Свърши ли "Промяната"

Разпадането на коалицията ще забави допълнително влизането в еврозоната, парите от плана за възстановяване, смяната на регулаторите и борбата с корупцията

Кирил Петков обяви, че управлението ще продължи с правителство на малцинството
Кирил Петков обяви, че управлението ще продължи с правителство на малцинството
Кирил Петков обяви, че управлението ще продължи с правителство на малцинството    ©  Цветелина Белутова
Кирил Петков обяви, че управлението ще продължи с правителство на малцинството    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Темата накратко
  • Излизането на Слави Трифонов от управлението прибави и политическа криза към проблемите с инфлацията и войната в Украйна.
  • Кирил Петков иска да продължи промяната през правителство на малцинството, като спечели на своя страна поне 12 депутати
  • С нови избори или "експертно" правителство може да настъпи поредният обрат в намеренията за реформи.

Една година по-късно България се оказва в същата криза на управлението както след първите два парламентарни вота през 2021 г. и със същите три сценария за изход от нея - правителство на малцинството с неизбежната "шарена" подкрепа в парламента, експертен кабинет "на спасението" и нови избори. Това следва от обявеното от "Има такъв народ" излизане от управляващата коалиция. Залозите в сегашната ситуация обаче изглеждат много по-сериозни.

Войната на Русия в Украйна разкри дестабилизирана геополитическа ориентация на страната и реална заплаха за членството й в ЕС и НАТО - в зависимост от резултатите, които партиите на Костадин Костадинов и Стефан Янев биха постигнали при нови избори. Дори при друга конфигурация на властта в рамките на сегашния парламент може да настъпи обрат и в намеренията за реформи в съдебната власт и борбата с корупцията, а съдбата на заложените в плана за възстановяване модернизационни проекти и перспективата на страната за присъединяване към еврозоната да остане все така неизвестна. Скъсването с енергийната и политическата зависимост от Кремъл - също (още за икономическите рискове - тук).

"Има такъв народ" премина към вариант В

Специалната политическа операция с името "Има такъв народ", започнала с миналогодишната изборна серия, изглежда, че продължава по план. Планът, разбира се, има различни варианти, които бързо се изредиха - на принципа "всичко или нищо".

Вариант А предвиждаше изборна победа и собствено правителство на ИТН. Победата се случи, но не дотам - лидерът Слави Трифонов поиска всичко, т.е. правителство на малцинството с посочени от него министри, което щяло да разчита на "плаващи" мнозинства, но ходът в крайна сметка завърши с нови избори.

Последва вариант Б - с участие в управляващата и невъзможна според мнозина четворна коалиция, в която водеща роля има спечелилата последните избори "Продължаваме промяната". За да се състои тя, "Има такъв народ" поискаха нищо по-малко от най-ресурсните министерства като регионалното и на енергетиката - перлите в короната на модела ГЕРБ/ДПС, срещу заплахата да не участват в сглобяването на мнозинство.

Този измъчен управленски модел изтрая точно шест месеца, в които стана ясно, че три от политическите сили в коалицията могат да постигат някакви поносими компромиси, а партията на Слави Трифонов заложи на тактиката на шантажа.

С вариант В, до чието изпълнение се стигна в сряда, се потвърдиха и съмненията за двата основни приоритета на ИТН в управлението - да продължи наследената от ГЕРБ/ДПС непрозрачна политика с милиардите за пътища и да не се допусне реформа на КПКОНПИ, която да компенсира в някаква степен бездействието на главния прокурор Иван Гешев по грандиозните за мащабите на България корупционни схеми. Предложението на "Продължаваме промяната" тъкмо вътрешният министър Бойко Рашков да оглави антикорупционния орган, изглежда, е пресякло "червената линия" на "Има такъв народ".

Потисканото напрежение изби

Трима министри от ИТН - Гроздан Караджов на МРРБ, Радостин Василев на спорта, и на външните работи Теодора Ганчовска (енергийният Александър Николов не е присъствал, защото е на работно посещение в чужбина), напуснаха заседанието на правителството в сряда още в началото му. Причината е в разигралия се скандал заради поисканите от ИТН още близо четири милиарда лева за пътни поръчки на същите разследвани от МВР и Рашков фирми (още по темата тук ). След отказа на премиера Кирил Петков и на вицепремиера и финансов министър Асен Василев да се съгласят с това искане и при отказа на ИТН да се съгласят с по-силен контрол върху начина, по който пътната агенция харчи огромните средства, Слави Трифонов обяви с видеообръщение по собствената си телевизия, че слага "край на тази коалиция и на тази агония".

След като се разбра за скандала в правителството с парите за АПИ, едва ли всички са повярвали на изтъкнатото от Трифонов "национално предателство" със Северна Македония (при положение че казусът е на практика замразен с решението евентуалното вдигане на ветото да бъде гласувано в парламента).

"Никой не знае за какво се изхарчи най-голямата сума в историята на България - 9 млрд. лева за 9 дни", заяви още шоуменът. "Досега е обяснявано много пъти за какво се изхарчиха парите, ще обясним пак", отговори му задочно Асен Василев . "Няма как да допуснем обществени поръчки, които съдържат компонент-есе колко добре пълним дупки. Това се правеше в едно друго управление, не в нашето", допълни вицепремиерът.

Репликата на Трифонов, че "в държавата вече няма пари", и въпросът му "Къде са осветените корупционни схеми на предишното управление" странно напомниха за неотдавнашното изявление на Бойко Борисов, че властта е "обран бостан в момента" и аналогичния му въпрос: "Каква е борбата с корупцията - за една година какво разкриха, какво видяха?"

Избухналото след дългото потискане напрежение между "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ" продължи с взаимни нападки в медиите.

"Петков е лъжец" срещу "Караджов е брокер"

Пред bTV Кирил Петков почти в прав текст обвини ИТН, че искат да продължат корупционния модел на предишните управляващи, и разказа случки от кухнята на властта. Като тази например, че Слави Трифонов не е пожелал да предложи друга кандидатура за управител на БНБ освен Любомир Каримански, а след проваления му избор в парламента е спрял да вдига телефона и да отговаря на есемесите на премиера с покана диалогът да продължи. "За Караджов и Генчовска знам, че всичко координираха със Слави. Беше ми казано, че ако имам проблем с Гроздан Караджов, ще имам проблем със Слави, а самият той ми е казвал, че Караджов е просто един брокер", каза Петков и допълни: "Моята теза е, че тези хора бяха в политиката, за да се опитат да вземат едни обществени поръчки от АПИ, и като установиха, че няма да стане, излязоха - без да им пука за държавата."

По същата телевизия малко по-късно Гроздан Караджов и председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов отговориха с контраатака. "По-жалка картина от това да се опитваш да спасиш оцеляването на кабинета си, като хвърляш обиди, клевети и истински лъжи за всяко едно от нещата по адрес на вицепремиер от собствения си кабинет, няма. Този човек днес беше самата жалка картинка на това, което се случва в коалицията", каза Караджов по адрес на премиера и определи внушенията "за крадене, кражба и корупция" по негов адрес и това, че ще обслужва нечии фирми, пък били те на ГЕРБ, като нелепи.

Така или иначе разпадането на управляващата коалиция е факт, от който следват три възможни сценария за развитие на политическата ситуация.

Сценарий 1: Нови избори

На пръв поглед това е най-лесният изход от кризата. Той ще възпроизведе фрагментирания парламент, но със съществена особеност - "Има такъв народ" е възможно да остане под чертата, а "Възраждане" и новата партия на Стефан Янев евентуално да разместят сегашните позиции на останалите.

В политически план това означава още по-открито прокарване на руското влияние в страната и засилване на антизападната пропаганда, етикетирана като "патриотизъм" и неутралитет. Предсрочните избори освен това означават и ново служебно правителство на президента Румен Радев, което в контекста на войната в Украйна би подготвило почвата за такъв развой. Резултатът е, че България може да загуби още повече тежест в ЕС и НАТО.

Към момента обаче не изглежда някоя от партиите в парламента (управляващи или в опозиция) да иска избори.

Показателно е също, че опозиционните партии призовават правителството само да си внесе вот на доверие в парламента, но никоя не отваря дума за искане на вот на недоверие - явно заради опасността, че може да мине.

Макар социолозите да отреждат първото място на ГЕРБ, партията на Борисов не успява да увеличи подкрепата си и малката преднина пред "Продължаваме промяната" идва от спада за управляващите. От това следва, че резултатът от коалиционни преговори би довел или до сходна до настоящата сглобка, или до обединение на проруските сили.

На този етап изглежда, че единствените, които имат интерес от нови избори, са "Възраждане" и "Български възход" на Стефан Янев, а също и и ДПС, които могат да се надяват на по-благоприятна за интересите им конфигурация.

Сценарий 2: "Експертно" правителство

Една лансирана отдавна идея е друг кабинет в рамките на този парламент. Това означава, че партиите трябва отново да преминат през конституционната въртележка. Тоест Румен Радев да връчи мандат на първата по големина парламентарна група - сегашния мандатоносител "Продължаваме промяната". Ако преговорите за нов кабинет на ПП са неуспешни, следва мандат за ГЕРБ, за които повечето формации са декларирали, че са нежелан партньор. Третият мандат се връчва по избор на държавния глава - също интересен момент на фона на хода на Трифонов и влошените отношения на Радев с БСП. Заради твърдата си прозападна ориентация "Демократична България" също не изглежда вариант.

И все пак според непотвърдена информация е възможно, ако се стигне до такова положение, президентът да връчи мандата именно на ИТН. Тогава е възможна и хипотезата за някакъв вид "експертно правителство", което ще е ясен вход към властта на ГЕРБ и ДПС.

Сценарий 3: Кабинет "Петков" на малцинството

Всъщност изобщо не е изключено сегашната коалицията начело с "Продължаваме промяната" да остане на власт за още неизвестно време като тройна с т.нар. правителство на малцинството.

На извънредната пресконференция на ПП в сряда премиерът Кирил Петков изрази твърдата си готовност за това. На въпрос за подкрепата в парламента той посочи, че не може да има взаимодействие "с ДПС с Пеевски и с ГЕРБ с Борисов" и ще разчита част от депутатите на "Има такъв народ" да останат лоялни към поетите от коалицията ангажименти, най-вече за борбата с корупцията. При излизането на ИТН в опозиция кабинетът ще се нуждае от най-малко 12 допълнителни гласа към общия сбор на останалите три партии от коалицията.

Също на извънредна пресконференция лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви твърдото намерение на партията да остане в правителството и подкрепи кандидатурата на Бойко Рашков за шеф на КПКОНПИ. За БСП нови избори са и най-неизгодни предвид заплахата от нов електорален "канибализъм" от партиите на Костадинов и Янев.

"Демократична България" също остава в управлението. "Какво следва? Тласкаме България към избори, към хаос, към управление с плаващи мнозинства? Ако човек сериозно се отнася към това да представляваме хората, които са ни избрали, ние сме длъжни първо да си отговорим на този въпрос", заяви съпредседателят на обединението Христо Иванов, който призова ИТН да се върнат на масата за преговори, за което "още не е късно".

Този вариант за запазване на крехкото управление може да се осъществи, при положение че бъдат намерени "12 депутати от другите парламентарни групи, готови да подкрепят правителството" по думите на Кирил Петков. Неофициалната информация е, че в ИТН има няколко души, готови на разговори за това.

В другия случай управляващите могат да продължат както досега - с прокарване на решения, когато е възможно. От "Има такъв народ" от месеци не гласуват с партньорите си, а в определени ситуации пък ДПС и ГЕРБ подкрепят решения на досегашното мнозинство. Гласуването на Бойко Рашков за председател на антикорупционния орган не е сред тези ситуации, но не е изключено от "Възраждане" да го подкрепят.

Ако не се се намерят "12 лоялни" депутати, при всички случаи този модел предвижда решаващо участие на опозицията в определянето на решенията в парламента.

Общото между тези три сценария е, че нито един от тях не е истински стабилен. Предсрочните избори са с напълно непредвидим резултат - не толкова заради разпределението на местата в парламента, а заради липсата на друг център на политическа гравитация, около който да се събере мнозинство. "Експертното" правителство ще е продължаване на крадливото безвремие от последните 12 години с всички рискове от това - най-вече сериозно обществено недоволство. Правителството на малцинството ще е с много неясен хоризонт - както колко време ще се задържи, така и какво ще може да направи. Но всъщност, ако се съди по обясненията на вече бившите коалиционни партньори, всички тези рискове са съществували и досега, просто са били малко скрити под маската на коалиционното лицемерие. Сега тази маска падна и остава да се види кое от двете лица ще вземе надмощие.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    scuby avatar :-(
    scuby
    • - 23
    • + 5

    Ако не беше Промяната ви до сега да сме влезнали дори по-рано с Хърватия следващата година в Еврозоната и да сме едни от първите получили пари от плана за възстановяване. Токът никога нямаше да е допусне да е толкова скъп за бизнеса, газа също, инфлацията щеше да е една от най-ниските в Европа, а не 3 пъти по-голяма от средната там. Нямаше да сме на последно място по разстеж на БВП за миналата година, инвестициите нямаше да са намалели с 64%. Хората нямаше да купуват бензин и дизел на тези високи цени. Но по-важното е нямаше да се замрази изграждането на инфраструктурата, която е основна причина последните години БВП да се вдигне от 80 на 120 милиарда. Да не говорим, че нямаше да направим почти 5 милиарда дългове по 500 милиона през седмица, нямаше да се посегне на държавния резерв. Щетите от управлението на Киро и Асан ще ги плащаме с години. Тази Промяна, която ни докараха измамниците с манипулация, демагогия, лъжи, клевети, компромати, фалшификации, рашкови репресии преди избори и популизъм българинът ще я плаща дълги години! По-некадърно, безхаберно и национално не отговорно правителство тази държава аз не си спомням да е имало целия преход!
    И вие сега започвате поредица от статии колко лошо ще е ако тези измамници си отидат и държавата остане без правителство. НЕ! Който и да дойде след тези ще е по-добре!

    Нередност?
  • 2
    yql1577134969633656 avatar :-(
    Deyan Dimov
    • + 6

    До коментар [#1] от "scuby":
    Трол. Колко плащат?

    Нередност?
  • 3
    ......... avatar :-|
    .........
    • - 1
    • + 3

    До коментар [#2] от "Deyan Dimov":

    Съмнявам се да му плащат нещо. Забелязал съм, че троловете обикновено не ползват много често един и същи профил, а ако пускат нещо - или е кратко, или е копи-пейст на един и същи текст, който се рециклира впоследствие от други акаунти.

    В този смисъл вярвам, че скуби го прави по същата причина като мен - смята Киро и компания не просто за купчина неадекватни дилетанти, но и за формация, която беше наложена с усилената подкрепа както на Капитал, така и на кликата журналисти и колумнисти, които се печатат както тук и в Дневник, така и в Дойче Веле, Свободна Европа, Портал Култура и Площад Славейков (случайно или не, всички тези опират или до пари на АзБ, или директно се финансират от други държавни структури).

    С просто око е видно и то от доста време, че по-горе изброените, особено силно важащо за Икономедиа и крайния й собственик, не са безразлични към политическите процеси, които се случват в България и използват способите си за влияние.

    А точно Киро Петков и Асен Василев са може би най-силната ескалация на използването на тези инструменти... Има немалко хора, на които това не им харесва и съответно влагат немалка част от времето си да коментират, включително и тук.

    Дали аргументите са правилни или точни? Не е задължително. В първия му пост има поне няколко части, с които не съм съгласен. Но от всички страни на онлайн политическия живот се използват такива, включително и от голямата част бедни интелектуално хорица, които сляпо споделят статуси на усмихнатия Христо Иванов или бившата му секретарка за теми относно съдебната реформа. Нищо, че същите тези двама вероятно имат по-малко правен стаж и от мен, а аз не съм адвокат.

    Всеки има право на мнение, стига да не нарушава правилата, за което си има модератори със съответните санкции. Но това, че някой не одобрява политиката на КП и ко и има подобни критики е именно в рамките на свободата на словото. За съжаление при това ниво на дебата обаче си или трол, или рубладжия...

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1

    "Промяната" всъщност не е и започвала.

    Но пък това е прекрасен PR слоган на една бърза кампания-балон: празна, шарена и лека, но отвличаща вниманието. Което е и целта. Шапка свалям на Диана Дамянова, която в една дума успя да вкара и надеждата, и измамата.

    Реално зад слогана на 4П във властта се подпъхнаха гравитиращите около Козяк НПО-та и медийните им креатури. И тъй като нямат никакъв реален опит, освен да правят перпето мобиле: да пишат програми срещу финансиране, което да използват за писане на програми прим, държавата половин година се мята като неуправляема гемия в буря.

    Никога не съм си падал по баце и присъдружните му типове, но не мога да не отчета, че това е единствената БГ партия (освен вечното ДПС), която въпреки клиентелистката си мая, оцелява и трупа подкрепа, за разлика от всички останали партии - ВМРО, БСП, ДБ, АБВ ...,които се превърнаха във фюрерски партийки и сублимират.

    Всъщност Кировистите много бързо докараха изкривяването на действително сетивното до пароксизъм. И упорито продължават да убеждават съвсем реални хора от реалния живот, че това, което виждат, знаят и правят, всъщност не отговаря на действителността! Всъщност на изкривеното Кировистко възприемане на действителността, което бе изведено от тях като норма.

    И тъй като всяка измама все някога се разсейва, мисля, че сега сме в момента на прозрението, че жестоко са ни измамили - отново - и са се подиграли с надеждите ни. Както след 1989 г.

    Затова очаквам след колосалното Кирово лъгане изборното махало да отиде в другата крайност на изострена сетивност - национализма. И просто ще сменим във властта едни некадърници с други. Едни лъжци - с други. Пак за 6 месеца...

    И ще отбутаме с омерзение партиите-вендузи към всяка власт, просто защото ни натрапиха, че БСП е Корнелия, ДП е Ицо Иванов, ВМРО е шкембе войводата. Не, партиите не се олицетворяват с лидерите им в момента.
    Да, по-простичко е да ги възприемаме така, защото е по-простичко да ни спестяват напъните за мислене.

    Та, дали да не вземем да се опитаме да мислим?

    Нередност?
  • 5
    antipa avatar :-|
    D-r D

    P.S. Току-що попаднах на текст, че Диана Дамянова от около седмица не пиарства на Киро. С тая работа са се заели двама - единият откъм Прокопиев, другият - откъм Цв.Цв. Забележителен тандем!

    Нередност?
  • 6
    ......... avatar :-|
    .........

    До коментар [#4] от "D-r D":

    Правилно, промяната никога не е започвала. Промяната е като лъжицата от Матрицата - хем е тук, хем не е.

    Между другото относно лидерския коментар - за една голяма част изглежда все още трудно да се асимилира, но е видно, че между ПППП и ранния Герб има прекалено много прилики, че чак е неудобно.

    Например:
    1. И двете партии дойдоха на бял кон като борци с корупцията. Тънката разлика е, че на Борисов му се лъскаше образа за близо 5 години докато основе собствена партия, което мина през генсек на МВР, конфликт с тогавашния вътрешен министър, на фона на онези времена в които постоянно се случваха убийства на знакови фигури. Кирчака се появи по сходен начин като борец срещу далаверите, тънката разлика е, че за Бате Бойко минаха едни 5-6 години преди да стане кмет на София, в които поне го култивираха дотолкова, че да знае с коя лъжичка да започне вечерята на прием. Киро нямаше време да мине през един логопед и да го научат поне да казва истина вместо истена... Но концептуално разликите не са много.

    2. И двете партии са абсолютно лидерски. Баце едно време имаше своя сайдкик Цв. Цв, Киро сега си има Асен. А Асен без харизмата на Киро е нищо. Киро има същата батебойковска първична простотия, която лесно канализира послания към електората, говори без да казва много, но пък го прави убедително. По някакъв начин замества тежкарството на бате Бойко с увереност. Естествено това, че някой говори просто убедително, но не и умно, никога не е било проблем за широкия електорат у нас...

    А Асен, подобно на Цв Цв може да движи нещата на оперативно ниво, но генералната фигура е Кирил. Естествено той има своята автономност, но от гледна точка на електорален what-if анализ - по-лесно ми е да си представя ПППП без Асен отколкото без Киро. Както беше и стана с Герб.

    3. Чуждестранният златен пръст

    Герб се ползваше със солидна немска подкрепа, за която разчиташе при основаването си. ПППП е видно и ясно свързана с американски фондации - то не са преподаватели от АУБГ, стипендианти на АзБ в колежа в Бабсън, стартъпъри, студенти на Киро и Асен. Лобито си е изградило собствен кръг и го използва. В случая на Герб беше логистична подкрепа, а тук директно се организира и силно ядро от хора покрай инициативите на АзБ.

    4. Капиталское дело

    В началото си и двете формации се ползват със солидна подкрепа от Капитал и други медии, не само от тази група. По-паметливите си спомняме статиите за Борисов 1 и палавите описания като Кабинетът на Технократите или възхваляващите очерци за първите 100 дни на кабинета. Е, същото е и днес. Ако в някакъв момент ПППП се еманципират и се стигне до конфликт със собственика на Икономедиа мисля, че всички знаем какво ще последва...

    5. Немезисът и съюзниците

    Герб дойдоха като борци с БСП, нищо, че всички едно знаме ги е раждало. ПППП дойдоха като нови борци с Герб, нищо, че имат своите допирни точки с тях през годините. 2009-та Герб се бяха отъркали около Костов и ко, а днес ПППП създаде коалицията от 4 партии. При ПППП се стигна до ситуацията с ИТН и вече Киро официално говори за отцепване на депутати по неговия маниер като някаква мисия за държавата. Баце просто играеше тихо и където усетеше, че поддава - веднага се предлагаше сделка... И двете партии са създадени около идеята за отричане на нещо друго, но и двете са склонни да търсят компромис в името на вота, въпреки дивергенцията на идеите.

    5. Гнилото

    Е, и ранният Герб беше прогнил като текущото ПППП. Калинките на Герб днес заменихме със студентите на Киро. Селекционните умения може да са различни, но котилото с кадри е едно. В този смисъл сентенцията на Баце за човешкия матриал си остава. Дъската си остана една и съща, просто ни смениха фугури..ааа калинките. Пък дали е някоя с фалшива диплома, или някоя девойка дето само е писала становища в НПОта - това е просто опаковката. При ПППП е по-лъскава, но съдържанието е едно и също.

    6. Фетишът към чуждото

    Една голяма част от реториката си остава "Ама кво ще кажат чужденците". И на Киро, и на Баце им излиза пяна от устата като става дума за Европа. Какво е казала комисията, какво е казал този и онзи за европодкрепа и тн. Абсолютно еднакви в това отношение. Уж разликата била, че Киро говори английски, въпреки че той и с него се справя сходно на нивото на българския....

    Нередност?
  • 7
    ra40n avatar :-|
    ra40

    До коментар [#1] от "scuby":


    До коментар [#3] от "Quandt":Съжалявам,че като юрист,не сте осмислили какво искат да променят тези хора. Още по-зле,като щрист,не сте и прозряли батака във Вашата сфера,който е заграбил държавата. дали журналистите са успели да подкрепят ,деметк ,да лансират,според вас,не мога да преценя. Отстрешната стран пък си има друка кохорта такива и се вижд а още от сега,добре подготвена и тренирана за момента. Съжалявам,наистина,че интелегентни хора предпочитат да се върнем към 12годишния мрак и беперспективност. Жалко за тази държавица.

    Нередност?
  • 8
    ......... avatar :-|
    .........

    До коментар [#7] от "ra40":

    Олеле, ще се разплача. Прав си, аргументите ги имаш...

    Нередност?
Нов коментар