоследователни процедури и до доминираща роля на председателите на съдилищата при избора на делегати." Ето защо солидарно отговорни за зле свършената работа са и депутатите, които водеха злополучните промени, начело с превърналата се в нарицателно на неуспеха Искра Фидосова.

Колкото и пъти сервилната към управляващите кадрова политика на ВСС да беше критикувана, толкова пъти те се оправдаваха: "Този ВСС е на тройната коалиция, не можем да му влияем." (Между другото, интересно откровение - ако не беше на тройната, значи можеше...) И както беше на тройната коалиция, така управляващите решиха да вземат есенцията от него - компрометираните до мозъка на костите негови членове Цони Цонев и Иван Колев, и да ги предложат за новия съдебен инспекторат. Комисията отговори: "Загрижеността по тези въпроси се засили, тъй като при няколко ключови назначения на магистрати от Народното събрание и от ВСС липсваше прозрачност и обективност и те бяха помрачени от твърдения за политическо влияние."

Колективна безотговорност

Хубаво, но кой пое отговорност? Все пак, ако Бойко Борисов уволнява здравния си министър защото не се разбира с медиите, а икономическия си министър, заради един провален форум, какво трябва да е наказанието за неизпълнение на основния приоритет на ГЕРБ?

В момента управляващите вече са в неприятната ситуация, в която техни ключови фигури се превърнаха в символ на провалените обещания. Колкото повече те седят във властта, толкова по-големи ще са щетите за ГЕРБ. От тяхното оттегляне биха спечелили всички, докато оставането им във властта работи само за тях. А иначе ЕК не очаква много: "не се изисква от България да достигне стандарти, които надвишават съществуващите в другите държави членки. Неговата задача е да помогне на България да достигне стандарти, които са съпоставими с тези на другите държави членки."

Смяна на караула в ГЕРБ обаче по-вероятно няма да се случи. Първите реакции на доклада показаха, че по върховете на властта предпочитат да се фокусират върху малкото похвали в него и да пренебрегнат критиките. За оставки дори не се намеква. Разминаването между констатциите на Брюксел за борбата с престъпността и самооценката на вътрешния министър Цветанов показва, че едва ли критиките са били разбрани и на тях ще се отговори с енергични действия в правилната посока. 

"На някои етапи имаше активно сътрудничество, докато в други моменти срещу механизма за сътрудничество и оценка имаше ропот и съпротива" пише в доклада. Експерти на комисията с които "Капитал" разговаря потвърдиха, че от края на миналата година качеството на комуникацията се е влошило. Показателно в тази посока е решението за закриване на дирекция "Механизъм за сътрудничество и оценка"

Но това не е единственият проблем. В опит да разграничи България от Румъния, ЕК взе решение следващият доклад да е в края на следващите година, т.е. след парламентарните избори. През седмицата главният секретар на комисията Катрин Дей отговори на няколко български неправителствени организации изразили притесненията си, че българскиет власти ще загубят и морковата и тоягата. Тя каза, че мониторингът ще продължи по същия начин, ЕК ще продължи да има представител тук, екипите ще продължат да идват регулярно.

"Винаги ще имаме готовност да реагираме с доклад, когато преценим, че ситуацията го налага" кометнира източник на "Капитал" от ЕК.

И една добра новина

Да, можеше и да е доста по-лошо, но всички очаквахме много повече. България днес изглежда по-добре от Румъния и дори малко по-добре от Унгария. Причината обаче не е в нашия възход, а в тяхното движение назад. ГЕРБ наистина не позволи страната да се срине катастрофално, но и не направи почти нищо, за да тръгне нагоре. А разликата между това да оцеляваш и да живееш добре е голяма. Почти толкова голяма, колкото между успеха и провала.

53 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    tsyrvulan avatar :-P
    tsyrvulan
    • - 13
    • + 130

    Ха, да не сте очаквали че ББ и ГЕРБ ще направят истински промени? Нека погледнем назад. ББ изгря покрай Симеон, още тогава се изяви като популист искащ непрекъснато да е в светлината на прожекторите. Кмет на София - бомбастични изказвания, старт на метрото, някакви бали с боклук се разхождаха с месеци из цялата страна ( не знам дали в София вече има функциониращ завод за преработка на отпадъци, нещо което той обеща да се случи в неговият мандат), отказан заем на Столична Община от американски инвестиционни банкери след доклад на американска дедективска агенция описващ ББ ( тогавашен кмет ) с не особено ласкави думи. Как милиони българи гласуваха за ББ и организацията му ГЕРБ? Две неща - популизъм, ББ говори в типичен квартален стил, език който мнозинството българи разбират, и липса на друга ясна алтернатива - всички други разпознаваеми лица са били във властта и до някаква степен са се омаскарили. Ето това е.

    Нередност?
  • 2
    ventsy avatar :-|
    ventsy
    • - 28
    • + 9

    Какво ще кажете да съберем пари и да хванем момчето от снимката по-горе да нарисува нещо свързано с Ботев? Хем ще стане хубаво, хем ще спонсорираме един млад талант.

    Нередност?
  • 3
    rosko1306 avatar :-|
    rosko1306
    • - 11
    • + 67

    "Властовата еклектика и правният минимализъм на Цветанов и ГЕРБ са трудно съвместими с върховенството на закона." - това не се нуждае от коментар

    "Преди това той спря перверзната идея на Искра Фидосова да "купи" сегашните членове на съвета с неполагащо им се повишение. Сблъсъкът може само и единствено да е от полза на българското общество, защото показва, че все пак нормалните хора все пак имат някакво представителство във властта." - ей този пасаж ме втрещи. Ако надеждите ни са свързани с Росен Плевнелиев - осъзнавате ли колко много сме я закъсали?!?!?!?!

    Нередност?
  • 4
    gospodin avatar :-|
    Г-н D
    • - 12
    • + 83

    Изненадани от констатациите в доклада могат да бъдат само тези, които са очаквали правителството на г-н Борисов да свърши нещо по темите организирана престъпност, съдебна система, корупция. Министър-председателят насълзява очите на адептите си с гръмки изказвания, рязане на ленти на щяло и нещяло, 30-40 км магистрали, едно довършено метро в София - и толкова! Всичко останало - политика на доходите, инвестиции, пенсионна и здравна реформа, осигуряване на заетост са замрели и са по-зле и от соца.

    Нередност?
  • 5
    ahasver avatar :-|
    ahasver
    • - 9
    • + 62

    Как така ? Бойко и пасмината му се скъсаха да се хвалят. Всички упреци се отнасят пак до тройната коалиция.
    Що се отнася до ВСС трябва да се приложи принципа на проф. Паркинсон :" Когато едно учреждение е заразено от бацила на бюрокрацията , то трябва да бъде разформировано , а сградата да се запали."

    Нередност?
  • 6
    kardinalat avatar :-P
    kardinalat
    • - 4
    • + 52

    Заглавието на статията е достатъчно.

    Нередност?
  • 7
    dimhristov avatar :-|
    dreamer
    • - 7
    • + 58

    Всичко в България от икономика, през социални отношения та чак до тъпата чалга е точно така, както го искат червените мутри. Ако някой е червена мутра то значи си живее в рая. Държавната власт работи за него, общините работят за него, съдът работи за него, законите са написани за него, вестниците се списват за него, чалгата е написана за негово удоволствие. Всичко. Това, че самият той е една чалга за него няма значение, той си мисли че е патрон.

    Нередност?
  • 8
    merkel avatar :-|
    merkel
    • - 19
    • + 67

    Трите основни стратегически обещания на ГЕРБ при встъпването им в длъжност:
    1 Влизане в еврозоната - ПРОВАЛ!
    2 Влизане в шенген - ПРОВАЛ!
    3 Премахване на мониторинговият механизъм Б-я (докладите на ЕК) - ПРОВАЛ!

    Това автоматично превръща ГЕРБ в първото правителство след Жан Виденов без НИТО ЕДИН международен или стратегически успех за Б-я. Освен че чисто икономически е единственото правителство след Жан Виденов което води до невиждано ОБЕДНЯВЕНИ и мизерия и вместо да увеличава фискалният резерв го харчи. Вместо да намаля дълга към БВП на страната го увеличи и вместо да има растеж и излишъци сме вече три години на тежък невиждан дефицит от Виденово време насам. Тоест брутален ПРОВАЛ!

    Нередност?
  • 9
    merkel avatar :-|
    merkel
    • - 20
    • + 33

    Имаше редица взривове преди атентата които властта с типичната си некадърност некомпетентност и престъпно безхаберие проспа. Какво става с взривената кола на Сашо Диков? Един от двамата ахмаци опозиция на властта заедно със Слави Трифонов! 99% от журналистите се продадоха и/или уплашиха само Диков и Трифонов запазиха честта си като мъже и не позволиха да ги скопят. Властта тогава впрегна целият си медиен и финансов ресурс включая кръга КТБ и "светата троица на Бойко" както ги нарича Дикон Бареков-Кулезич-Кошлуков станали известни и като преторианците на Бойко за да обивинят Диков че е некъв изрод който е готов да взриви себе си дъщеря си и семейството си за да прецака властта че е купен от Алексей Петров и така нататък. Знаете ри че ГДБОП са имали наглостта да обвинят Сашо Диков че се е взривил сам и ако не е да се явил на ДЕТЕКТОР НА ЛЪЖАТА апропо на който Диков беше готов да се яви. Защо мълчите сега??? Защо не поканеите Сашо Диков да ви разкаже докъде е стигнала наглостта на пишман милицията. А какво става с бруталните взривове пред вестник Галерия който можеше да отнесе поне 5-6 глави. Същата история и там властта пак обивини Патрошкова Дачков и всичките жуналисти там че сами са се взривили. Единственият опозиционен вестник на властта. Защо медиите контролирани от властта не поканят сега Патрашкова и Дачков да видим дали пак милицията и мафията от ГЕРБ ще имат наглостта да ги обвинят че са се самовзривили??? Да не би и евреите да се самовзривиха? Знаете ли че Николай Радулов разкости и разкри МВР и хвърли бомбата че след като са унищожили средният и малък бизнес едрият бизнес е брутално рекетиран от ГДБОП??? И че вече ичало бизнесмени готови да проговорят веднага след падането на властта? Тоест първата ОПГ ще бъде Флоров-Цветанов-Борисов. Защо мълчите? Бойко ТВ -БТВ ще върне ли Светла Петрова и Мира Баджева на работа? Единствените освен Трифонов които бяха опозиция на властта. Знаете ли че във всяка ДЕМОКРАТИЧНА ДЪРЖАВА правилото е МЕДИИТЕ СА ОПОЗИЦИЯ НА ВСЯКА ВЛАСТ! Само в режимите се случва това което в Б-я всички медии под ботуша на властта. ПОЗОР! СРАМ НИ Е ОТ ВАС г-да журналисти. Властта ще падне след по-малко от година вие ще останете с позора и особено мъжете журналисти ще си останате скопени.

    И за финал властта имаше наглостта да обвини протестиращите опозицията и журналистите които все още не са се продали и уплашили че подкрепят мафията или директно са мафиоти. Ами сега излиза че мафиот №1 е Жозе Барозу и цялата ЕК е мафия щото накова и разкости властта на ГЕРБ!

    Нередност?
  • 10
    curious1234 avatar :-|
    curious1234
    • - 3
    • + 20

    мислите ли, че тези "палави тигрички" не плащат на сводника, който притежава сайта и се отчита пред МВР шефовете-мафиоти?

    http://www.alo.bg/383856

    Нередност?
Нов коментар