Поумняването на сградите

"Термал инженеринг" подобрява стари постройки и подготвя първите проекти за пасивни сгради по Черноморието

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

2.25 млн. лв. е инвестирала "Термал инженеринг" в новата си сграда в Промишлена зона–север на Бургас

Три пъти. С толкова са паднали режийните разходи в офиса на "Термал инженеринг", когато са сменили старото си помещение за много по-голямо, но "умно" такова. Фирмата специализира в изграждането на "умни сгради" и е вложила в новия си офис всички технологии: от слънцезащитни елементи като автоматизирани щори до високоефективно водно подово отопление, което работи с газ, пелети и помпа за въздух-вода.

Това е най-комфортното, икономично и в същото време здравословно отопление, уверява собственикът – инж. Тодор Андонов. Ключове за лампите в помещенията липсват - осветлението също е "умно". Изградено е по система, която реагира на присъствие, а не на движение в офиса. Тя измерва нивото на осветеност в помещението и се настройва по най-оптималните за зрението показатели. "За нас беше важно да създадем сграда, която е комфортна, осветена, добре озеленена и енергоефективна", обяснява Андонов.

Фирмата му явно прави впечатление: напоследък все повече собственици на хотели, административни сгради и дори къщи, търсят такива решения, казва Андонов. Причината е очевидна - падането на разходите, но и повишеният комфорт.

Съвсем наскоро фирмата е завършила отоплителната инсталация на 4 големи корпуса на Военноморското училище във Варна. Сега проектира преустройството на газификацията и на отоплително-климатичните инсталации на хотел "Черно море" във Варна, както и на хотел "България" в Бургас, чийто собственик е поръчал най-високия клас термопомпен вариант - VRV високоефективна, тритръбна система, която ще намали в пъти разходите му за отопление и охлаждане.

Наскоро фирма "Термал инженеринг" е завършила газификацията на летище Бургас и преустройството на паровата им централа. Бургаската фирма е работила и по проекти на "Черноморско злато", "Катаржина естейт", "Домейн Менада", община Бургас и в някои други, по-малки общини. Фирмата има изпълнени проекти и в Австрия.

През последните 4-5 години "Термал инженеринг" отбелязва стабилен ръст между 15-30% на поръчките и финансовите си резултати. Фирмата е сред най-динамично развиващите се малки и средни компании в класацията "Гепард" на "Капитал" за област Бургас. За 2017 г. тя бележи ръст на приходите 40%, като те са 7.6 млн. лв., а нетната печалба е 1.3 млн. лв.

Скоро и пасивни къщи

В "Термал инженеринг" работят 60 души, от които инженерният състав е 24%. Занимават се с проектиране, изпълнение и сервизиране на високотехнологични сградни инсталации – отоплителни, климатични, вентилационни, слънчеви и газови. Тя изготвя и изпълнява проекти и за възобновяеми енергийни източници за добив на енергия от слънце и биомаса.

При нас най-важното е да бъдем в крак с новите технологии, персоналът ни да е обучен. Затова всяка година изпращам инженерите си във Франция, Германия, Италия на обучения. Работим с водещи фирми, които развиват технологиите. Така ние сме в крак с най-новите решения, проектираме ги, изграждаме ги и ги поддържаме", казва Андонов.

Бургаската фирма вече готви първите си проекти в областта на т.нар. пасивни сгради с нулев разход на енергия и се надява скоро да даде своя принос за реализирането на такива проекти по българското Черноморие. Това ще е по-различен тип бизнес, защото стари сгради трудно ще станат "пасивни". Те трябва да се планират като такива още в началото. Проектът се съобразява с множество важни компоненти - ориентация на сградата, осветеност, слънцезащитни елементи, плътност, вентилируемост, собствено производство на енергия. Това е нещо, в което има голямо бъдеще, убеден е инж. Андонов.

България е на второ място по биомаса на глава от населението в Европа, смята собственикът. Според него у нас се предлагат много добри ефективни решения по отношение на биоенергоизточниците. В Бургас немалко училища са преминали на отопление с биомаса. В кв. "Меден рудник" работи регионална отоплителна централа с мощност 1 мегават и 650 киловата, която е на пелети и захранва с топлоенергия две училища и една детска градина. Това спестява сериозна част от разходите за енергия на общината.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    iev51650761 avatar :-|
    koger.bg

    Строителството на нискоенергийни или пасивни къщи обикновено се изпълнява като сглобяеми конструкции. Сглобяемите нискоенергийни къщи са плод на високотехнологичен дизайн и строителство с повишено внимание към детайла. За повече информация относно строителство на нискоенергийна сглобяема, енергийно ефективна монолитна или пасивна къща: https://koger.bg/

    Нередност?
Нов коментар