Европейските инвестиции на Пловдив

Бизнесът в региона влага средства в машини, а властта подобрява инфраструктурата и градската среда, къде успешно, къде не

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Гледайки разпределението на усвоените европейски средства в Пловдив, надали човек би се изненадал от факта, че регионът е успял да привлече толкова инвеститори през последните години. Над една трета от общата стойност на проектите по оперативни програми отива за подобряване на конкурентоспособността, а друга една трета е насочена към околната среда. За първото е отговорен местният бизнес, който активно кандидатства и получава финансова помощ за инвестиции, енергийна ефективност и увеличение на производствения капацитет, докато местната власт подобрява инфраструктурата на региона, градската среда и насочва средства към училищата.

Не всички проекти обаче са безпроблемни.

Милионите във ВиК

Безспорно двата най-големи проекта в област Пловдив са свързани с водоснабдителната и канализационната мрежа. Най-големият проект - за 115.3 млн. лв., е "Интегриран проект за водите на град Пловдив – етап 1". В основата му стои изграждането на нова пречиствателна станция за отпадни води на Пловдив, но засега търгът не върви добре. След като се проточи повече от година, през юли стана ясно, че в състезанието остава само един участник, след като останалите четири конкурента са отстранени с противоречиви мотиви. А победителят - ГБС и фирма, свързана с Румен Гайтански-Вълка.

Вторият многомилионен воден проект е за ремонт на ВиК мрежата и изграждането на нова пречиствателна станция в Асеновград за общо 106.1 млн. лв. Въвеждането в експлоатация на новата пречиствателна станция обаче се отлага вече няколко пъти, като през април стана ясно, че фирмата изпълнител ще бъде санкционирана.

Сред другите големи проекти в изпълнение в региона са подобряването на улици, междублокови пространства и зони за отдих в Пловдив, средства за обновяване на средата в училища и детски градини в Карлово и Асеновград, както и ремонт на пътя Пловдив - Асеновград.

Парите в индустрията

Най-големият частен бенефициент на европейски средства е пловдивската компания "Метал Ин", която произвежда стоки от черни и цветни метали, като части за различни машини, тръбни конструкции и стойки за велосипеди. Фирмата е получила безвъзмездни средства в размер на 2.5 млн. лв. за машини с по-голяма производствена мощност, енергийна ефективност, пилотни за страната технологии за галванизация и ресурсна оптимизация.

В енергийна ефективност и намаляване на отпадъците за депониране инвестира и базираната в с. Царацово фирма "Каскада", която работи в сферата на търговията и рециклирането на полимери. Производителите на опаковки "Готмар" и "Юрий Гагарин" също влагат предоставените пари от Европа в повече ефективност чрез закупуването на нови машини и оборудване по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност".

Сред фирмите със завършени проекти обаче изпъква пловдивският производител на препарати за растителна защита "Агрия", който инвестира общо над 3.5 млн. лв. в проект за нова инсталация за гранулиране и сушене тип "кипящ слой", за да може да започне да произвежда нови типове продукти. Трябва да се отбележи, че "Агрия" е заделила 2.5 млн. лв. собствени средства за проекта, докато безвъзмездната помощ е в размер на 1 млн. лв.

Все още няма коментари
Нов коментар

Още от Капитал