Най-големите компании за машини и оборудване: Растеж на високи обороти

Топ 70 на производителите ускоряват ръста на приходите си през 2022 г. до 26% и надхвърлят 15 млрд. лв.

Производителите на колелета, които растяха бурно през последните години, очакват по-труден период заради общата несигурност
Производителите на колелета, които растяха бурно през последните години, очакват по-труден период заради общата несигурност
Производителите на колелета, които растяха бурно през последните години, очакват по-труден период заради общата несигурност    ©  Tsvetelina Belutova
Производителите на колелета, които растяха бурно през последните години, очакват по-труден период заради общата несигурност    ©  Tsvetelina Belutova
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Статията е част от класацията на "Капитал" "К100: Най-големите компании в България". Достъп до пълната класация имат читателите с абонамент Капитал PRO. Вижте още за бизнес доклада.

Класацията К100 може да бъде закупена в хартиен или в електронен формат тук.
Темата накратко
  • Ръстът на приходите на най-големите компании в сектора се ускорява до 26.3% през 2022 г.
  • Повишението е резултат от засиленото търсене и възстановените доставки след пандемията, но роля играе и инфлацията.
  • Прогнозите за 2023 г. като цяло са за допълнителен ръст, по-слаба година очакват производителите на велосипеди.

Класацията от хартиеното издание е допълнена с нови дружества и текстът е актуализиран след подаването на отчетите в Търговския регистър.

Производителите на машини и оборудване в страната със сигурност са доволни от миналата година. Приходите на 70-те най-големи компании в сектора надхвърлят 15 млрд. лв. и се увеличават средно с 26.3%, изпреварвайки повишението от 22.4% през 2021 г., което дойде след първата година на спад за бранша в началото на пандемията.

Възстановените вериги на доставки и засиленото търсене през 2022 г. са основните двигатели на отличните резултати, но роля играе и инфлацията - част от ръста се дължи на по-високите цени на производителите заради покачването на разходите им. Печалбата им обаче също се увеличава, подобрява се и рентабилността.

Като цяло две компании удвояват резултатите си през 2022 г., три четвърти растат с двуцифрени темпове, а само 4 отчитат спад на приходите.

Петицата на първенците

За втора поредна година начело на класацията застава "Костал България аутомотив", част от германската Kostal, която произвежда компоненти за автомобилни кормилни системи. От 2017 г. компанията има завод в Пазарджик, където прехвърли линии от временната си фабрика в Чехия, както и производството от смолянското предприятие на групата. През 2022 г. оборотът се повишава с над 20% и компанията остава на печалба, макар че крайният резултат се свива значително. С над 10% намалява персоналът.

Заради силния си ръст от над 87% до второ място се изкачва пловдивският производител на велосипеди "Макском", чиито приходи вече достигат близо 750 млн. лв. Наскоро от компанията коментираха за "Капитал", че в началото на 2022 г. поръчките са били три пъти над капацитета на завода. Затова и през миналата година "Макском" започна инвестиция за 60 млн. лв., като разшири производствените си площи, а през тази година изгражда и собствен логистичен център. Основната причина за скока на приходите обаче е промяната в портфолиото и по-високата средна цена на продуктите. "Това не е свързано с инфлацията, а с мигрирането от конвенционални към електрически велосипеди", уточни финансовият директор Николай Бояджиев. По думите му делът на електрическите версии е 80% от производството, а цената при тях нараства от 900 на 1200 евро.

Трета позиция заема друг пловдивски представител - производителят на медицинска апаратура "БТЛ индъстрийз", който расте с повече от 42%, след като предходната година практически удвои оборота си. С печалба от близо 189 млн. лв. през 2022 г. компанията продължава да поддържа едно от най-високите нива на рентабилност в сектора. "Ръстът през миналата година се дължи на новите технологии, въведени в производство, както и на увеличеното търсене на медицински услуги след ковид", обясни изпълнителният директор Георги Петков. Компанията произвежда апарати за кардиология и физиотерапия, както и за естетична медицина, които са и основният мотор на растежа напоследък. Те ще стоят и зад очакваното 20-процентно увеличение на приходите и печалбата през тази година. В момента "БТЛ индъстрийз" изгражда нов завод в Пловдив, който се очаква да заработи през 2024 г. "Предвижда се мащабна инвестиция в машини и оборудване, както и стартиране на две нови производства на коренно различни продукти", уточни Петков. Това ще добави нови 20% към приходите на компанията и догодина.

На четвърто място се нарежда друго предприятие с пловдивско присъствие - "Сенсата технолоджис България", което освен в Града под тепетата има завод и в Ботевград, както и голям R&D център в София. Компанията произвежда сензори основно за автомобилната индустрия и е собственост на американската Sensata Technologies. Тя е и най-големият работодател сред водещите 70 фирми в сектора. От дружеството не дават официална прогноза за тази година, но посочват, че бизнесът им се развива много добре и очакват подобрение във всички показатели.

Челната петица се оформя от "Евро геймс технолоджи", която произвежда хазартно оборудване и софтуер. Бумът в хазартния бизнес последните години носи на компанията ръст от близо 77% и над 600 млн. лв. оборот през 2022 г.

Кой е по-по-най

Най-голямо увеличение на продажбите - близо 124%, отбелязва пловдивският производител на осветителни елементи за автомобили "Одело България". През 2022 г. компанията приключи изграждането на втора фабрика, която обслужва предимно поръчките на клиенти за следпродажбена поддръжка. Според отчета ръстът ще продължи и тази година, като оборотът се очаква да достигне 70 млн. евро (близо 140 млн. лв.), а работниците ще се увеличат до 550 души. Двойно по-високи са продажбите и на германската "МД електроник", която произвежда кабели за пренос на данни и други компоненти за автомобили във Враца.

Над 80% ръст отчитат три компании. Освен пловдивската "Макском" това са "Хитачи енерджи България", която преди три години купи завода за продукти високо напрежение на АВВ в Севлиево и разшири производството, и производителят на хидравлични цилиндри "Кяшиф", който вече има три завода в Джебел и Кърджали, подготвя и четвърти до две години, а продукцията се изнася в цяла в Европа.

Най-рентабилна е софийската "Индустриален софтуер", чиято печалба е 47% от приходите. Компанията е създадена през 1991 г. от група експерти в областта на индустриалната автоматизация и се занимава с производство и инженеринг на програмируеми контролери в машиностроенето, електрониката, енергетиката и строителната промишленост.

Най-голям ръст на персонала отчита плевенският производител на автомобилни кабели "Леони България", който е част от германската Leoni. През 2022 г. заетите в компанията се увеличават със 73% и вече надвишават 2000 души.

За дома

На шесто място по приходи се нарежда пловдивският производител на бяла техника "Либхер - Хаусгерете Марица", който расте с по-умерените 3.6% на фона на двуцифрените скокове на голяма част от компаниите в сектора. Това не е единствената инвестиция на германската Liebherr в страната - в топ 70 попада и производителят на климатични системи за влакове "Либхер транспортейшън системс Марица", а малко под чертата остава новият завод на групата - "Либхер - конкрийт технолоджи Марица", за бетоновози, който работи от 2021 г. и през миналата година расте с 483% до 53.3 млн. лв. Или заедно трите предприятия от групата имат оборот 720 млн. лв., което би ги поставило на второ място в подреждането.

"Увеличението на оборотите на дружествата най-вече се дължи на отличното познаване на пазарите и бързата адаптация към променящата се икономическа и финансова среда", коментира директорът "Финанси и администрация" Христо Георгиев. По думите му значение имат и постоянните инвестиции в подобряване на производството и квалификация на персонала.

Като по-предизвикателна обаче се очертава 2023 г. "Годината започна със силна турбуленция. Много фактори показват, че бизнес средата не е стабилна икономически и геополитически", посочи Георгиев. Компанията ще заложи на опита си бързо да анализира средата и да се адаптира според нуждите на пазара. "Инвестициите се насочват в посока да бъдем по-ефективни енергийно, по-продуктивни и по-иновативни", добави той.

Производителят на санитарна керамика и арматура "Идеал стандарт-Видима", който е част от групата Ideal Standard, отстъпва четири позиции до 9-ото място. Компанията обаче продължава да расте, като добавя близо 10% към оборота си и минава бариерата от половин милиард. Очаква се скоро заводът да стане част от германската Villeroy & Boch като част от сделка за международната група.

В сферата на домакинската техника в секторната класация влизат още две компании, които пък са българска собственост. Шуменската "Теси", която произвежда електрически бойлери и отоплителни уреди, расте с повече от четвърт през миналата година. Наскоро компанията започна строителство на петата си производствена база - за термодинамични бойлери, в която ще бъдат инвестирани над 50 млн. лв. Очаква се фабриката да заработи в края на 2024 г.

Силно се представя и варненският завод за бойлери "Елдоминвест". Оборотът на компанията нараства с близо 37% през 2022 г.

Достигане на върха при колелета

Традиционно стабилно присъствие в класацията имат производителите на велосипеди. Освен "Макском" през миналата година двуцифрени ръстове отбелязват и другите две големи компании - "Крос" от Монтана и "Лидер - 96" от пловдивското село Рогош. Всички те спечелиха от рязко засилилото се търсене на колелета покрай ковид, макар че заради големия интерес през 2021 г. и нарушените вериги на доставки имаше проблем с частите. През миналата година обаче недостигът е бил преодолян, което се чете и в резултатите на фирмите. Допълнителен положителен ефект върху приходите е оказало и пренасочването им към производство на все повече електрически велосипеди, които са и по-скъпи.

Върхът изглежда достигнат, като последните месеци на 2022 г. започва да се усеща забавяне. "След средата на годината войната в Украйна и инфлацията оказаха сериозно влияние върху крайния потребител", каза управителят на "Лидер - 96" Димитър Златанов. Според него основната причина за това е несигурността, а не толкова намалението на доходите. "В такива времена европейците преценяват, че когато продуктът не е от първа необходимост, спират да го търсят. За съжаление, нашите продукти се оказаха в тази категория", добави той. Компанията е разполагала с огромни поръчки за следващите няколко години, но те са били отложени или отказани.

В такива времена европейците преценяват, че когато продуктът не е от първа необходимост, спират да го търсят. За съжаление, нашите продукти се оказаха в тази категория.

Димитър Златанов
Димитър Златанов

управител на ''Лидер - 96''

Подобни наблюдения имат и от "Крос". "Изведнъж в края на ноември 2022 г. някой сякаш отряза продажбите изведнъж. Поръчките спряха, имаше и отменени. Оказа се, че дилърите навсякъде са пълни догоре", коментира управителят и мажоритарен собственик Любен Мартинов.

Тази тенденция продължава и през тази година, като от "Лидер - 96" очакват за първи път да отбележат спад на оборота. Малко по-слаби резултати прогнозират и от "Крос". От "Макском" все пак предвиждат 10-15% ръст на приходите за цялата година, но това е под отчетените 50% за първото полугодие. Заради усложнената икономическа ситуация компанията отлага и сглобяването на велосипеди в общата си инвестиция с австрийската Pierer Mobility, а строящият се завод засега се предвижда да бъде използван като център за дистрибуция.

Автомобилни шампиони

Веригите на доставки, чието нарушаване тежеше върху резултатите на част от производителите на автомобилни компоненти през 2021 г., до голяма степен вече са възстановени. Почти всички компании в сегмента - каквито са близо една трета от включените в секторната класация, отчитат ръст през миналата година.

Ботевградският производител на електронни модули "Интегрейтид микро-електроникс България", който е собственост на филипинската IMI, увеличава приходите си с 23.5% и заема 11-а позиция в сектора.

С над 31% пък расте германската "ВИТТЕ аутомотив България", която произвежда заключващи системи в Русе. "Увеличението се дължи най-вече на продуктова група "Камери за автомобили", която генерира 105 млн. лв. нетни приходи от продажби за 2022 г., което е два пъти повече спрямо предходната 2021 г.", уточни управителят Христо Христов. Продукцията е предназначена за Mercedes-Benz и Volkswagen и се изнася за ЕС, основно към Германия. "Ръст от 18% има и в продуктова група ВИТОЛ", добави той. Патентованата система се използва за автоматично компенсиране на неточностите от монтажа на различни компоненти. За 2023 г. компанията очаква около 10% увеличение на приходите. В момента "ВИТТЕ аутомотив" изгражда третия си завод в крайдунавския град с инвестиция 25 млн. евро, който се очаква да заработи в средата на следващата година.

Германският производител на климатични системи за автомобили "Бер-Хелла термоконтрол" също добавя 10% към оборота си през 2022 г. Основният двигател на растежа през последните години е преминаването към по-сложни продукти, като тенденцията са новото поколение устройства интерфейс човек - машина. След като през 2019 г. компанията построи втора сграда към завода си в индустриалната зона в Божурище, сега планира да започне трета догодина. Увеличеният капацитет се очаква да доведе до утрояване на оборота до 1 млрд. лв. през 2028 г.

С голям ръст в сектора през миналата година е и германската "Леони България", която от няколко години има производство на автомобилни кабели в Плевен. "Ръстът с 56% в приходите се дължи главно на увеличените обеми поръчки от основния ни клиент спрямо 2021 г. Заводът в Плевен е сред най-новите в групата на територията на ЕС. Развиваме потенциала му в насока човешки капитал и по-добра производителност, което подкрепя увеличените приходи", коментира финансовият директор Драгомир Монев. Очакванията му са това развитие да продължи и в следващите години до достигане на максималния производствен капацитет.

Заводът в Плевен е сред най-новите в групата на територията на ЕС. Развиваме потенциала му в насока човешки капитал и по-добра производителност, което подкрепя увеличените приходи.

Драгомир Монев
Драгомир Монев

финансов директор на ''Леони България''

Индустриално ускорение

След поредна година на двуцифрен ръст оборотът на софийския производител на компоненти за индустриална автоматизация "Фесто производство" вече достига близо 260 млн. лв. През миналата година от компанията отчитат силно търсене и на двете основни групи продукти - електроника и електрически задвижвания. А тъй като помещенията в столицата вече отесняват, наскоро от "Фесто производство" обявиха планове да изнесат по-старите си продукти за производство в Турция, а тук да се съсредоточат върху тези с по-висока добавена стойност. В момента тече и последното възможно разширение на предприятието на площадката му в София.

Значителен ръст (61.2%) отчита и пловдивският производител на индустриални роботи "Милара интернешънъл". От компанията посочват, че през миналата година са имали повече поръчки от контрагентите и по-голям обем производство. Наскоро компанията започна да произвежда и електрически камиончета, които ще стават все по-важен фокус през следващите години. Според прогнозите на "Милара" през тази година приходите ще нараснат с още 30%. А догодина ще бъде завършено строителството на нова база за производството на електромобили.

В класацията влиза и силна група производители на хидравлични цилиндри и компоненти, всички от които бурно растящи: казанлъшката "М+С хидравлик" (45.2%), "Кяшиф" (80.8%), кърджалийската "Серта България" (30.9%) и ямболската "Хидравлични елементи и системи" (34%). Сумарният им оборот е над половин милиард лева.

С една трета увеличава приходите си и производителят на оптични изделия "Оптикс", чиято основна база е в Панагюрище, а от миналата година има завод и в Пловдив. Като причина за ръста от компанията посочват оптимизирането на процесите и фокусирането върху производството на продукти бестселъри. Отшумяването на кризата покрай ковид и разширяването на пазарите в отрасъла пък са външните фактори, повлияли положително на резултатите. За тази година "Оптикс" също е осигурен с поръчки.

Силни очаквания има производителят на електроника "Катек електроник България", който традиционно расте с 15-20% годишно. През миналата година компанията разшири фабриката си в град Съединение и добави нови линии. Затова и прогнозите за 2023 г. са да удвои оборота си, а работниците да се увеличат с около 80 до 540 души.

За сектора като цяло рисковете през тази година са свързани с рецесията в Европа, за където е насочена голяма част от продукцията. Ако се съди по прогнозите на най-големите компании обаче, резултатите в следващата класация също ще са нагоре.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар