🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Шистов газ - как го регулират и добиват други държави

На този ресурс се гледа като потенциално средство за промяна на световните енергийни пазари

В България проучванията и добивът бяха забранени
В България проучванията и добивът бяха забранени
В България проучванията и добивът бяха забранени    ©  Цветелина Белутова
В България проучванията и добивът бяха забранени    ©  Цветелина Белутова

На разработването на сондажи за добив на шистов газ се гледа и като потенциално средство за промяна на световните енергийни пазари. Предполага се, че така може да се увеличат доставките на пазари, които в противен случай биха изпитали недостиг на суровина, разказва "Ройтерс".

В САЩ, където технологията се използва най-масово, шистовият газ може да превърне страната от вносител в нетен износител на синьо гориво.

Един от проблемите е, че технологията изисква големи количества вода и химикали (за т.нар. процес на фракинг - хидравлично разбиване) и тревогите на природозащитници принудиха някои правителства да забранят прилагането й или да наложат мораториум.

Ето какво е положението в няколко страни:

Аржентина

С около 77 трилиона куб. м запаси, годни за извличане, страната вероятно е третата в света по този показател след Китай и САЩ. Правителството има програма Gas Plus, целяща да предостави ценови гаранции за новооткрит газ. По схемата са одобрени около 50 проекта, голямата част от които са за полета с т.нар. неконвенционален газ.

Австралия

Ресурсите й се изчисляват на около 46% от тези на САЩ. Има призиви за мораториум в няколко провинции поради масови опасения за последиците от "фракинг" върху водните ресурси. Такъв временно е въведен в Нов Южен Уелс.

Тази индустрия се развива, но е далеч от превръщане в голям доставчик заради високите разходи и трудния достъп до отдалечените райони.  Ще минат 10 години преди добивът на шистов газ да разгърне предполагаемия си огромен потенциал.

Великобритания

Лондон замрази през 2011 г. сондажите след като през май проучвателни работи предизвикаха слаб трус край Блекпул. Правителството ревизира доклад за инцидента, поръчан от Cuadrilla Resources, компанията, работила на мястото, и скоро се очаква решение. Кандидатите за лиценз за "фракинг" се нуждаят от позитивна екооценка, одобрение от местната и централната власт и от органите по сигурността. Те трябва да разкрият пред здравното министерство съдържанието на използваните течности. Залежи има в Северозападна Англия, но те още не са оценени.

България и Румъния

Парламентът в София забрани проучването и добива на шистов газ чрез фракинг поради притеснения за околната среда и след протести. Прекратено е разрешителното за проучване, издадено на Chevron за района на Нови Пазар.

В Румъния тази индустрия още е в зародиш и страната няма специфично законодателство и регулации. Действат същите правила като за добив на природен газ по традиционния метод.

Китай

През януари Пекин обяви шистовия газ като отделна суровина. Този статут позволява на повече китайски компании да разработват този необичаен енергиен източник. На чужди фирми не се позволява да участват в конкурси, но могат да си партнират с победилите китайски компании. Китай е водещият консуматор на енергия в света и може би разполага със залежи от над 127 трилиона куб. м. шистов газ.

Франция

Заради потенциалните екологични щети "фракинг" бе забранен през 2011г. Отменени бяха няколко раздадени лиценза на големи енергийни компании като Total. Смята се, че страната разполага с около 18 трилиона куб. м. залежи от шистов газ.

Полша

Няма специфична регулация, но подготвя нов данък върху добива на шистов газ и други хидрокарбонати, който се очаква да е готов през първото полугодие на 2012г. Страната активно търси неконвенционален газ, за да подобри енергийната си сигурност.

Смята се, че има 18.7 трл. куб. м - най-големите в Европа залежи на неконвенционален газ, способни да захранват страната близо 300 години. Раздадени са над 100 концесии предимно на чуждестранни компании.

САЩ

Регулацията е предимно на щатско ниво. Агенцията за защита на околната среда проучва "фракинг" и въздействието му върху питейната вода. Предварителните изводи се очакват тази година, а първият анализ ще е готов през 2014г. Министерството на околната вода също обновява изискванията си за "фракинг" на публични терени. Той е забранен в няколко щата (последният от тях е Ню Джърси с 1-годишна забрана, мораториум има и в Ню Йорк). Залежите в САЩ се изчисляват на около 86.2 трилиона куб.м.

Други щати са приели регулации за по-внимателно следене на сондажите, докато се изясни ситуацията на федерално ниво. Щати като Тексас, например, изискват да се разкрие съдържанието на използваните химикали.

Още по темата четете в съботния брой на "Капитал"

28 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    stanislav_yankov avatar :-P
    Станислав Янков
    • - 26
    • + 26

    Ето как "регулират" добива на шистов газ другите държави. САЩ:

    http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc

    И Европа:

    http://www.youtube.com/watch?v=8HnXIPx9W-Y&feature=player_embedded#!

    Както ясно се вижда - "регулацията" всъщност е прах в очите. Просто оправдание да се допусне безнаказаното отравяне на води, почви животни и хора. И ако САЩ са голяма държава и могат да си позволят да заразят с отрови водите и почвата на част от територията си заради последно доексплоатиране на фосилните горива, преди последните (бавно, но сигурно) да преминат в историята (в бъдеще ще се наложат електроенергията, водорода и други алтернативи на петрола и газта, главно заради мерките срещу глобалното затопляне), то България е с много пъти по-малка територия от щатската. Съгласни ли сме да жертваме земеделието в замърсените от фракинга местности)? Или и ние ще "регулираме" като останалите, тоест - управляващи и медии ще ни лъжат, че всичко е "наред" и спокойно можем да консумираме замърсена земеделска продукция, произведена в районите с отровени от добива на шистов газ води? Проблемите ще се споменават сао с половин уста и няма да има реални последствия. Който е навит на това - да се ангажира да консумира, заедно със семейството му (най-вече - децата му), в продължение на поне година, вода и земеделска продукция от американските ферми, съседстващи с площадки за добив на шистов газ там.

    Никак да не ми е ясно, защо българските усилия не са насочени към разработката на електрически и хибридни технологии както в транспорта, така и в бита. Явно - пак ще чакаме да се принудим да ги внесем отвън, когато вече няма да имаме друг избор и междувременно управляващите ни ще са изтровили природа и води у нас до невъзможност да се живее на значителна част от българската територия! За човешките жертви - въобще няма да споменавам, защото очевидно са маловажни пред последните печалби за чуждите компании от доизживяващите времето си фосилни горива.

    При читаво управление държавата ни би могла да стане и един от иновационните лидери на света (има примери с малки държави, които успешно се конкурират с колосите като САЩ, Китай и Япония - една Южна Корея, примерно). Държава-иноватор, която сама да разработва и прилага, при това не само у нас, по-екологични технологии за производство на конкурентна масова продукция.

    ------------------------------------------------------
    Който се интересува, може да погледне, извършването на какви гнусотии поддържат българските управляващи (тези на власт и тези в опозиция, заедно):

    http://theworld.blog.bg/politika/2008/08/20/sledeneto-na-choveshkite-misli-veche-stana-i-publichno-na-za.224664

    И нещо не толкова "екзотично", не но не по-малко опасно или защо Борисов е вреден за нашето здраве и дори за живота ни (одобрено е добиването от "Шеврон" на шистов газ в Добруджа и в Лудогорието - стъпка, която ще отрови подпо чв ените води и като следствие цялата природа там). Тия трябва да се разкарат от властта възможно най-бързо! Ако не бяхме толкова загубени - сега щеше да има предсрочни избори.

    http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc

    И от Европа:

    http://www.youtube.com/watch?v=8HnXIPx9W-Y&feature=player_embedded#!

    Нередност?
  • 2
    3point14 avatar :-(
    ASDASD
    • - 6
    • + 29

    Аз искам да знам не как се регулира, а НАУчНИ доказателства за това има или няма вреда за околната среда и хората в региона, както и линк към оригиналните научни статии!!!

    Всичко останало е безпредметно, както статията за това как се регулира...

    Нередност?
  • 3
    3point14 avatar :-@
    ASDASD
    • - 4
    • + 21

    Какво ми дава информациата, че в Китай добива е позволен , а Полша няма специфична регулация...

    Нередност?
  • 4
    toshkoff avatar :-|
    TOSHKOFF
    • + 36

    няма "хидрокарбонати"
    hydrocarbons - въглеводороди

    Нередност?
  • 5
    sabev_67 avatar :-|
    sabev_67
    • - 17
    • + 12

    пак ни хвърлят прах в очите

    Нередност?
  • 6
    kostasi avatar :-|
    kostasi
    • - 19
    • + 7

    платени медии

    Нередност?
  • 7
    ireste avatar :-?
    ireste
    • - 11
    • + 33

    Щом в Полша се намират най-големите залежи на неконвенционален газ, значи може да добиват и за нас! Ще внасяме от Полша газ,а ще изнасяме вода за тях!!!

    Нередност?
  • 8
    miro_76 avatar :-|
    miro_76
    • - 3
    • + 4

    Проблемът с шистовият газ е просто поредният и последният(засега) в наниза обявени "реформи", който държавните ни ръководители зарязаха по-средата.

    Нередност?
  • 9
    tougherty avatar :-|
    tougherty
    • + 27

    До коментар [#2] от "3point14":

    Едно от основните неща, на които ни учеха в университета е, че доказателствената сила на доказателствата е въпрос на тълкувание и интерпретация. Казано по друг начин, рядко доказателствата са еднозначни. Затова вместо "безспорни" доказателства, под които се е подписал някой професор (отделен е въпросът, че той може да е получил солидна финансова подкрепа за това), е далеч по-добре да се запознаем лично с технологията на фракинга и сами да си направим изводите дали е вредна за околната среда. Поне в този случй не е изобщо трудно.

    Нередност?
  • 10
    klasnarvik avatar :-|
    klasnarvik
    • - 2
    • + 5

    До коментар [#7] от "ireste":Добре казано, поздрави!

    Нередност?
Нов коментар